Bir pencere açılsa 1915 Çanakkale ye…

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Atatürk çanakkale savaşında siperdeBir pencere açılsa 1915 Çanakkale’ ye, görebilseniz siperlerde kendisini bu topraklar için feda etmeye hazır erinden komutanına kadar her yiğidi, ne söylerdiniz onlara, eğer onlar da görebilselerdi ve duyabilselerdi sizi…

Aman duyacaklar mı sanki diye bir düşünce geçmesin aklınızın ucundan! Allah; “O’ nlara “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.” der Kuranı Kerim’ de!

18 Mart ta, şehitlerimizin yere düşmemesi için savaştıkları, kanları ile rengini daha da al yaptıkları şanlı bayrağımızla süsleyelim evimizi, arabamızı, işyerimizi… Her yeri. Göstermek için Onlara; halen daha bağımsızız, sizin döktüğünüz kanlar boşuna değildi demek için, zaman zaman emanetinize hıyanet içinde olanlar çıkmasına rağmen, halen daha dimdik ayaktayız diyebilmek için.
Bayraklarla süsleyelim her bir tarafını ülkemizin, 18 Martta bizim için yaptılar azraille bu mücadeleyi, kazandılar, kazandık, zafer bizim, kornalara basalım, tarihin içine; kulaklarına seslenelim, duyacaklar biliyorum, boşu boşuna genç yaşlarında Azrail ile yapmadılar o savaşı… Haberlerinin dahi olmadığı bizler için yaptılar!

Yokluk içerisinde, en güçlülerle savaştılar, ama onlar askerdi, onlar bu ülkenin kahramanları idiler, analarının kınalı kuzuları, sevdalılarının kalpleriydi onlar, arkalarına bile bakmadılar o er meydanında, gözlerini bir an bile kırpmadılar, korku yoktu yüreklerinde, ölümle randevuları vardı, geriye dönmeyi bir an bile düşünmediler. Tam zamanında oradaydılar; ne bir saniye erken, ne de geç, başarı onların oldu, geçilmedi Çanakkale…

Onlara olan borcumuzu ödemeye yetmese de hadi yazalım düşüncelerimizi, minnettarlığımızı iletelim, toprağa akıttıkları her damla kanın boşu boşuna olmadığını söyleyelim Onlara. Ne kadar büyük bir kahramanlık gösterdiklerinin bilincinde olduğumuzu, kanlarıyla yazdıkları destanı tarihin tozlu raflarına kaldırmayacağımızın sözünü verelim.

Zaman için vefanın önemi yoktur, feda edilenlerin neler olduğuna hiç bakmaz, aldırmaz, üzerini kapatır gider, toprak onun emrindedir… Biz insan olarak bu acımasızlığa, daha üzerinden 1 asır bile geçmemişken, tarihimiz içerisindeki bu eşi benzeri olmayan, dünyanın en kalabalık, en güçlü, en donanımlı ordularına karşı verilen Çanakkale savunmasına saygı duyarak, gelecek nesillerimize aktarılmasını sağlayalım, unutmayalım, unutturmayalım.

Başım dik, alnım açık, diz çökmedim çökmeyeceğim, isterse dünyalar kopup gelsin, hiç bir şeyim kalmasın üzerimde, tek kalayım karşımda düşman… Bunu bana siz öğrettiniz, mücadeleye – savaşa devam, mükâfatı eninde sonunda gelecektir; bağımsızlık!

Bir pencere açılsa 1915 Çanakkale’ ye, görebilseniz siperlerde kendisini bu topraklar için feda etmeye hazır erinden komutanına kadar her yiğidi, ne söylerdiniz onlara, eğer onlar da görebilselerdi ve duyabilselerdi sizi…

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
Atatürk’e Bu Kadar Saygının ve Sevginin Nedeni
Fahrenheit 451
John Doe: Adalet, John Doe: Vigilante
Hıçkırık, Hichki, Tourette Sendromu Filmi
Genç Karl Marx, Le jeune Karl Marx
Kötü Merhametli, Bad Samaritan, No Good Deed
84 Yazı, Summer of 84
Ay Macerası, Capture the Flag, Atrapa la Bandera
Deadpool 2
Bugün Hediye Alan Yarın Emir Alır
Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu Değişikliği
Cumhurbaşkanlığı 30 Ağustos Resepsiyonu Menüsü
Ne Zannediyordunuz, Zenginleşeceğinizi mi?
Kabil, Jose Saramago
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Ölümlü Nesneler, Jose Saramago
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos