ÖSYM Neden Soruları Açıklamıyor

Paylaş; başkaları da faydalansın!

ösym logo

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) yüksek mahkemelerin kararları da olmasına rağmen soruların tamamını yayınlamamakta ayak diriyor. Peki ama neden?

Her Türk vatandaşı gibi bende sınavlara girdim. ÖSS, ÖYS, KPSS, KPDS… bu sınavlardan çıkınca akşam olmasını ve televizyon ekranında soruların doğru cevaplarının açıklanmasını dört gözle beklerdim. Veren kanala konuk olan uzman eğitimci kadrosu tek tek soruların cevaplarını çözümleyerek açıklarlardı.

Bir kağıt çıkartırdım… Evet, hatırlıyorum bu soruya ben bu cevabı verdim (1 +), hayır bu sonucu bulamadım (2 -), evet d şıkkını işaretledim (3 +)… programın sonunda matematikten, fen bilimlerinden, türkçeden, toplamda… şu kadar doğru, şu kadar yanlış, şu kadar net yaptım diye kendi kontrolümü yapardım, yetmezdi bir sonraki gün gazete alırdım (Tüm ulusal gazetelerde yayınlanırdı) önce cevaplarına bakmadan soruların cevap verdiğimi hatırladığım şıklarını işaretlerdim sonra doğru cevap anahtarından doğru ve yanlış cevapları işaretlerdim…

Sınav sonuç kağıdı geldiğinde de üç aşağı beş yukarı doğru yanlış sayıları eş değer çıkardı. Yani bir bakıma ÖSYM’nin cevap anahtarının otokontrolü yapılmış olurdu.

Şimdi ne oldu da ÖSYM sınav sorularını açıklamıyor?

Burnuma hiçte iyi kokular gelmiyor.

Bilgisayar dünyasında olmayacak bir şey yok! Kuranı Kerim’in ayetlerindeki bütün cümleden bir parçayı alıp bu parçayı kendi yakınına yardım etmek olarak yorumlayıp torpile kılıf oluşturan, kul hakkına ehemmiyet vermeyen bir zihniyet, hedefe giden yolda her yol mubahtır anlayışı içerisinde kendi çıkarına uygun olacak kişiyi bir yerlere getirmek isteyecektir.

Hedefler doğrultusunda seçilen kişinin, hangi meslekte faydalı olması isteniyorsa, nerede işe girmesi hedefleniyorsa, sınav değerlendirmesinde oynamalar yapılarak hedefe ulaşması için destek olunuyor.

ÖSYM’nin sınav sorularını açıklamaması neticesinde de sınava giren diğer kişiler ne yaptı bilemediklerinden itiraz etseler dahi itiraza haklı sebep oluşturacak tek gerekçeleri de ellerinden alınmış olunuyor. İtirazları kabul edildiğinde ise kendilerini çetrefilli bir sürecin içinde buluyorlar.

Gözünü 4 aç hakkını ara TÜRKİYE’m.

Çözüm önerisi: Herkes hatırladığı soruyu şıkları ile birlikte paylaşsın. Bütün sorular için bir veri tabanı oluşturulmuş olunur. Eğitim görevlilerinin doğru cevabı açıklaması ile cevap anahtarı oluşturulur ve herkes ne yapmış ortaya çıkarılır.

1likte hareket et TÜRKİYE’m.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
İndirim Kelimesine Tav Olmak AMA?
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Fahrenheit 451
John Doe: Adalet, John Doe: Vigilante
Genç Titanlar Filmi, Teen Titans Go! To the Movies
A-X-L
Geceyarısı Ekspresi, Midnight Express
Alfa Kurt, Alpha
İndirim Kelimesine Tav Olmak AMA?
İsmet İnönü Döneminde Yapılanlar, Yiğidi Öldür Hakkını Yeme
McKinsey Ve Türkiye Gerçeği
Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.
Mustafa Kemal, Yılmaz Özdil
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Kabil, Jose Saramago
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı