Halk ile Kucaklaşmadan Olmaz

Paylaş; başkaları da faydalansın!

hep birlikte

İktidar partisi ilçe teşkilatları ile birlikte organize oldu, her yerde varlar; sinek kaydı tıraşlı yüzleri, gıcır gıcır boyalı ayakkabıları, kravatları tam, kolalı gömlekler içinde, jilet gibi takım elbiseleri, ceketlerinin üzerinde parti amblemleri ile birlikte…

Şehirlerde, ilçelerde, kasabalarda, köylerde… mahalle kahvehanelerine, manavına, kasabına, bakkalına, berberine… giderek şöyle sanki kaçarmışcasına değil; ben sana değer veriyorum ciddiliğinde tokalaştılar, gözleri karşısındakinin gözlerinde, bir elleri ile acuç avuca bakacak şekilde iken diğer elleri ile seni anlıyorum, sana değer veriyorum şeklinde idi. Hem bu sıcaklık, hem de bizim halkımızın düzgün tıraşlı, parlak boyalı ayakkabılı, kravatlı takım elbiseli insanlara göstermiş olduğu üstün insan saygısı neticesinde yakasına baktığında gördüğü o partinin amblemini kendi beynine oy için kazıdı.

Ağızları iyi laf yapıyordu, gittikleri, çalıştıkları, oy toplayacakları bölgelerinin halkının gönüllerine hitap edecek sözler için defalarca antrenman yapmışlardı. Hiç zor olmadı başkasına atılacakken bile oyları kendi lehlerine döndürmek!

Her şeye hazırlıklıydılar.

Peki, muhalefetin o güçlü adayları ne yaptı;

Bir tanesi gitti, eskiden ocakları varken her yerde bunları bir bir kapattırdı, bir sürü adamı varken partisine bir bir küstürdü, Türklüğün ne tarihini anlattı, ne Türklük bıraktı, ne de Türk’ ü gelecekte yolunu bulabileceği bakınca göreceği yol haritası çizdi, ne kelimeler bulabildi dağarcığından, ne de cümleler kurabildi bulabildiği kelimelerden, ne de kurabildiği cümleleri düzgün bir şekilde – halkın anlayacağı dille miting alanında toplanmış kalabalığı ikna edebildi, güldürdü kendine, animasyonlara ses dublajcısı oldu, gözlere bakmadı, elleri tutmadı, gönüllere kendini yazdıramadı, 3 hilaldi amblemi, 1 tanesinin bile ne olduğunu açık açık anlatamadı, partinin kurucusuna ve kuruluş gayesine ihanet etti. Bir de kasetler patlayınca maske düştü, artistlik göründü, film sona sona yaklaştı reklam verdi.

Diğeri ne yaptı;

Aldı eline 6 okun bir tanesini gezdi durdu rekor sayıda her yanı, hitabını anlatmayacağım muhalefeti paylaştığı diğeri ile aynı idi, bir de gittiği yerlerde oy çalmak için yaptığı konuşmalarında parti ilkelerine aykırı hareket ile büründüğü koyun postunu diğer yerlerdeki oydaşları da erken anladı çıkardılar ortaya kurdu gitti güzelim oylar heba oldu. Örgütleri desen; sakallı diye adamı gericilikle itham ederken, kendileri saç sakal birbirine karışmış Leninvari, Castro, Che Guevera delisi insanlar bütünü, kara çarşaf – türban modernlikten uzak derken kendileri üstlerine geçirmişler yırtık pırtık palas pulas paçavra, ilahiyi dinlemekten kaçarken dinlerler rapbidi rupbidi müzik, ideolojiden bahsederken derneklerde ne kitap ne dergi ne gazete, sabah akşam vur ha vur oyun kâğıtlarını – taşlarını masaya…

Ağızlarına da almayınca da yaratıcı Allah’ ı ve parti kurucusu Atatürk’ ü gel de geç bakalım iktidara nasıl olacak! Saplanır işte diğer oylar parçalarcasına seni acıta acıta.

Parti olarak girseler seçilemeyeceklerini bilen ve bağımsız olarak tek tek adaylarını destekleyen bir diğer parti ise; ilk 3 ün birbirleri ile karşılıklı atışmalarından, didişmelerinden, laf dalaşlarından, bir birini yemelerinden dolayı meydanı boş buldu, diğerlerinin oy kazanmak için yapmış oldukları taktiksel hataları iyi değerlendirdi, yıllardır sürdürdüğü politikayı daha da sertleştirerek; kamu kuruluşlarının düşüncesizce alelacele almış oldukları kararlara karşı güç göstererek bir şeyleri elde edebileceklerini, askerlerin ne düğü belirsiz ithamlarla içeri alındığı bir ortamda dışarıda kalmayı ideallerindeki haklılıkla başarabildiğini hedef koyduğu bölgesine kanıtladı ve ayrı ayrı tam takım seçmenlerinin oyunu almayı başardı.

Halkın oyunu almak için beyefendi olacaksın, duruşun konuşman güzel olacak, onlara onların dili ile konuşacaksın ki anlasınlar, onların içine karışıp onlardan olacaksın, seni kendi ailelerinden benimseyecekler, sana inanacaklar, senin için  işte bu adamlar bu işi yapar diyecekler… yoksa ağzınla kuş tutsan nafile!

İktidar partisini tebrik ederim, diğer partilere de nerede yanlış yaptık diye düşünmelerini salık veririm. 4 yıl var diğer seçime, yap iyi muhalefetini, yapamıyorsa al aşağı et lider geçinen başkanını, hak edenin arkasından git, geliştir de kendini dizlerini döve döve ağlama bir daha!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
Atatürk’e Bu Kadar Saygının ve Sevginin Nedeni
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Fahrenheit 451
John Doe: Adalet, John Doe: Vigilante
Hıçkırık, Hichki, Tourette Sendromu Filmi
İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi
Sanırım Artık Yalnızız, I Think We’re Alone Now
Karanlığı Tutmak, Hold the Dark
Kitapçı, Sahaf, The Bookshop
İsmet İnönü Döneminde Yapılanlar, Yiğidi Öldür Hakkını Yeme
McKinsey Ve Türkiye Gerçeği
Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.
Ekonominin Bozuk Olması Psikolojikmiş
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Kabil, Jose Saramago
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Ölümlü Nesneler, Jose Saramago