Ömür OKUR » Sinema Felsefesi » Gerilim » Baskın 2, The Raid

Baskın 2, The Raid

Paylaş; başkaları da faydalansın!

baskın 2 poster

Yorum: Uyuşturucu mafyası, fuhuş mafyası, silah mafyası, otopark mafyası… elini sallasan mafyaya çarpıyor. Peki, mafya kimlerden oluşur ve mafyanın amacı nedir?

Mafya; bir insan ki diğer insanlar arasında kendisine her hangi bir yer bulamamıştır.

Bir insan ki; zayıf karakterlidir ama bunu kendine yediremez. Bundan dolayı da egosunu tatmin etmek için bir şekilde kendini kanıtlama hevesi içerisindedir. Bir baltaya sap olamamış, bir kuru ekmeğe muhtaç kalmıştır… Ve o öyle bir insandır ki; hak ettiğinden fazla itibar, makam, para,  verildiğinde bu benim hakkım değil demez, hak ettiğimdir der…

Karnı doymuştur artık ve kendisi de bir hiç olduğundan karnını doyurana kul köle olmaya dünden razıdır.

Dizilerden gördüğü haliyle giyinir… kuşanır..

Argo konuşmayı, kaba saba hareket etmeyi, başı sıkışmasa dahi ödlekliğinden beldeki delikli demiri göstermeyi veya hoooop çakıyı eline almayı, ağızda sürekli sigara yakmayı, fırsat bulunan her daim içki üstüne içki içmeyi ve kadınla kızla birlikte olmayı bir maharet sayar… Çünkü bu hareketleri içine girdiği ortamda itibar görmektedir. Artık insanlık onu terk edip gitmiştir, geriye kalan sadece sağa sola meydan okuyan, suçu var ya da yok karşısındaki ile kavga için can atan kuduz köpektir.

Bu türden insanlar işte mafyayı oluşturur. Mafya da helal diye bir şey yoktur, yaptıkları işler haramdır. Tek amaçları; vasıfsızlıkları yüzünden kendi tırnakları ile elde edemeyecekleri yaşamı başkalarına kötülükler yaparak kazanmaya çalışmaktır.

Korunmaları da gerekir. Bunun içinde polis jandarma gibi kolluk kuvvetleri içinde makam, para, kadın düşkünü memurları kendi saflarına çekerek, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığı içerisinde kendi saflarına çektikleri yasal korumalarını her türlü beslerler.

Onun içindir ki; eğer bir yerde mafya denen insanlar topluluğu yok edilemiyorsa burada kesinlikle asıl işi vatandaşı korumak olan güvenlik görevlilerinin parmağı vardır. Çökertilen büyük çetelere bakın; çete içerisinde üst düzey rütbelileri dahi göreceksiniz.

Hatta 17 – 25 Aralık 2013 tarihinde Türkiye gündemine bir bakalım. İşler içerisinde bakanlar bile ortaya çıkarılmadı mı?

Bu film; bir iyi polis kötü polis filmi.

Ve bu filmde iyi polisler;

Mafya içerisine destek sağlayan emniyet görevlisi hain arkadaşlarının kimliklerini ortaya çıkarmak isterler.

Bunun için mafya içerisine yetenekli genç bir polis yerleştirilir.

Genç polisin ailesi vardır fakat görevi icabı ailesi varken, olayı çözene kadar belki de yıllarca hiç ailesi yokmuş gibi hareket etmek zorundadır.

Hatta genç gizli polis mafyanın güvenini kazanmak için yeri gelecek cinayet işleyecek, yeri gelecek polis dahi öldürecek yani kendisinin normal şartlarda hiç yapmayacağı işler yapacaktır.

Baştan sona hareket hareket hareket…

Filmden birde şu çıkarımda bulunacaksınız; kendini kurt zanneden gençlik ateşi içerisinde yanan köpeklerin aslında hiç de bir şey bilmediğini!

Benim Puanım: 10 / 10

IMDB Puanı: 8,4 / 10

Vizyon Tarihi: 04 Nisan 2014

Yapımı: 2014 – Endonezya

Tür: Gerilim, Suç

Süre: 150 Dak.

Yönetmen: Gareth Evans

Oyuncular: Iko Uwais, Yayan Ruhian, Julie Estelle, Oka Antara, Kazuki Kitamura

Senaryo: Gareth Evans

Yapımcı: Nathaniel Bolotin, Nate Bolotin

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

Münir Özkul Ruhuna El Fatiha

  Münir Özkul ile birlikte biz de kahkahalarla güldük, göz yaşı ile salya sümük ağladık, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *