Kuranı Kerim Reklam Malzemesi Değildir

Paylaş; başkaları da faydalansın!

kuranı kerim

Kuranı Kerim: insanoğlunun hem bu dünyada hemde ahirette iyi şartlarda yaşaması için Allah tarafından son peygamber; İslam peygamberi Hz. Muhammed’e (Allah’ın selamı O’nun üzerine olsun) gönderilen “Şüphesiz bunda akıl sahipleri için ibretler vardır.” diye o zamana kadar bilinmeyen tarihi olayların anlatıldığı, fizik, kimya, biyoloji, astronomi, tıp… bilimlerinden konuların yer aldığı, daha şimdiki zamanımızda icat ettiğimiz teknolojilere atıfta bulunulan… kapsamlı bir bilgi hazinesidir. (Okuyana, düşünene, anlayana)

Enam Suresinin 70. ayetinden Allah “Dinlerini oyun ve eğlence edinenleri ve dünya hayatı kendilerini aldatmış olanları bırak. Hiç kimsenin kazandığı yüzünden mahrumiyete sürüklenmemesi için Kur’an ile öğüt ver. Yoksa ona Allah’tan başka ne bir dost vardır, ne de bir şefaatçi. (Kurtuluşu için) her türlü fidyeyi verse de bu ondan kabul edilmez. İşte onlar kazandıkları yüzünden helâke sürüklenmiş kimselerdir. Küfre saplanıp kalmalarından dolayı onlara çılgınca kaynamış bir içecek ve elem dolu bir azap vardır.” demektedir.

Yazıyı fazla uzatmadan ikinci paragrafı ilk yazdığım paragraf ile bağlayayım: okuma bilmeyen birisine, hani bizim dönemimizde okumaya alıştırma kitabı vardı ya cin ali, onu verin; ne anlar kitaptan? Sağa çevirir yok, sola çevirir yok… yani hiç bir şey anlamaz; bizim dinimizin kutsal kitabı olan Kuranı Kerim’de içindeki bilgi hazinesine rağmen ne anlattığını merak etmeyen, okumayan, öğrenmeyen, anlamayan insanlar için sadece Allah’ın sözü, İslam dininin kitabı ve kutsal olması dışında bir anlam ifade etmez.

Bu saf insanlar bu cahil halleri ile kendi çıkarını düşünen istismarcılar için emellerine ulaşabilmeleri için biçilmiş kaftandırlar, hedeftedirler çünkü içlerindeki en zayıf yönleri olan din kisvesi altında kolaylıkla kandırılabilirler.

Kutsal kitabımız Kuranı Kerim’in bilgi hazinesinden, Hz. Muhammed’in (Allah’ın selamı O’nun üzerine olsun) hadislerinden, yaşantısından, hal ve hareketlerinden öğreneceğimiz insan gibi insan olmak gibi çok değerli şeyler vardır.

Kuranı Kerim’i kendilerine göre yorumladıkları ayetlerle ve/veya içinde ne yazdığını bilmeden ellerinde sallayarak dolaşan istismarcıların cahillere karşı kullandıkları bir koz, reklam malzemesi, sömürü aracı, yükselme basamağı yapmalarına müsaade etmeyelim.

Doğru bilgi paylaşıldıkça değer kazanır.

Kuranı Kerimde ne yazıyor öğrenelim, öğretelim…

Hz. Muhammed (Allah’ın selamı O’nun üzerine olsun) hangi şartlarda nasıl davrandı öğrenelim, öğretelim…

Herkes İslamı tam öğrensin, bilsin.

Kimse kendi çıkarından başka düşüncesi olmayan din istismarcılarının oyununa gelmesin, kimsenin yalanlarla dolanlarla kandırılmasına müsaade etmeyelim.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Joker
Nasrettin Hoca Mertebesi Yükseltilen Eşek Hikayesi
Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Enflasyon Nasıl Hesaplanır, 2019 Enflasyon Sepeti
Joker
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
Hızlı ve Öfkeli Hobbs ve Shaw, Fast and Furious Presents Hobbs and Shaw
Joker
Dostumun Yolculuğu, A Dog’s Journey
Zoom