Devlet Babanın da Parası Kalmamış

Paylaş; başkaları da faydalansın!
X-Men: Geçmiş Günler Gelecek
2014 Torba Yasada Neler Var?

cep delik cepken delik

Bu yazı kamu kuruluşlarının borçları hakkındadır…

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olarak içime sinmediği için, ardından da işin içinde birisi olarak bilgim olduğu için yazıyorum.

Kamu kuruluşlarının muhasebesinde maaş verilerek çalıştırılan DEVLET memurları ya da işçilerin bir çoğu sorumluluklarının bilincinde değiller.

Çalıştığı yer Devlet Kurumu olabilir ama Devlet Kurumu diye de elektrik, doğalgaz, su ya da başka ihtiyaçları bedavaya sağlanmıyor. Her aldığı hizmetin bir faturası var.

Devlet Kurumunun muhasebesinde çalışan kişinin sorumluluğu ise, kendilerine gönderilen faturaları, faturaların son ödeme tarihi geçmeden ödenmesini sağlamak.

Devlet Baba bir de kurduğu teknolojik altyapı ile o kadar basit bir hale getirdi ki bu işi, muhasebede görevli çalışanların yapacakları tek şey kendilerine elektrik satış şirketi veya doğal gaz şirketi veya su hizmeti sağlayan kuruluşun kendilerine kestikleri faturaları önlerinde açılı bulunan sistemlerine kaydedip OKEY tuşuna basmak.

Ama yok bilgisayarda fal açılacak, facebook’ta kim kime ne demiş okunacak, gazetelerde ne haberler var okunup yorumlanacak tartışılacak… yani başka işlerle kafalarını dahi kaldıramayacak şekilde o kadar meşguller ki bir iki parmak hareketi yapmak onlara zor geliyor.

Fatura ödenmiş, ödenmemiş, geç ödenmiş de gecikme faizi işlemiş hiç umurlarında değil.

Devlet Babada biraz sorumsuz ve cezadan yana olmayınca suiistimal , suiistimal…

Ama işini yapanı sorumsuzlardan ayrı tutuyorum. Bu insanlar hem kendisine fatura çıkaran şirketler ile sürekli irtibat halindeler hem de kendisine ödenek sağlayan üst makamlarla. Kurumunu o kadar sahiplenmiş ki; kendi evine çıkan faturaların peşine nasıl düşüyorsa o hesap!

Niye yazıyı yazdın ki diye soracaksınız?

Yazdım çünkü devlet kurumlarının ödediği her kuruş para biz vatandaşlarından kesilen vergiler aracılığı ile ödeniyor. Yani kamu kuruluşlarının her bir faturasını ben ödüyorum, biz ödüyoruz… ve benden kesilen para ile sadece oturduğu koltuğun asıl sahibi olan kurumunun ödemelerini yapan bir adamın, ödemeler hususunda dikkatli davranmasını isterim.

Ben faiz ödemek istemem, daha doğrusu ile vergi olarak benden kesilen paranın sorumsuz bir çalışan yüzünden faize değil, daha güzel işlerde kullanılmasını isterim.

Devlet baba da soracak o işe koyduğu evladına, bu ay senin sorumluluğunda olan yerlere ne kadar fatura çıktı, ne kadar ödedin, son ödeme tarihi geçtikten sonra ödedi mide, faiz olarak ödenen parayı kesecek sorumlusundan.

Çünkü devlet baba bende para var diyor, ama nereye ne kadar ödeyeceğimi sorumluluk verdiğim kişiler bilir, o kişilerde bilmiyor devlet baba ve sen bize, vatandaşlarına faiz ödettiriyorsun.

Yav zaten dünya kadar fuzuli şeyi yükledi devlet baba sırtımıza, bir de sorumsuzlar yüzünden faiz öde… ÖDEMEK İSTEMİYORUM.

İlgililere duyurulur.

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek
2014 Torba Yasada Neler Var?
Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Atatürk ve Çocuk Doğum Günü Posteri
Atatürk ve Eğitim, Sıradışı Öğretmen Ahmet Naç
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Yaşam Mücadelesine Destek Vermek
Yeşil Rehber, Green Book
Bohemian Rhapsody
Bir Yıldız Doğuyor, A Star is Born
Dumbo, Uçan Fil
Mary Poppins Dönüyor, Mary Poppins Returns, Sihirli Dadı
Don Kişot’u Öldüren Adam, The Man Who Killed Don Quixote
Kapı
Organize Usulsüzlük, Oyları Yeniden Sayalım
Atı Alan Üsküdarı Geçti
Topal Ördek Ne Demek
Bizden Korkmayın Biz Dostuz
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov
Mustafa Kemal, Yılmaz Özdil