Kuranı Kerim Reklam Malzemesi Değildir

Paylaş; başkaları da faydalansın!

kuranı kerim

Kuranı Kerim: insanoğlunun hem bu dünyada hemde ahirette iyi şartlarda yaşaması için Allah tarafından son peygamber; İslam peygamberi Hz. Muhammed’e (Allah’ın selamı O’nun üzerine olsun) gönderilen “Şüphesiz bunda akıl sahipleri için ibretler vardır.” diye o zamana kadar bilinmeyen tarihi olayların anlatıldığı, fizik, kimya, biyoloji, astronomi, tıp… bilimlerinden konuların yer aldığı, daha şimdiki zamanımızda icat ettiğimiz teknolojilere atıfta bulunulan… kapsamlı bir bilgi hazinesidir. (Okuyana, düşünene, anlayana)

Enam Suresinin 70. ayetinden Allah “Dinlerini oyun ve eğlence edinenleri ve dünya hayatı kendilerini aldatmış olanları bırak. Hiç kimsenin kazandığı yüzünden mahrumiyete sürüklenmemesi için Kur’an ile öğüt ver. Yoksa ona Allah’tan başka ne bir dost vardır, ne de bir şefaatçi. (Kurtuluşu için) her türlü fidyeyi verse de bu ondan kabul edilmez. İşte onlar kazandıkları yüzünden helâke sürüklenmiş kimselerdir. Küfre saplanıp kalmalarından dolayı onlara çılgınca kaynamış bir içecek ve elem dolu bir azap vardır.” demektedir.

Yazıyı fazla uzatmadan ikinci paragrafı ilk yazdığım paragraf ile bağlayayım: okuma bilmeyen birisine, hani bizim dönemimizde okumaya alıştırma kitabı vardı ya cin ali, onu verin; ne anlar kitaptan? Sağa çevirir yok, sola çevirir yok… yani hiç bir şey anlamaz; bizim dinimizin kutsal kitabı olan Kuranı Kerim’de içindeki bilgi hazinesine rağmen ne anlattığını merak etmeyen, okumayan, öğrenmeyen, anlamayan insanlar için sadece Allah’ın sözü, İslam dininin kitabı ve kutsal olması dışında bir anlam ifade etmez.

Bu saf insanlar bu cahil halleri ile kendi çıkarını düşünen istismarcılar için emellerine ulaşabilmeleri için biçilmiş kaftandırlar, hedeftedirler çünkü içlerindeki en zayıf yönleri olan din kisvesi altında kolaylıkla kandırılabilirler.

Kutsal kitabımız Kuranı Kerim’in bilgi hazinesinden, Hz. Muhammed’in (Allah’ın selamı O’nun üzerine olsun) hadislerinden, yaşantısından, hal ve hareketlerinden öğreneceğimiz insan gibi insan olmak gibi çok değerli şeyler vardır.

Kuranı Kerim’i kendilerine göre yorumladıkları ayetlerle ve/veya içinde ne yazdığını bilmeden ellerinde sallayarak dolaşan istismarcıların cahillere karşı kullandıkları bir koz, reklam malzemesi, sömürü aracı, yükselme basamağı yapmalarına müsaade etmeyelim.

Doğru bilgi paylaşıldıkça değer kazanır.

Kuranı Kerimde ne yazıyor öğrenelim, öğretelim…

Hz. Muhammed (Allah’ın selamı O’nun üzerine olsun) hangi şartlarda nasıl davrandı öğrenelim, öğretelim…

Herkes İslamı tam öğrensin, bilsin.

Kimse kendi çıkarından başka düşüncesi olmayan din istismarcılarının oyununa gelmesin, kimsenin yalanlarla dolanlarla kandırılmasına müsaade etmeyelim.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
İndirim Kelimesine Tav Olmak AMA?
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Fahrenheit 451
John Doe: Adalet, John Doe: Vigilante
Havari, Apostle
Sevgili Diktatör, Dear Dictator
The Christmas Chronicles
Venom, Zehirli Öfke
Kültür ve Turizm Bakanı’ndan Ucuz Tatil Tüyosu
Türk Halkı da Sarı Yelek Giyer mi?
Devlet’in Bekası İçin…
İndirim Kelimesine Tav Olmak AMA?
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov
Mustafa Kemal, Yılmaz Özdil
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Kabil, Jose Saramago