Ömür OKUR » Günlük » Seçmen Listeleri Neden Önemli?

Seçmen Listeleri Neden Önemli?

Paylaş; başkaları da faydalansın!

okuyan bebek

Kimlerin TBMM’ ye gireceğini, hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağını, iktidarda kimin olacağını, muhalefetin nasıl sıraya dizileceğini… Kısaca kim tarafından yönetilmek istiyorsun bunu senin oyların belirleyecek!

Ama bir şartla oy kullanabilirsin; seçmen listesinde kaydın var ise. Seçmen listesinde kaydın yok ise ne yaparsan yap oyunu kullanamazsın, çünkü vatandaşı olduğun devlet seni oy verme vasfında birisi olarak görmemiştir.

Eğer diyorsan ki ben oy kullanabilirim; 31 Mart son gün, o tarihe kadar kendini kanıtladın, kanıtladın, kaydını yaptırdın, yaptırdın yoksa o tarihten sonra ne kadar uğraşsan da nafile!

12 Haziran 1993 ve daha öncesinde doğanlar listeye bakmanızda bir fayda var. İnsanların yazdığı program, programa veri girişi yapanlar insan; görevini layıkıyla yapanda var suiistimal edende, kendini kanıtlama heveslisi bilgisayar korsanları var, sanal dünyanın var olan bilgi değiştirici tehditleri haylaz virüsler… Uzadıkça uzar bu liste, neyse siz bilinçli bir vatandaş olarak gidin bir bakın seçmen listesine!

Ayrıca bu yazıyı okuduğunuza göre internetiniz de var; o halde girin http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp ye ve bakın var mısınız yok musunuz!

Sakın ha şunu demeyin; “ ben geçen seçimde oyumu kullandım, bu seçimde de hayli hayli kullanırım.” ya yukarıda bahsettiğim şeylerden birisi olduysa!

Belki de birileri ölmüş, ama birileri bununu üzerinden oy hesabı yapmaktadırlar ve kütükten daha silinmemiştir kaydı; başkası onun yerine kendi düşüncesinde oy kullanacak. Ya da oy kullanamayacakların; askerde olanların yerine, ya da kısıtlı veya kamu hizmetinden yasaklı birilerinin yerine birileri oy hesabındadırlar… Birazcık dikkatle bunun da önüne geçebilirsiniz; komşunuzdur biri, akrabanız, arkadaşınız, her hangi bir tanıdığınız… 1 oy bir oydur işte hesapları alt üst edebilir!

Ayrıca şimdiden şunu düşünün; 12 Haziranda nerede olacaksınız, dikkatli bir şekilde düşünün… Hele ki siz başka bir yerde okuyan, daha ilk oyunuzu kullanacak olan öğrenciler, okuduğunuz yerde mi olacaksınız, yoksa memleketinizde mi? Okulunuzun programına dikkat edin, oyunuz heba olmasın…

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

Şov, Bu Senin Ölümün, The Show, This is Your Death

İnsanlar neden intihar eder? Ya da bir insan kendi canına nasıl kıyabilir? Hiç bir çıkar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *