Ömür OKUR » Felsefe » Aşk, Aşık, Aşkısı, Aşk Acısı

Aşk, Aşık, Aşkısı, Aşk Acısı

Paylaş; başkaları da faydalansın!

aşık kuşlar

Sevginin, aşkın; bu en güzel duyguların bebeklerin ağzındaki yalancı meme (emzik) gibi cluk cluk emildiği zamanlar içerisindeyiz.

Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin, Tahir ile Zühre… bunlar en bilinenleri olmak üzere bir sürü aşk masalı duymuşsunuzdur! Peki nedir bu masallarda anlatılmak istenen; aşkın imkansızlığı mı? aşkın ulaşılamaz bir his olduğu mu? aşkın olmadığı mı?…

Bence bu masallarda anlatılmak istenen aşkın imkansızlığı, aşkın ulaşılamaz bir his olduğu ya da aşkın olmadığı değil, aşkın en yüce mutluluk ile en derin acıdan yaratılmış olduğudur.

aşkın sonu

Aşk özveri gerektirir.

Bu masallarda aşıklar kalıplar arasında sıkışıp kalmamıştır,

Bu masallarda aşık olunanı, aşık olan aşkı aşkının kalbine vurduğu bir pranga gibi görüp mahpus etmemiştir,

Aşık kendi hayatından özveride bulunmuştur,

Aşık, yeri geldiğinde aşığı olduğunun refahı için aşığına da özverili olabilmiştir,

Çünkü aşık bir duyguya saplanmamış aşkın ta kendisi olmuştur.

Bir birlerine; okudukları kitaplardan, şiirlerden, şarkılardan, film ya da dizi repliklerinden, hazır mesajlardan cümleler ezberleyip bir sürü sevgi cümlesi söylemelerine rağmen şimdilerde sevgili diye bir ilişki yaşayanlar fındık kabuğunu doldurmayacak küçücük sebepler ile kolaylıkla bir birlerini terk edebilmekteler.

Sudan sebepler ile bitirilen birliktelikler zaten aşkın ya da sevginin olmadığı, çıkar ilişkilerinin ya da hayvani iç güdülerin (sex) ön planda olduğu bir birliktelik ve bir tarafın zarar görmeden bitmesi de bence en iyisi.

aşk kitabı

Çevremizde de çokça şahit olduğumuz  bu türden ilişkilere nazaran ister gerçekte yaşanmış olsun isterse de yazarının aşk böyle olmalı diye hissettiğini yazdığı olsun Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin, Tahir ile Zühre gibi masallarda hayat bulan aşıklar; karşısındakini bir kalıba sokmaya çalışmadan olduğu haliyle kabul eden; hem kadının hemde erkeğin kendisini karşısındakine her şeyi ile sunmuş olduğu, kendisini karşısındakine doğaçlama; içinde nasıl hissediyorsa öyle ifade ettiği gerçek aşkın temsilcileridir.

aşk ateşi

Peki aşk acısı nedir diye soracaksınız?

Aşk acısı denen şey aslında bir biri için yaratılmış ruhların bir birlerini anlamaları ve bir birlerini keşfetmeleri için Allah tarafından, aşıkların bir birlerinden ayrılmadan girmek ve kazandıklarında bir birlerinin olacakları geçmek zorunda oldukları bir sınavdır.

Aşk acısı ayrılık ile sonuçlanmaz.

Ayrılıktan sonra aşk acısı çekiyorum diye ifade edilerek hissedilen şey aslında olsa olsa kaybedilen şeyler için duyulan hüzünden ibarettir başka bir şey değildir!

kibrit kutusu aşk

Zaman makinesi icat edilmedi,

Bir kere yaşıyoruz bize bahşedilen bu hayatı,

Aşk ise yaratılmış en yüce duygu,

Ama aşkta,

Aşkın kendisi olmuş aşık öyle bir özveride bulunmak zorunda kalır ki bazen aşkından,

Başkaları anlamasa da,

Bu özveri olur bazen aşığın kendisinin ölüm fermanı.

aşk yangını

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

Kadınlar Özel Günleri Asla Unutmazlar

Ülker’in 29 Şubat telafi günü reklamı; kadınlar, özel günleri önemsemez görünseler de; sevgilisini, kocasını, oğlunu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *