Ömür OKUR » Sinema Felsefesi » Bilim Kurgu » Arınma Gecesi

Arınma Gecesi

Paylaş; başkaları da faydalansın!

arınma gecesiYorum: Dünya üzerindeki gönderilen ilk insan olan Âdem ile Havva’ nın, oğullarından Kabil’ in Habil’ i kıskançlık yüzünden öldürmesi ile başlayan insanın insanı öldürmesi olayı yani cinayet, o günden bu güne geçen milyonlarca yılda şiddet dozunu artırarak devam etmektedir.

Bu artışın en büyük sebeplerinden birisi de aman canım bana uzak olsun da kim kime ne yaparsa yapsın, kime ne olursa olsun mantığıdır, yani bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın düşüncesidir.

Hâlbuki dünya ve burada bulunan nimetler tüm insanlığa yetecek düzeydedir, ama insanın sahip olduğu benim olsun, bende olsun, daha fazlası olsun, ben hak ediyorum o hak etmiyor ego biçimi Pareto ilkesini doğrulayıcı şekilde varlığını sürdürmektedir. Ne diyor bu konu hakkında Pareto; dünya nüfusunun %20 si, dünya gelirinin %80’ ine hakimdir. Ülkelere bakın, hangi ülkeye bakarsanız bakın; sosyete denen bir kesim israf derecesinde şaşalı bir hayat yaşarken, çoğunluk bir kesim ise o şatafatlı hayatın tam arka sokağında bir dilim ekmeğe bile muhtaç halde yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır.

Hakkınıza sahip çıkın, başkalarının da kendilerine ait haklara sahip olduğunun, dünyaya gelen herkesin yaşamayı hak ettiğinin bilincine vararak onların sahip olduklarına göz dikmeyin, bu dünya herkese yeter!

Yapımı: 2013 – ABD

Tür: Bilim Kurgu , Gerilim , Korku

Süre: 85 Dak.

Yönetmen: James DeMonaco

Oyuncular:  Lena Headey, Ethan Hawke, Rhys Wakefield, Adelaide Kane, Tony Oller

Senaryo: James DeMonaco

Yapımcı: Michael Bay, Jason Blum

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

Münir Özkul Ruhuna El Fatiha

  Münir Özkul ile birlikte biz de kahkahalarla güldük, göz yaşı ile salya sümük ağladık, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *