Kaptan Phillips

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Yalnız Adam Atatürk' ün Allah' a Duası
Düzenbaz

Kaptan PhilipsYorum: Güçlü fert = güçlü millet = güçlü devlet, ENFAL Suresinin 60. Ayetinde Allah “Onlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet ve savaş atları hazırlayın. Onlarla Allah’ın düşmanını, sizin düşmanınızı ve bunlardan başka sizin bilmediğiniz fakat Allah’ın bildiği diğer düşmanları korkutursunuz. Allah yolunda her ne harcarsanız karşılığı size tam olarak ödenir. Size zulmedilmez” buyurmuştur. Peygamberimiz Hz. Muhammed ( S.A.V. ) de bir hadisinde “düşmanlarınızın silahı ile silahlanın” buyurmuştur. Bu şu anlama gelmektedir, düşmanlarımızdaki ilmi almamızı, o ilimle düşmanlarımızın ürettiği silahı üretmemizi ve hatta düşmanlarımızın silahından daha güçlü silahlar üretmemizi, en nihayetinde düşmanlarımızı o silahla korkutmamızı ve alt etmemizi emretmektedir.

Ama halimiz ortada!

Bu film ticari denizci Kaptan Richard Phillips’in 2009 yılında Somalili korsanlar tarafından rehine alınmasını ve kurtarılmasını anlatan biyografisidir.

ABD filmde hem asker bakımından hem de silah çeşitliliği ve gücü bakımından sahip olduklarını izleyiciye meydan okurcasına göstererek düşüncelerinde dünyanın efendisi benim, benden olana bir şey olursa işte böyle gününü gösteririm vurgusunu işlemeye çalışmaktadır.

Filmin kişisel gelişim öğretisi: Bir ekip, kaptanı ve diğerleri ile bir bütündür, kaptan ekibini bir bir, ekipteki bir kişide diğerlerini bir bir ve kaptanını tanıyacaktır. Kaptan bir şey söylediğinde ve/veya yaptığında ekibin diğer üyeleri kaptanın ne demek ve/veya ne yapmak istediğini anlayacaktır, ekipten her hangi biri bir şey söylediğinde ve/veya yaptığında da ekibin diğer üyeleri ve kaptan o kişinin ne söylemek ve/veya ne yapmak istediğini anlayacaktır. Ve ekip bütün üyeleri ile birlikte hangi ortamda hareket ediyorsa o ortamı karış karış bilmek zorundadır. Gözü kapalı o ortamda hareket edebilmelidir.

Ve son not: yöneticilik; diğer çalışanlar tarafından kolay zannedilir ( aman ben onun yerinde olacağım ki denilir ) ama yöneticilik olaya tek bir açıdan bakmamayı; çoklu açıdan bakmayı ve geleceği öngörmeyi gerektirir, ayrı bir yetenek işidir, herkesin harcı değildir.

Oscar 2014de Captain Phillips; En iyi Film, En iyi Kurgu: Oliver Tarney, En iyi Ses Kurgusu: Oliver Tarney, En iyi Ses Miksajı: Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith ve Chris Munro, En iyi Uyarlama Senaryo, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Barkhad Abdi dallarında aday

Benim Puanım: 10 / 10

IMDB Puanı: 8,1 / 10

Vizyon Tarihi: 25 Ekim 2013

Yapımı: 2013 – ABD

Tür: Dram, Macera

Süre: 134 Dak.

Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Keener, Barkhad Abdi, Faysal Ahmed, Michael Chernus

Yapımcı: Michael De Luca, Scott Rudin

Diğer Adı: A Captain’s Duty

Yalnız Adam Atatürk' ün Allah' a Duası
Düzenbaz
Paylaş; başkaları da faydalansın!

1 Yorum

  1. Avatar Desert 25 January 2014

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Mustafa Kemal Atatürk Olmasaydı Olmazdı
Atatürk ve Çocuk Doğum Günü Posteri
Atatürk ve Eğitim, Sıradışı Öğretmen Ahmet Naç
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Kursk
Deli ve Dahi, The Professor and the Madman
Ölü Ozanlar Derneği, Dead Poets Society
Merak Etme Fazla Uzaklaşamaz, Don’t Worry He Won’t Get Far on Foot
Ölünü Alacağım, I’ll Take Your Dead
Sınır, Border, Gräns
Kursk
Üstün Yaşam, High Life
Türkiye Ekonomisi Nasıl Kurtulur
Mustafa Kemal Atatürk Olmasaydı Olmazdı
Yenilmezler Son Oyun, Avengers Endgame
Taraflı Basının Doğru Haber Üzerine Etkileri
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov