Ülker’i Ayakta Alkışlıyorum

Paylaş; başkaları da faydalansın!

ülker

Ülker markasını bünyesinde barındıran Yıldız Holding, dünyanın 6’ncı büyük bisküvi şirketi olan İngiliz United Biscuits’i satın aldı.

Yıldız Holding, İngiliz bisküvi pazarının yaklaşık dörtte birini elinde bulunduran United Biscuits’i alarak dünyanın 3 numaralı bisküvi şirketi konumuna yükseldi.

Bir Türk markasını, dünya sıralamasının önlerinde görmenin vermiş olduğu gurur ile Yıldız Honding’i tebrik ediyorum ve zirve yolunda başarılar diliyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul Milli Sanayi Birliği’nin Açtığı “Yerli Mallar Sergisi’nde yaptığı konuşmadan (1926)

Türkler, Türk Malı alınız, Türk Malı kullanınız; Türk parası Türk toprağında kalsın!

Muhterem ziyaretçiler İstanbul Milli Sanayi Birliği’nin az zamanda açtığı “Yerli Mallar Sergisi’ni gezip gördünüz. Noksanlarımızın olmadığını iddia etmeyiz. Bilirsiniz ki, hayatta her şey teşvik ile olur. Bugün kendi mallarınıza göstereceğiniz rağbet, yerli mallarının günden güne daha nezih ve daha ucuz olmasını temin edecektir. Bu rağbet yüzünden Türk memleketinde fabrikalar açılacak, Türk memleketinde sanatkar çoğalacak, fakir bir Türk kalmayacaktır.

Bugün en küçük fabrikalarımız bile 40-50 Türk ailesinin geçinmesine vasıta olmaktadır. Kendine dayanan millet, hayat hakkını kazanmıştır.

Bilirsiniz ki; Türk en mağrur günlerde dünyayı hayrete düşürmüş, harikalar yaratmış; halkın iradesi önünde, en mağrur milletler bile hürmetle eğilmiştir.

İşte kısa bir zaman içinde iktisat yolunda san’at yolunda da harikalar göstermeye başlıyoruz.

Türk diyarında sanat, Cumhuriyet füturuyla belli. O nur altında her gün fabrikalar açmakta, ağır ve metin adımlarla takamüle doğru yürümektedir. Atılan her adım fakir bir Türk yuvasına vücut ve ruh vermektedir.

Aziz vatandaşlar, mazinin çelik iradesiyle, alçak bir husumet perdesi bu ülkeden kovulmuş, Türk istiklali, Türk sanatında hükümran olmuştur.

Her Türk anlamıştır ki; Türk yurdu, Türk iktisiyadı, Türk eliyle, Türk tarihiyle yükselir.

Türkler, Türk malı alınız, Türk malı kullanınız; Türk parası Türk toprağında kalsın.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz