Şehzade Bayezid’in Ölüm Sahnesi

Paylaş; başkaları da faydalansın!
DEVLET BABA yine AF ediyor
1 İnsansın yada 1 Hiçsin

şehzade bayezid'in öldürülme sahnesi

Evet, nihayetinde şehzade Bayezid ve çocukları da, Şehzade Mustafa ile aynı sonu yaşarlar yani cellatlarının kurbanı oldular. Bu herkes için duygusal bakımdan acı verici, insanı Kanuni Sultan Süleyman’a karşı, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı kine sevk eden bir olaydır.

( Olayın dizide ki gibi mi olduğu ya da başka bir şekilde mi olduğunu yazmayacağım ( başka şekilde oldu da ) ).


Şehzade Bayezid’in Ölüm Sahnesi paylaşan: omurokur_com

Ama bir gerçeği göz ardı etmemek gerekir; Osmanlı İmparatorluğu cihana İslamiyet adına hükmetmeyi amaç edinmiş bir imparatorluktu ( en azından kuruluş amacında ve ilk padişahlarında bu amaç vardı ) ve bu hâkimiyetinin de belli bir süre için ölümlü değil ebediyen olmasını arzu etmekteydi.

Önceki taht kavgalarının ki Yıldırım Bayezid’in ( 1. Bayezid ) Ankara Savaşı’nda Timur’a karşı almış olduğu mağlubiyet sonrası şehzadeler arasında çıkan taht kavgaları neredeyse Osmanlı İmparatorluğu’nu doğmadan ölüme mahkûm eden olaydı.

Daha sonrasında bir daha böyle olaylarla karşılaşmamak için alınan acımasız kararlar yönetimi, kimsenin zafiyetine bırakmak istenmemesinden ileri gelmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu yine de parçalandı diyebilirsiniz. Evet, haklısınız burada karar mekanizmasının tepesinde oturan Padişah’ın almış olduğu kararlar etkili olmuştur ki Kanuni Sultan Süleyman’ın ömrünün sonuna kadar unutamadığı ve hep acılar içerisinde uykusundan uyanmasına sebep olan olay Şehzade Mustafa’nın katli ki belki de Osmanlı’nın daha ileri gidememesine sebep olmuştur. Şehzade Mustafa tüm her şeyi ile babası, dedesi gibi üstün bir eğitim almış, Avrupa Krallarının korktuğu bir gelecek padişah adayıydı. Adaleti ile sancaktaki yönetimi ile sadece kendi sancak bölgesinde değil babasının bölgesinde bile saygı duyulan, sevilen, itibar edilen bir şehzadeydi.

Ama Hürrem haremde neyi nasıl veriyorduysa Sülüman’a Süleyman Hürrem’in kendisine yaptırmaya çalıştığı şeyden başka bir şey yapmadı.

Sonrasında ise şehzadeler sancaklardan çekildi ve sarayda annelerinin etekleri altında, annelerinin kendilerine uygun buldukları cariyeler ile hoş bir zevk hayatı sürmeye başladılar. Kadın üstüne kadın, çocuk üstüne çocuk, hepsi oldular mirasyedi.

Eğitim hak getire; kadınlarla oynaşmak, içmek, yemek, uyumak varken eğitim de ne ki, savaşta ne ki? Niye savaşılsın ki? İslamiyet niçin yayılsın ki? Ataları yapmışlar zaten yapacakları kadar, her şey oraya kadar!

Şehzadeler değil anneleri yönetmeye çalıştı koca İmparatorluğu, kim olduğu belli olmayan vezirler akıl verdi, padişahlar sadece onayladı ve BİTTİ. ( yok oluş yavaş yavaş ve acı verici olduğundan burayı hızlı hızlı geçtim )

Bir şeyler ne kadar acı verse de devletin bekası öyle olması gerekiyordu.

DEVLET BABA yine AF ediyor
1 İnsansın yada 1 Hiçsin
Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Atatürk ve Eğitim, Sıradışı Öğretmen Ahmet Naç
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Şampiyonlar, Campeones
Adidas ve Puma’nın Hikayesi
Özgürlüğün Sesi Bilal, Bilal A New Breed of Hero
Kendini Pazarlama
Bumblebee
Şampiyonlar, Campeones
Kriz Bizim İşimiz, Bizim Adımız Kriz, Bizim Markamız Kriz, Our Brand is Crisis
Adidas ve Puma’nın Hikayesi
Ceren Damar’ın Öldürülmesi, Türkiye, Eğitim
RTÜK İşini Yapıyor?
Atatürk ve Eğitim, Sıradışı Öğretmen Ahmet Naç
Türk Vergi Sisteminin Sorunları, Ozan Bingöl, Vergi Uzmanı
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov
Mustafa Kemal, Yılmaz Özdil
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Kabil, Jose Saramago