Güzel ve Sebastiyan

Paylaş; başkaları da faydalansın!

belle et sebastien posterYorum: Hayvanlar ile hayata daha yeni gelmiş çocuklar arasındaki en büyük benzerlik ikisinin de düşünceleri ile değil de iç güdüleri ile hareket etmeleridir. Adı malum popüler video kanallarında en çok izlenen eğlence videolarının başrolünde genelde hayvanlar ile çocuklar yer almaktadır.

Ayı, yaban domuzu, çakal, tilki, kurt… bunlar ve bunlar gibi hayvanlar vahşidir. Bunlardan uzak durulması gerekmektedir! Ama biz onlardan uzak durabilmişmiyiz de kendimizin çevresinde onları istemiyoruz.

Yaşadığımız, kendimize mesken tuttuğumuz yerde daha öncesinde hiçbir canlı yaşamıyordu deyip tek başına hak iddia etmek sadece bilgisiz birisi tarafından söylenebilir. Oralar daha önce bu vahşi sıfatı yapıştırdığımız hayvanların barınma ve yiyecek bulma mekanlarıydı. Biz oraları kendimize mal ettik. Ağaçlar keserek barınaklar inşa ettik çevrelerini çitle çevirdik. Çitle çevirdiğimiz alanın dışında uzak bir mesafede bile bulunan hayvanları tehlike görüp yok etmeye giriştik. Ormanlık alandaki meyveler asıl onlara aitti ama biz nasiplendik. Orman onlara barınaktı, ormanları harabeye çevirdik. Onlara kuru çalılar ve yapraklar bıraktık. Halbuki onlardı buraların sahipleri.

Aç kaldılar, yavruları aç kaldı… insanların bölgesine dadandılar ama istedikleri sadece karınlarını doyurabilmekti. İnsan aç kalınca ne yapardı? Hem hayvan sadece karnını doyurabilmek için bir şeyler isterken, insanoğlu ihtiyacının çok çok fazlasını elde etmenin peşinde değil mi!

Çocuklarına da aşılamaya başladı büyükler; vahşi yaftası vurdukları hayvanların yaşamaması gerektiğini. Ama bazı çocuklar kendileri denediler; vahşilikle yaftalanan hayvanların gerçekte büyüklerinin dediği gibi olup olmadıklarını; evet vahşi olanlar vardı içlerinde ama karşısındakini tehdit unsuru olarak sezinlediklerinde karşı atağa geçiyorlardı (size doğru silahla yaklaşan birini düşünün ne hissedersiniz?) diğer zamanlarda ise onların da kendilerine ait bir dünya ve yaşayış tarzları vardı.

Diğer hayvanlar bizden bir yönde şanslılar; onlar sadece bulundukları zamanı yaşadıkları için günlerini dolu dolu geçirirken biz insanoğlu birde geleceği hesap ettiğimiz için hayatın hengamesinde kaybolup gitmekteyiz.

Belle ve Sebastiyan, kirlenmemiş duygulara sahip bir çocuk ile her kesin tehdit olarak gördüğü bir köpeğin dostluk hikayesini anlatıyor.

Keyifli seyirler…

Benim Puanım: 6 / 10

IMDB: 6,7 / 10

Yapımı: 2013 – Fransa

Tür: Macera

Süre: 104 Dak.

Yönetmen: Nicolas Vanier

Oyuncular: Tchéky Karyo, Andreas Pietschmann, Dimitri Storoge

Senaryo: Nicolas Vanier, Juliette Sales

Diğer Adı: Belle ve Sebastiyan

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Joker
Nasrettin Hoca Mertebesi Yükseltilen Eşek Hikayesi
Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Enflasyon Nasıl Hesaplanır, 2019 Enflasyon Sepeti
Joker
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
Çılgınlığın Ötesinde, In the Mouth of Madness
Ölümcül Sular, Crawl
Ritüel, Midsommar
Düşmanların En İyisi, The Best of Enemies