Kütüğüne Kaydettir, Yoksa Hak Talep Edemezsin!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

köpek zağarYunanistan, baklava, leblebi, Hacivat ve Karagöz’den sonra özel bir ırk olan ‘zağar’ köpeğini de sahiplenip tescil ettirdi.

Yunanlılar şimdi de Türk izci köpeği zağarı sahiplendi. Yunanistan’ın, çok özel bir ırk olan zağar köpeğini “Uluslarası Hayvan Irkları Federasyonu”na (FCI) “Ellenikos Ichnlatis” adıyla kabul ettirmesi tepkilere neden oldu. Zağar köpekleriyle ilgili iki kitap yazan köpek uzmanı ve araştırmacı Doğan Kartay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Daha önce kangal köpekleriyle ilgili kitaplar yazan Kartay, Oğuz Boyları’nın Orta Asya’dan getirdiği izci köpeği zağarların tüm Balkanlara yayıldığını söyledi. Kartay, Osmanlının çok özel bir ırk olan zağar köpeklerini egemen olduğu tüm Balkanlara taşıdığını, Bulgaristan, Romanya Sırbistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek’te bu köpek ırkının Osmanlı mirası olarak bilindiğini vurguladı. Ancak, 400 yıl boyunca Osmanlı sınırları içinde kalan Yunanlıların bu gerçeği görmek istemediğini belirten Kartay, “Komşumuz Yunanistan’da yozlaşarak günümüze ulaşabilen pek az sayıda zağar var. Yunanistan, Trakya bölgemizden yasadışı yollarla kaçırdıkları damızlık zağarları kullanmak suretiyle kendi zağar ırklarını ıslah ederek bu ırkın Osmanlı mirası olduğunu görmezden ve bilmezden geliyor. Gen kaynağını da sahiplenerek bu muhteşem, çok özel ırkı, Uluslararası FCI federasyonuna ’Ellenikos Ichnlatis’ tanımıyla kabul ettirmeyi başardılar. Bu dayanıksız iddayı, uluslararası arenada herkes ile tartışmaya hazırım “ diye konuştu.

Baklavayı alamadılar

Yunanistan Hacivat ve Karagöz’ün bir Yunan gölge oyunu olduğunu açıklamıştı. Atina Leblebiciler Federasyonu da leblebinin ‘Yunan çerezi’ olduğunu açıkladı. 2007 yılında Türkiye ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında ‘milli tatlı’ tartışması yaşanmış, ancak baklavanın tescilini Türkiye almıştı. Kıbrıs Rum Tarım Bakanlığı, lokumu kendi adlarına AB’ye tescil ettirdi.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Joker
Nasrettin Hoca Mertebesi Yükseltilen Eşek Hikayesi
Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Enflasyon Nasıl Hesaplanır, 2019 Enflasyon Sepeti
Joker
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
Çılgınlığın Ötesinde, In the Mouth of Madness
Ölümcül Sular, Crawl
Ritüel, Midsommar
Düşmanların En İyisi, The Best of Enemies