Çocuk Olmak Demek…

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Seni Kim Yönetsin
Ezgi Mola Çıplak

mutlu çocuklar

Dünyaya bir çocuğun gözleriyle bakmayı başarabilseydik… Neler değişirdi hayatımızda ve içinde yaşadığımız dünyada? Zamanın akışına ayak uyduran ve kendini oradan oraya savrulmuş gibi hisseden benliğimiz, bir an olsun dursa ve düşünse… Neden çocuk olmak güzeldi?

çocukların dünyası

Bir çocuksanız eğer, kelimelere ihtiyaç duymaksızın bambaşka bir iklimde ve kültürde kendinize arkadaş bulabilirsiniz. Uzun cümleler kurup kendinizi tanıtmaya, anlaşılabilmek için en doğru kelimeleri seçmeye ihtiyaç hissetmezsiniz. Birbirine güvenmekle geçen zamana da ihtiyaç yoktur çünkü bir çocuk, güvenmek için hiçbir zaman sınamaz karşısındakini. Bir çocuksanız eğer, duygularınızı eğip bükmeden söylersiniz. Acıktım, uykum geldi, korktum dersiniz. Her duygunun bir adı vardır çocukta, tanımsız ve karmaşık değildir düşünceleri ve duyguları. Bir şeyi sever ya da sevmezsiniz. İkiyüzlülük olmaz bir çocuğun davranışlarında, çünkü o henüz riyayı ve yalanı bilmez.

Hungry Children

Bir çocuksanız eğer, önyargılarınız yoktur. Siyah, beyaz, yeşil, mavi… Hepsi hayatın renkleridir. Ve birbirlerinden hiçbir farkı yoktur. Dini, dili, milliyeti ne olursa olsun; arkadaşlarıyla ortak noktası, aynı şekilde gülümsüyor oluşudur. Çünkü tebessümün her dilde tek anlamı vardır. Çocuksanız eğer, arkadaş olmak için bir tebessüm yeter.

child_resim - 64

Bir çocuksanız eğer, bombaların paramparça ettiği sokaklarda dahi oynamak için bir sebep bulursunuz.

child_resim - 63

En dayanılmaz acıları yaşamış olsanız da yarından umut kesmeden masum uykulara yatabilirsiniz. Çünkü umudu yitirmenin ne olduğunu bilmiyordur çocuk.

ekmek taşıyan çocuklar

Bir çocuksanız eğer, size ikram edilen küçücük bir şekerle mutlu olursunuz, cepleriniz şekerle dolu olsa bile. Dünyanın en lezzetli yemeğini yemenin görkemi vardır her bir lokmada. Bozuk paraların şangırtısı geliyorsa cebinden, dünyanın en zenginidir çocuk. Ve o parayla her şeyi alır ama parası yine de bitmez. Annesine mutfağı büyük bir ev, babasına hep yolda kalmayan bir araba, abisine en son moda spor ayakkabı, kardeşine hep istediği oyuncak bebek… Kendisi ise sevdiklerini mutlu etmenin gururuyla hayal kurar ve bu hayal bile neşelendirir onu. Çünkü hayallerini gerçek gibi yaşar.

balonla oynayan çocuk

Bir çocuksanız eğer, yalan söylemeyi bilmezsiniz. Annenizin evde olup da telefona çıkmak istemediğini, anlatıverirsiniz hiç beklenmedik bir mekanda ve zamanda. Çünkü yalan söylemeyi büyüklerinden öğrenene kadar, yalanın ne olduğunu bilmez bir çocuk. “Çocuktan al haberi” diye de ufaktan azarlanır; önce konuşması için zorlanan, sonra da konuştukları için kızılan çocuk…

komedyen çocuk

Bir çocuksanız eğer, ne giydiğinizin önemi yoktur. Henüz imaj peşinde koşmuyor, kıyafetlerinizle insanları etkilemenin derdini yaşamıyorsunuz demektir. Bayramda yeni bir elbiseye sahip olmanın mutluluğunu hala hissediyor, bayramı sabırsızlıkla bekliyorsunuzdur.

gülümseyen kız çocuğu

Bir çocuksanız eğer, kaygılarınız yoktur yarına dair. Pişmanlıklarınız da yoktur dünde kalan. Beş yıl sonrasını düşünüp plan yapmaz, gelecek endişesiyle uykularınızı kaçırmazsınız. Söylenmesi gereken ama söylenmemiş olan sözlerin provasını yapmazsınız başınızı yastığa koyduğunuzda. Ya da anlamazsınız geçmişten gelen acılara neden ağlanıldığını. Çünkü dizini acıttığı an gözyaşlarını, mutlu olduğu zaman da kahkahasını saklayamaz çocuk. Geçmiş ve gelecek arasına sıkışıp kalmaz, çünkü o an’da yaşar. Ve bir çocuksanız eğer, dünyadaki savaşa, acıya ve kavgaya bir anlam veremezsiniz. Neden yaşıtlarınızın büyük üzüntüler yaşadığını anlayamazsınız. Dünyanın bir başka coğrafyasındaki arkadaşlarınızın açlıktan ölmesini içinize sindiremezsiniz. Hayatlarında hiç çikolata yememiş olmalarına, kıyafetleri ve sıcak evleri olmadığına inanamazsınız. Küçücük bedenleriniz ama kocaman gönüllerinizle kumbaranızdaki paranın, dünyadaki tüm açlığı ve sefaleti bitireceğine güvenirsiniz. Savaşın açtığı yaraları sarmak için onlarca güzel fikriniz vardır. Çünkü çocuk olmak, hayata mutluluğu ve huzuru davet etmektir.

child_resim - 03

Bir çocuğun gözleriyle hayata bakabilmek, aslında biraz da çocuk olabilmektir. Her şeye ve herkese rağmen yürekteki coşkuyu, ümidi ve masumiyeti zedelemeden yürüyebilmektir. Fıtratın en saf ve bozulmamış haliyle gelişebilmek, varlığın özündeki cevheri yitirmeden hayata tutunabilmektir.

yumurtadan çıkan çocuk

Yazı: Ayşe B. Barış tarafından “Bir çocuk olmak ne demek?” adı altında yazılmış ve Diyanet Dergisi aile – Nisan sayısında yayımlanmıştır.

Seni Kim Yönetsin
Ezgi Mola Çıplak
Paylaş; başkaları da faydalansın!

1 Yorum

  1. his explanation 26 February 2018

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Atatürk ve Eğitim, Sıradışı Öğretmen Ahmet Naç
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Şampiyonlar, Campeones
Adidas ve Puma’nın Hikayesi
Özgürlüğün Sesi Bilal, Bilal A New Breed of Hero
Kendini Pazarlama
Ayşen Gruda Ruhuna El Fatiha
Bumblebee
Şampiyonlar, Campeones
Kriz Bizim İşimiz, Bizim Adımız Kriz, Bizim Markamız Kriz, Our Brand is Crisis
Ceren Damar’ın Öldürülmesi, Türkiye, Eğitim
RTÜK İşini Yapıyor?
Atatürk ve Eğitim, Sıradışı Öğretmen Ahmet Naç
Türk Vergi Sisteminin Sorunları, Ozan Bingöl, Vergi Uzmanı
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov
Mustafa Kemal, Yılmaz Özdil
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Kabil, Jose Saramago