Devlet Babanın da Parası Kalmamış

Paylaş; başkaları da faydalansın!

cep delik cepken delik

Bu yazı kamu kuruluşlarının borçları hakkındadır…

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olarak içime sinmediği için, ardından da işin içinde birisi olarak bilgim olduğu için yazıyorum.

Kamu kuruluşlarının muhasebesinde maaş verilerek çalıştırılan DEVLET memurları ya da işçilerin bir çoğu sorumluluklarının bilincinde değiller.

Çalıştığı yer Devlet Kurumu olabilir ama Devlet Kurumu diye de elektrik, doğalgaz, su ya da başka ihtiyaçları bedavaya sağlanmıyor. Her aldığı hizmetin bir faturası var.

Devlet Kurumunun muhasebesinde çalışan kişinin sorumluluğu ise, kendilerine gönderilen faturaları, faturaların son ödeme tarihi geçmeden ödenmesini sağlamak.

Devlet Baba bir de kurduğu teknolojik altyapı ile o kadar basit bir hale getirdi ki bu işi, muhasebede görevli çalışanların yapacakları tek şey kendilerine elektrik satış şirketi veya doğal gaz şirketi veya su hizmeti sağlayan kuruluşun kendilerine kestikleri faturaları önlerinde açılı bulunan sistemlerine kaydedip OKEY tuşuna basmak.

Ama yok bilgisayarda fal açılacak, facebook’ta kim kime ne demiş okunacak, gazetelerde ne haberler var okunup yorumlanacak tartışılacak… yani başka işlerle kafalarını dahi kaldıramayacak şekilde o kadar meşguller ki bir iki parmak hareketi yapmak onlara zor geliyor.

Fatura ödenmiş, ödenmemiş, geç ödenmiş de gecikme faizi işlemiş hiç umurlarında değil.

Devlet Babada biraz sorumsuz ve cezadan yana olmayınca suiistimal , suiistimal…

Ama işini yapanı sorumsuzlardan ayrı tutuyorum. Bu insanlar hem kendisine fatura çıkaran şirketler ile sürekli irtibat halindeler hem de kendisine ödenek sağlayan üst makamlarla. Kurumunu o kadar sahiplenmiş ki; kendi evine çıkan faturaların peşine nasıl düşüyorsa o hesap!

Niye yazıyı yazdın ki diye soracaksınız?

Yazdım çünkü devlet kurumlarının ödediği her kuruş para biz vatandaşlarından kesilen vergiler aracılığı ile ödeniyor. Yani kamu kuruluşlarının her bir faturasını ben ödüyorum, biz ödüyoruz… ve benden kesilen para ile sadece oturduğu koltuğun asıl sahibi olan kurumunun ödemelerini yapan bir adamın, ödemeler hususunda dikkatli davranmasını isterim.

Ben faiz ödemek istemem, daha doğrusu ile vergi olarak benden kesilen paranın sorumsuz bir çalışan yüzünden faize değil, daha güzel işlerde kullanılmasını isterim.

Devlet baba da soracak o işe koyduğu evladına, bu ay senin sorumluluğunda olan yerlere ne kadar fatura çıktı, ne kadar ödedin, son ödeme tarihi geçtikten sonra ödedi mide, faiz olarak ödenen parayı kesecek sorumlusundan.

Çünkü devlet baba bende para var diyor, ama nereye ne kadar ödeyeceğimi sorumluluk verdiğim kişiler bilir, o kişilerde bilmiyor devlet baba ve sen bize, vatandaşlarına faiz ödettiriyorsun.

Yav zaten dünya kadar fuzuli şeyi yükledi devlet baba sırtımıza, bir de sorumsuzlar yüzünden faiz öde… ÖDEMEK İSTEMİYORUM.

İlgililere duyurulur.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
Atatürk’e Bu Kadar Saygının ve Sevginin Nedeni
Fahrenheit 451
John Doe: Adalet, John Doe: Vigilante
Hıçkırık, Hichki, Tourette Sendromu Filmi
Genç Karl Marx, Le jeune Karl Marx
Kötü Merhametli, Bad Samaritan, No Good Deed
84 Yazı, Summer of 84
Ay Macerası, Capture the Flag, Atrapa la Bandera
Deadpool 2
Bugün Hediye Alan Yarın Emir Alır
Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu Değişikliği
Cumhurbaşkanlığı 30 Ağustos Resepsiyonu Menüsü
Ne Zannediyordunuz, Zenginleşeceğinizi mi?
Kabil, Jose Saramago
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Ölümlü Nesneler, Jose Saramago
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos