Yılda 1 Milyar $ Kazandıracak Rezerv Bulundu…

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Seçim
Kütüğüne Kaydettir, Yoksa Hak Talep Edemezsin!

ganimet

Anadolumuzun toprağının altında dünyanın hemen hemen her sektöründe kullanılan, her türünden maden ile yatmakta iken, taaa Cumhuriyet’ in ilk yıllarında 1934 de ETİ Maden, ve 1935 de de MTA kurulmuş iken, bunları bir bir ortaya çıkartacak güç ve potansiyelleri de varken, başarılı da oluyorlarken, işletmeciliğini yabancılara ya da parayı çok seven yandaş para babalarına yaptırmak zorunda mıyız?

Program dahilinde, Devletin bir kuruluşu tarafından çıkarılsa ki ETİ Maden’ in zaten kuruluş amacı budur, devlet tarafından işletilse, zenginleştirilmesi gerekiyorsa zenginleştirilse, iç pazarın ihtiyacına göre iç pazara, dışardan gelen teklifleri değerlendirerek te dış pazara ticareti gerçekleştirilse ekonomi için daha faydalı olmazmı?

Devlet mi kazansın, yandaş para babaları paralarına para mı eklesin?

ETİ Maden, Eskişehir Sivrihisar’daki maden sahasında yılda 1 milyar dolarlık ihracat potansiyeline sahip nadir toprak elementleri rezervi buldu.

Bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik cihazların yapımında kullanılan madenin üretim ihalesine 26 şirket başvurdu.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 1959 yılında Eskişehir Sivrihisar’da keşfedilen maden yatağında yeni bir rezerv daha buldu. Nadir toprak elementleri olarak adlandırılan ve bilgisayar, rüzgâr ve cep telefonları ile güçlü akülerin üretimi başta olmak üzere elektronik sektörünün hammaddesi olan yeni maden rezervi, Türkiye ekonomisine yılda 1 milyar dolar kazandıracak.

Eti Maden’in üretim için açtığı ihaleye 26 şirket başvurdu. Nadir toprak elementlerinin en büyük üreticisi olan Çin’in son zamanlarda iç pazarı gerekçe göstererek ihracatı kısması dünya pazarını zora soktu. Nadir toprak elementlerinin 2000 yılında 7 bin dolar olan ton fiyatı bugün 100 bin doları aşınca Sivrihisar’daki rezerv kıymetlendi.

Enerji Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türkiye’nin nadir toprak elementi rezervi bugünkü piyasa değeri üzerinden milyarlarca doları buluyor. Japonya’nın okyanus altında maden araması başlattığına vurgu yapan yetkililer, “Pasifik Okyanusu’nda milyarlarca dolarlık projelerle maden aranıyor. Biz ise 1959’da keşfedilen sahada 1 milyon ton nadir toprak elementi olduğunu tespit ettik.” değerlendirmesini yaptı.

Yeni bulunan rezervi ekonomiye kazandırmak için Eti Maden ihaleye çıktı. Eti Maden nadir toprak elementlerini çıkaracak teknolojiye sahip olmadığı için ihaleye çıkıldığını aktaran yetkililer, “İlk etapta 10 bin ton üretim yaparak pazar oluşturacağız. Bunun satış bedeli 1 milyar dolar. İşletme maliyeti ise yüzde 15. Yıllık 1 milyar dolarlık madeni kolaylıkla çıkarabiliriz. Açılan ihaleye 26 başvuru geldi. İhale süreci halen devam ediyor.” şeklinde konuştu. Yetkililer işlem için sadece 100 milyon dolarlık tesis kurulması gerektiğini söyleyerek şu bilgileri verdi: “Bu ürünü çok çıkarırsanız pazarı düşürürsünüz. Biz ilk etapta 10 bin tonla piyasaya gireceğiz. Talebe göre artıracağız. 10 bin ton küçük rakam ancak, 10 yıl devam edecek üretimin değeri 10 milyar dolar.”

Nadir toprak elementlerinin dünyadaki rezervleri Rusya ve Çin’de bulunuyor. Fiyatlardaki artış üzerine harekete geçen dünya elektronik devi Japonya Tokyo Üniversitesi, Pasifik Okyanusu’nda rezerv keşfetti. Nadir toprak elementinin başlıca kullanım alanları şöyle: Elektronik sektörü, bilgisayar donanımı, elektronik hafızalar, nükleer alanda kontrol çubukları, yanabilir zehirler, radyoaktif güç kaynağı, dedektör imalatı, demir çelik, alaşımlar, cam, seramik, aydınlatma, kimya ve mücevher.

http://haber.gazetevatan.com/yilda-1-milyar-dolar-kazandiracak-rezerv-bulundu/397657/2/Ekonomi

Seçim
Kütüğüne Kaydettir, Yoksa Hak Talep Edemezsin!
Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Çernobil, Chernobyl
Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot, Halis Karataş
T-34
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
S-400 Tek Sorunumuzdu, Aldık
Otopark Soygunu
Zam Bombardımanı
Locke
Mekong Operasyonu, Operation Mekong
Stockholm
Eerie