Sus Alican Sus

Paylaş; başkaları da faydalansın!

söyle bakalım alican

Arkadaşlarının karşısına çıkıp konuşamasınlar; Çocuklar kendi dünyalarına sessizce hapis olsunlar,

Cesaret, kendine güven duyguları gelişmesin; kendi hakkını dahi savunamasın,

Arkadaşlarımın karşısında utanmayayım diye şu konuya adam akıllı çalışıp öğreneyim diye düşünmesinler, Nasıl olsa performans proje ödevleri de anne ve baba tarafından yapılıyor…

Çocuk kendi gelişimini kağıt üzerinde nasıl geliştirecek?

Köy ilkokulunda ilk 4 sene okudum, 1. 2. 3. 4. 5. Sınıflar tüm sınıflar aynı derslik içerisindeydik, Ali adında Afyon’ lu bir öğretmenimiz vardı, her şeyden yoksun köy ilkokulumuzu bizim her şeyi öğreneceğimiz bir eğitim yuvasına dönüştürmüştü.

Kitaplığımızda kitap yokken, şehre indiğinde kitaplığı kitaplar ile doldurmuştu. Haftalık kitap ödevi verirdi ve aklımızdan kaldığınca tahtaya kalkıp anlatmamızı isterdi. Arkadaşlarımızın karşısında kalkıp utanmadan sıkılmadan çekinmeden aklımızda kaldığınca anlatırdık.

Hatta o kitaplıktan okuduğum ilk kitabın kokusu halen burnumda, kitap sayfa sayfa hatta okurken yaşanan olayları nasıl canlandırdığımı, nasıl bir ruh haline büründüğümü bile hatırlayabiliyorum, kitabın adı LAK LAK’ dı.

1X1’ den 10X10’ a bütün kerat cetveli ödevini ödev olarak vermişti Ali öğretmen. Tahtaya çıkıp rastgele birkaç tane çarpım soruyordu, bilemeyenler vardı, hepsini bilenler vardı, hepsini biliyordum ama bir tane yalancıktan yanlış söyleyeyim bakalım bende çalışkan birisi olarak aynı muamele ile karşılaşacakmıydım; bu sorunun cevabını bulmam lazımdı; evet, bilemeyen arkadaşlarım ile aynı cezayı paylaştım, avucumun içine bir cetvel darbesi. Kızmadım, çünkü her şey bizim bir şeyleri öğrenmemiz için yapılıyordu. Hatta hoşnut bile olmuştum çünkü şunu da öğrenmiştim her kese eşit davranılıyordu.

Erkek olarak kızlara hava atma aracı olarak da bunu kullanmıyor değildik, ödeve iyi çalış, tahtaya çık, sorulara doğru cevabı ver, kızlar sana hayran kalsın, popüler ol…

Söz hakkımız vardı;

Anne babamız notlarımıza karışmazdı, Ali öğretmene; “eti senin, kemiği benim” derlerdi. Yazılı sınav olduk, notumuzun düşük olduğunu düşündük, itirazımızı biz kendimiz yapardık, kağıdı öğretmenimiz ile birlikte incelerdik, hatalarımızı görürdük, kendimizi savunma hakkımız bize biz haberinde olmadan kazandırılmıştı.

Hatırlıyorum da, daha neler neler yapmıştık, hepsi hafızama kazınmış!

Şimdiki çocuklar ise, daha gelişim çağının başında, eğitim sistemi sayesinde kendilerine verilecek her emri sorgulamalarına müsaade edilmeden yaptıklarında ödüllendirilecek köle bir insan olmak üzere robot olmak üzere eğitiliyorlar.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
Atatürk’e Bu Kadar Saygının ve Sevginin Nedeni
19 Mayıs 1919 Ruhunu Unutmayalım
Hıçkırık, Hichki, Tourette Sendromu Filmi
Genç Karl Marx, Le jeune Karl Marx
Fatih Sultan Mehmed Olabilirsin
Düşünmek Suç Olamaz
Trafik, Traffik, Stranded
Beyaz Diş, White Fang, Croc Blanc, Jack London
Saptırma, Distorted, Distortion
İşçi Bayramı, Başka Türlü Bir Aşk, Labor Day
Wikipedia’ya Özgürlük
TBMM Kukla Tiyatrosu ?D
Ağrılı Minik Leyla’da Melek Olmuş, Ben Böyle Siyasete…
Süleyman Soylu Doğru Olanı mı Yapıyor?
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson
Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig