Star Wars Karakterleri

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Star Wars

Aayla Secura

Star Wars Yıldız Savaşları Aayla Secura kimdir

Yıldız Savaşları serisinde, atletik yapısı, etkileyici güzelliği ve derin masmavi görüntüsüyle, sayıca çok olan Jedi rütbeli askerlerden biriydi.

Düzen’in Alacakaranlık Seneleri’nde bir Jedi Şövalyesi idi ve Coruscant’taki Jedi Tapınağı’nda hizmet etti. Ayrılıkçı krizin Cumhuriyet’i parçalamak üzere olduğu dönemlerde Secura, 200 Jedi’dan oluşan kuvvetlerin bir üyesiydi ve uzak dünya Geneosis’e kaçırılmış bir Jedi’ı kurtarmak üzere gönderilmişti. Yaklaşan muazzam savaşta Secura, sağ kalanlardan biriydi. Kaba Geonosian savaşçıları tarafından Jedilardan oluşan ve idamı bekleyen grubun arasına götürüldü.

Klon Birlikleri’nin ani gelişi onu bu kötü sondan kurtarmıştı. Secura daha sonra Klon birliklerinden oluşan grubunu Geneosis savaşının ortasına götürmüştü. Işın kılıcı, dalga dalga gelen toz içinde eğitimli Cumhuriyet askerlerine adeta bir fener gibi yol gösteriyordu.

Secura yandaş olduğu Jediler gibi Klon Savaşları’nda general olmuştu, Klon birliğini birçok görevde kullanmıştı. Dış Halka Kuşatmaları boyunca Felucia’nın renkli dünyasında mevzilenmişti. Ticaret Loncası gezegeninde, aşırı büyümüş çalılıklarını yararak, cesur Yıldız Kolordusu askerlerine liderlik etmişti.

General Secura, karşıt Ayrılıkçı kuvvetlere yaklaştığında, Coruscant’ta Başkan Palpatine Emir 66 ‘nın uygulanması emrini verdi, ve Aayla’nın klon subayı Kumandan Bly’a hologramla ulaştı. Gerçekleştirilmesi gereken emir, Cumhuriyet’e ihanet eden Jedilara karşı gerekenin yapılması yönündeydi. Bly, sadakatle emri uyguladı ve silahını Jedi generaline doğrulttu. Bir anlık dikkat kaybıyla, ki bu kayıp bir Felucian uçağının havalanması sonucuydu, Aayla’nın dikkati göğe çevrildi. Bly ve birliği ateş açtı ve Secura defalarca vurularak öldürüldü.

Ahsoka Tano

Star Wars Yıldız Savaşları Ahso ka Tano

Star Wars: Klon Savaşları bölümünde yer almaktadır. Çok genç yaşta padawan olmuştur. Takma adı Snips’tir. Zeki ve güçlü bir padawandır. Anakin Skywalker’ın padawanıdır. İki adet ışın kılıcı bulunmaktadır. Biri sarı, diğeri ise yeşil renklidir. Kabul etmese de, Lux Bonteri’ye aşıktır.

Amiral Kendal Ozzel

Star Wars Yıldız Savaşları Amiral Kendal Ozzel

Star Wars evreninde yaşayan hayali bir karakter. Galaktik İmparatorluk için çalışıyordu.Palpatine gibi Darth Vader’da ona güvenmezdi.

Kısa zamanda yakın danışmanı, Kaptan Needa, yaveri ise Amiral Piett oldu.

Probe Droid’den gelen bilgileri ilk başta önemsemedi. İmparatorluk güçlerinin Hoth Sistemi’ne yapacağı saldırının başlangıcında ölümcül bir hata yaparak filo gemilerini sisteme çok yakın bir yerde ışık hızından çıkarıp, Asilerin, filoyu fark etmesine ve buna karşı önlem almasına sebep oldu.

Vader,ofisinde,ekranında onunla görüştü. Vader aptallık ve becerisizlik ettiği için onu öldürdü ve yerine Kaptan Piett’i (sonraları amiral) amiral yaptı.

Fleet Admiral Firmus Piett

Star Wars Yıldız Savaşları Fleet Admiral Firmus Piett

Yıldız Savaşları serisinde gözüken birkaç subaydan biridir. İmparator ve Jedi’nin Dönüşü filmlerinde yer almıştır. Kenneth Colley tarafından canlandırılmıştır.

Darth Vader’ın bayrak gemisi Executor’da daha önceden kaptan olan Amiral Piett,Amiral Ozzel’in yaveri olmuştur ve rütbesi amiralliğe yükselmiştir. Karakter yapısını belirten bölümlerden biri Han Solo ve Millenium Falcon’u bulmak için gönderilen altı ödül avcısından tiksinerek onlara ihtiyaç olmadığını vurguladığı sahnedir.

Amiral Piett, Endor Savaşı’nda Executor’a komuta etmiştir. Ancak Executor gemisinin köprü kısmına (yani Amiral Piett’in bulunduğu kısma) bir A-Wing çarpınca Amiral Piett patlamada yok olmuştur.

Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

Yıldız Savaşları hikâyesinin ana karakterlerinden biridir. İlk taslaklarda ismi “Annikin Starkiller” olarak geçmektedir.

Anakin’in serinin ilk filmindeki çocukluk halini Jake Lloyd, ikinci ve üçüncü filmlerdeki halini ise Hayden Christensen canlandırmıştır. Altıncı filmin sonunda ise çok kısa bir süreliğine Sebastian Shaw karakteri oynamıştır.

Sonradan çekilen üçlemede, yani I. II. ve III. bölümde Anakin’in Jedi ustası Obi-Wan Kenobi tarafından eğitilmesi, Jedi şövalyesi oluşu ve daha sonra Güç’ün kötü tarafına yönlenmesi anlatılmaktadır. Anakin, Padme Amidala’nın kocası, Luke Skywalker ve Leia Organa’nın babasıdır. Kendisi Grand Jedi Master Yoda’dan sonraki en büyük ışınkılıcı kullanıcısıdır. Fakat Darth Vader olduktan sonra üzerindeki yaşam destek ünitesi ve zırh sebebiyle eskisi gibi ışınkılıcı kullanamamıştır. Darth Vader, dövüşlerinde daha çok Güç kullanımına önem vermiş ve sık sık meditasyon yaparak Güç’ün derinliklerine ulaşmaya çalışmıştır.

Bail Organa

Star Wars Yıldız Savaşları Bail Organa

Alderaan’ın Birinci Başkanı ve genel valisi, Klon Savaşları’nın bir kahramanı ve Alderaan Kraliyet Ailesi’nin başı idi. Yüce Başkan Palpatine’in de saygı duyduğu bir senatör ve yetenekli bir politikacıydı.

Sadık Komite’nin bir üyesi olan Bail Organa, Ayrılıkçı krizi sırasında Cumhuriyet’in geleceği için çok endişelendi.Ayrılıkçıların galaksiyi savaşın eşiğine itmeye devam etmesi durumunda şiddetli önlemelere gerek duyulacağını fark etti. Senatonun yeni fark edilen Kamino klon ordusunun mülkiyetini alması gerektiğini fark ettiğinde bunun politik olarak imkânsız olduğunu biliyordu. Beklemekle yetindi ve onun önerisiyle olmamasına rağmen, cumhuriyeti bu korkunç tehditten kurtarmak için Palpatine’in acil durum yetkilerini almasını istedi.

Savaş yılları boyunca Cumhuriyet’in geçirdiği dönüşümü dehşete düşerek izledi. Senato, kendi isteği ile güvenliği arttırmak adına daha çok idari yetkiyi Yüce Başkan Palpatine’e verdi. Bu tip faaliyetleri eleştirmek vatan haini olarak damgalanmasına sebep olabilirdi, bu yüzden Bail kaygılarını dikkatlice sakladı. Sadece aynı fikirleri paylaştıkları senatörlere düşüncelerini aktardı.

Klon Savaşları sırasında general Obi-Wan Kenobi ile arkadaş oldu ve saygı duyulan bu jedi şövalyesi bu korkunç savaş sırasında ona hizmet etti. Kenobi’nin öğrencisi Anakin Skywalker karanlık tarafa yenildiğinde Kenobi, Skywalker’ın eşi Padme Amidala’yı saklanması için Organa’ya gönderdi. Amidala ikiz çocuklarından birini Alderaan saray halkı arasında sakladı ve bu çocuk, Leia Organa, kraliyet ailesince kabul edildi.

Leia, Bail’in izini takip etti ve İmparatorluk Senatosu’nun en genç üyesi oldu. Leia diplomatik dokunulmazlığını kullanarak asilere kaynak ve bilgi sağlamak suretiyle İttifak’ı desteklemeye karar verdi. Organalar hep birlikte, İmparator’un en büyük silahı ölüm Yıldızı hakkında çok önemli teknik bilgileri ortaya çıkardılar.

Bail, Obi-Wan Kenobi’yi bulmak ve Ölüm Yıldızına karşı yapılacak mücadelede yardımcı olması için İttifak’a katmak üzere Leia’yı görevlendirdi. Leia başarısız oldu, ama görevi sonunda Luke Skywalker tarafından devralındı. Bail Organa, Alderaan Ölüm Yıldızı tarafından yok edildiğinde öldü.

Bib Fortuna

Star Wars Yıldız Savaşları Bib Fortuna

Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü filminde Michael Carter ve Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike filminde ise Matthew Wood tarafından oynanmıştır.

Bir Twi’lek olan Fortuna, Jabba the Hutt’un baş yardımcısı ve teğmenidir.

Star Wars evreninde, Fortuna Ryloth gezegeninden gelir. Bütün Twi’lek’ler gibi, Fortuna’da kafasında iki tane ilginç kuyruksu uçlar bulunur. Bunlar başkaları tarafından Kafa Kuyrukları veya Solucanlar olarak adlandırlırlar. Bunların haberleşme ve düşünme olarak kullanıldığı bedensel özellikler eğlence olarak görülebiliyordu.

Bib Fortuna, başkaları tarafından Büyük Galaksideki olanakları keşfetmek üzere dünyasını terk etmiş sonunda yüce Jabba the Hutt’ya katılarak bu suç efendisinin yönetimindeki en yüksek rütbeye ulaşmıştır.

Boba Fett

Star Wars Yıldız Savaşları Boba Fett

Seride Klonların Saldırısı, İmparator ve Jedi’ın Dönüşü filmlerinde yer almıştır. Ayrıca Yeni Bir Umut’un özel yayınlanmış verisyonunda da yer almıştır.

Jango Fett’in klonu (genetik kopyası) olan Boba, Kamino gezegeninde yaratılmış fakat Klon Ordusu saflarına girmeden, Jango’nun normal oğluymuş gibi yetiştirilmiştir. Mandalorian tarzı ile eğitilmiş, galaksi boyunca korkulan ve dehşet saçan bir kelle avcısı olarak yetişmiştir. Avını zekası ve kurnazlığı ile takip edip, yakalaması ile bilinir. Fett, genelde suç örgütü lideri Jabba the Hutt için çalışmış ve Darth Vader ile işbirliğinde olmuştur.

C-3PO

Star Wars Yıldız Savaşları C-3PO_droid

Yıldız Savaşları serisinin bütün filmlerinde bulunan, Anthony Daniels’ın canlandırdığı bir droiddir. Anakin Skywalker’ın yaptığı protokol droidi, 6 milyonun üzerinde lisan, lehçe, kod ve her kültürdeki nezaket kurallarını bilmektedir.

Chewbacca

Star Wars Yıldız Savaşları Chewbacca

Boyu 2,3 metre ve Wookiee ırkından olan Chewbacca, Han Solo’nun gemisi Millenium Falcon’da yardımcı pilotdur.

Chewbacca, Attichitcuk’un oğlu, Mallatobuck’un kocası ve Lumpawarrump’un babasıdır.

Chewbacca, Yıldız Savaşları serisinde, Bölüm III, IV, V, ve VI’da önemli bir rolde yer almıştır. Bölüm III’de, Chewbacca Tarfful ile klon Savaşları’nda gezegenini korumak için savaşmış ve Yoda’nın güvenliğinin sağlanması için ona yardım etmişlerdir. Bölüm IV, V, ve VI’da ise Chewbacca, Han Solo ile beraber Asi Güçleri’nin yanında yer almıştır.

Darth Maul

Star Wars Yıldız Savaşları Darth Maul

Bölüm I’de, dövüş sanatları uzmanı olan Ray Park tarafından canlandırılmış ve İngiliz aktör Peter Serafinowicz tarafından seslendirilmiştir.

Birçok Star Wars fanatiğine göre, bu karakterin ilk bölümde ölmesinin nedeni Darth Vader’dan daha fazla ilgi toplaması ve çok beğenilmesidir.

Droid Yıldız Savaşçıları

Star Wars Yıldız Savaşları Droid Yıldız Savaşçısı

Ayrılıkçılar için sıradan bir savaşçıydı. 4 tepkili lazer topuna sahip olan bu savaşçılar insansız uçuş yapmakla kalmayıp, yere indiklerinde yürüme formasyonuna geçebiliyorlardı. Özel yakıt sistemi sayesinde büyük bir hıza ulaşabilirler. Ama kısa mesafede mutlaka bir Droid Kontrol Gemisi olmalıdır. Bu droidler Federasyon Savaş Gemisi’nden bırakılana kadar sarj olurlar. Eğer ana gemiyle bağlantı kesilirse, bu droidler kısmen bozuk hale gelir.

Gamorrean

Star Wars Yıldız Savaşları Gamorrean

Saldırgan ve güçlü bir ırktır. Zırhlar giyerler. Burunları domuz burnuna benzer. En çok kullandıkları silah baltadır. Büyük dişleri dikkat çekicidir. Kısa boyludurlar. İri ve güçlü yapılarına rağmen ince ve tiz bir sesleri vardır. Gamorrean’lar Jabba the Hutt’u ve sarayını korumayı üstlenmişlerdir.

Han Solo

Star Wars Yıldız Savaşları Han Solo

Aksi ve alaycı biri olan Han Solo ayrıca bir silah ustası ve çok iyi bir pilottur. Empire dergisinin, Yıldız Savaşları’nın otuzuncu yıldönümü için hazırladığı “Favori Star Wars Karakterleri” listesinde ilk sırada yer aldı. Empire yazarı Ian Nathan, Solo’nun en iyi Star Wars karakteri olma sebebini “Bilgelik timsâli Jedi’lardan daha farklı olarak çok bilmiş ve dalgacı biri” olmasından kaynaklandığını açıkladı. Nathan, Harrison Ford dışında karakteri canlandıracak kimse olmadığını yazdı. Rol için oyuncu seçmeleri yapan George Lucas, replikleri okuması için işe aldığı Harrison Ford’un senaryoyu alaycılık ile okumasından etkilenerek rolü ona verdi. Harrison Ford verdiği bir demeçte Han Solo’nun bir “uzay kovboyu” olduğunu söyledi.

Jabba the Hutt

Star Wars Yıldız Savaşları Jabba the Hutt

İlk olarak Bölüm VI: (Yeni Bir Umut) A New Hope filminde ortaya çıkmıştır.

Sümüklü böceğe benzeyen bir görünüşe sahip, obez bir yaratık görüntüsündedir. Filmde Jabba, büyük bir lateks kukla tarafından canlandırılmıştır. Fakat diğer filmlerde bilgisayar efektleri yardımı ile ekrana yansımıştır. Filmlerin yanı sıra, Jabba the Hutt, Star Wars literatürünün de bir parçasıdır. Bazen tam ismi olan Jabba Desilijic Tiure olarak da anılır.Gamorrean’lar gibi çeşit çeşit askerleri ve Sarlacc ile Rancor gibi çeşit çeşit yaratıkları vardır.

Jango Fett

Star Wars Yıldız Savaşları Jango Fett

İlk olarak ortaya çıkışı Bölüm II – Klonların Saldırısı filminde olmuştur. Bu bölümde, Temuera Morrison tarafından canlandırılmıştır.

İmparatorluk askerlerinin temelini oluşturan Klon Askerler onun kopyalarıdır. Klon Askerler onun genleriyle oynanmış, karakteri değiştirilmiş ve farklı uzmanlıklarda eğitim almış halleridir.

Jango Fett, serinin 5. filmi olan Bölüm V – İmparator’da öne çıkacak olan Boba Fett’in babası ve genetik olarak ikizidir. İkisi de kelle avcısı olarak hizmet vermişlerdir. Jango Fett Bölüm II’de Jedi ustası Mace Windu tarafından öldürülmüştür.

Jar Jar Binks

Star Wars Yıldız Savaşları Jar Jar Binks

Ön bölümsel üçlemenin tüm filmlerinde (Bölüm I,II ,III) ve televizyon dizisi Star Wars: Klon Savaşları’nda yer almıştır.

Rolünün öncelikli amacı 1. Bölüm için bir komedi unsuru oluşturmaktı fakat hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden genellikle olumsuz yorumlar aldı. Jar Jar Binks, filmlerde Ahmed Best tarafından seslendirilmiştir. Görüntüsü tamamıyla bilgisayar tabanlı olarak oluşturulmuş bir karakterdir. Buna karşın çekimlerde kostüm giymiş olan Best tarafından diğer oyuncularla beraber oynanmış ve daha sonradan animasyonla canlandırılmış karakter ile yer değiştirilmiştir.

Ki-Adi-Mundi

Star Wars Yıldız Savaşları ki adi mundi

Jedi Konseyi’nde görev yapan bir yaratık temsilcisiydi. Bir insansı olan Ki’nin en fark edilebilir özelliği ikiz beynini muhafaza eden koni biçimindeki kafatasıydı.

Klon askerleri

Star Wars Yıldız Savaşları Darth Maul

Kumandan Appo

Star Wars Yıldız Savaşları Kumandan Appo

501. Lejyon’un Coruscant’ta kalmış olduğu için Kumandan Thire’nin ve Kumandan Appo’nun askerleri bu şehirde yaşamaya alışmışlardı. Ama Appo, askeri hayattan başka bir hayata alışmıştı. Koruduğu insanların yanında yaşarken, bu insanları sevmeye başlamıştı. Klon Savaşları’nın son zamanlarında, Coruscant, General Grievous’un yaptığı sinsi bir saldırının kurbanı olduğunda, Appo, Thire ve Klon Askerler, şehri korumaya çalışarak, Droid’lerin Senato’ya girmesini engellediler. Günler sonra, Appo’nun kuvvetlerine ve 501. Lejyon’a Palpatine tarafından, Emir 66 yayımlandığında, Darth Vader’in önderliğinde, Jedi Tapınağı’nı ele geçirmeye gittiler. Appo ve adamları görevlerini iyi bir şekilde yerine getirerek saatler sonra tüm Jedi’ları yok ettiler. Bu zamanda Alderaan’lı, Bail Organa, tapınağa girerken, Appo ve adamları aldığı emir yüzünden, kimse tapınağa yaklaşamıyordu.

Kumandan Bacara

Star Wars Yıldız Savaşları Kumandan Bacara

Komutan 1138 olarak da bilinen Kumandan Bacara Ki-Adi Mundi’nin yanında olurdu. Onunla beraber pek çok savaşa katılmıştı. Klon Savaşları boyunca onun yanında savaşmıştır. Ama yine de kendini kötü tarafa çekti. Klon Savaşları bittiğinde ve Palpatine, Coruscant’ta bütün klon kumandanlara Emir 66’yı ulaştırırken bu emir, Bacara’ya da ulaştı. Bacara, düşüncesizce harekete geçti ve çatışmadayken Mundi’ye askerleriyle ateş açtı ve Mundi’yi öldürdüler.

Kumandan Bly

Star Wars Yıldız Savaşları Kumandan Bly

Klon Ordusu’nun kumandanlarından biridir. Kumandan 5052 Bly olarak da bilinir. Diğer kumandanlar gibi çenelik takardı. Rengi sarıydı. Komutanı Aayla Secura’ydı. Kumandan Bly ve askerleri, general Aayla’la Felucia’da yürürken, o sırada Coruscant’taki Palpatine, ona hologramla ulaşıp Emir 66’nın zamanının geldiğini söyledi. Bly, bu emri yerine getirmek için birliğiyle birlikte silahlarını Aayla’ya doğrulttular. O sırada havalanan Felucia kuşlarının havalanması jedi generalinin dikkatini çekti. Bly ve askerleri,bu fırsattan yararlanarak, Aayla’nın üstüne öldüğünden emin olana dek yoğun ve uzun bir ateş açtılar.

Kumandan Cody

Star Wars Yıldız Savaşları Kumandan Cody

Klon ordusunun kumandanlarından biridir. Cody, 2224 numaralı klondur. Rengi turuncudur. Generali Obi-Wan Kenobi ile büyük bir dostluk kurmuşlardır. Daha öncedende Anakin Skywalker’a da hizmet etmiştir. Komutanı Obi-Wan ile birbirlerine basit ve küçük şakalar yapmışlardır.

İkisi beraber General Grievous’u yakalamak için Utapau’ya gitmişlerdir. General, kaçarken Obi-Wan’ın ışın kılıcı düştüğünde Cody, kılıcı alıp Obi-Wan’a kılıcını geri vermiştir. Senatör Palpatine,Coruscant’tan, bütün klon kumandanlara Emir 66’yı verirken Utapau Savaşı’nın sırasında Cody’e de bunu söylemiştir. Cody,Jedi’ların kötü olduğunu düşününce işte o zaman en yakın arkadaşı, Obi-Wan’a ateş açma emri verdi.

Kumandan Gree

Star Wars Yıldız Savaşları Kumandan Gree

Kumandan Gree, diğer adıyla dizayn 1004, Yoda’nın ve Lumineira’nın komutasındaydı. Yeşillikli alanlara uyum sağlayacak bir zırh giyiyordur. Diğer klon kumandanlar gibi, Galaktik Cumhuriyet’e sarsılmaz bir bağlılığı vardır. Yüce Başkan Palpatine Emir 66’yı verdiğinde Gree, hemen yanındaki klonla Yoda’ya hedef alıp onu küçümsedi. Lazer tüfeğinin tetiğini çekemeden, Yoda ters bir takla ile ateş alanından dışarı doğru kendini fırlatmış ve kumandanın kafasını kesmişti.

Kumandan Neyo

Star Wars Yıldız Savaşları Kumandan Neyo

Dış halkadaki kuşatmalardan birinde olan Salucami’de görevliydi. Yüce başkan Palpatine’den 66. emri aldığında süratçi motorsikleti ile jedi generali Stass Allie’yr eşlik ediyordu. Komutan Allie’yi düşman olarak tanımladı. Emri aldıktan sonra fren yapıp jedi’nin arkasına geçti. O ve kanat adamı süratçilerinin lazer topları ile komutanlarını öldürdüler.

Kumandan Odd Ball

Star Wars Yıldız Savaşları Odd Ball

Tüm klon kumandanlar arasında yüzü gözüken tek kumandandır. Bu kumandan Plo Koon’a bağlıydı. Klon Savaşları sona erdiğinde gemisiyle Plo Koon’u takip ederken, Palpatine, Coruscant’tan Emir 66’yı yayımlayınca Odd Ball Koon’un arkasına geçip, zavallı Jedi Üstadı’nın gemisini vurunca Koon, çarpıp yok oldu. Bundan sonra bir daha görülmedi.

Kumandan Thire

Star Wars Yıldız Savaşları Kumandan Thire

Kumandan Thire, dizayn 4477 olarak da bilinir. Şok birlikleri ve Kumandan Thire’yi, Palpatine Galaktik Senato’nun alt katlarındaki Jedi Üstadı Yoda’yı aramak üzere gönderildi. Şok birlikleri ve o Palpatine’nin muhafızlığını yapmışlardı. Klon Savaşları’ndaki en elit birlik Thire’nin adamlarıydı. Kendisi gibi, Şok Birlikleri’de kırmızı amblemlidir.

Lando Calrissian

Star Wars Yıldız Savaşları Lando Calrissian

Kronolojik sıraya göre 5. (İmparator) ve 6.(Jedi’ın Dönüşü) bölümlerde yer alır. Lando karakterini canlandıran Billy Dee Williams’dır

Lando Carlissian Han Solo’nun bir arkadaşıdır. Bespin öncesi kaçakçılık yapan eski bir kumarbazdır. Millenium Falcon un Han Solo’dan önceki sahibidir. daha sonraları Bespin gezegeninde Bulut Şehri’nin ve Tibanna gazı işletmesinin yöneticisi olmuştur. Arkadaşı Solo’yu İmparator’a satmak zorunda kalmıştır. Ödül avcısı Boba Fett, Han Solo’yu karbon dondurucuyla dondurur ve Jabba the Hutt’a teslim eder. Lando onu Jabba the Hutt’un evinden kurtarmak için Luke Chewbacca ve prenses Leia ile birlikte kurtarmaya gitmiştir. Cumhuriyet direniş ordusuna General rütbesiyle katılmıştır.

Prenses Leia Organa

Star Wars Yıldız Savaşları Leia Organa

Serinin ilk üç (hikâyenin kronolojik sıralamasına göre son üç) filminde yer almıştır. Alderaan Prensesi Leia Organa Solo ( Leia Skywalker olarak doğdu. ) Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker ve Naboo senatörü Padme Amidala ‘nın kız çocuğu, Alderaan’ lı Bail Organa ve Kraliçe Breha’ nın evlatlık kızları, genç Luke Skywalker’ in ikiz kardeşidir. Yeni Cumhuriyet ve Galaktik Sivil Savaş’ ta çok önemli bir karakterdir. Politikacı, Savaşçı ve Casus olarak üstüne düşeni yapıp kaderini takip etmiştir. Daha sonra Han Solo ile evlenerek Jaina, Jacen ve Anakin isimlerinde 3 çocuk annesi olmuştur ve Mara Jade Skywalker’ın görümcesi olmuştur.

Luke Skywalker

Star Wars Yıldız Savaşları Luke Skywalker

Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker ile Naboo Senatörü Padme Amidala’nın oğlu, Leia Organa Solo’nun ikiz kardeşi, Mara Jade Skywalker’ın eşi ve Ben Skywalker’ın babasıdır. Skywalker pek çok ünlüden daha ünlü bir pilot, lider ve efsanevi jedi olmuştur. Skywalker, İlk Ölüm Yıldızı’nı yok etmiş; İmparator Palpatine’i öldüren Darth Vader’i kurtarmayı başarıp Galaktik İmparatorluk’u devirmiş Asi Birliği’nin büyük kahramanı haline gelmiştir. Bir süre sonra general rütbesine terfi edip. Yeni Cumhuriyet’te sözü geçen bir üye ve önemli bir Jedi Efendisi olduktan sonra ordudan ayrılmayı uygun bulmuştur.

Jedi efendileri Obi-Wan Kenobi ve Yoda gibi Güç’ün yolunda eğitmen olarak ilerledi. Luke bir asker olarak yaşantısını sonsuza kadar kapattı ve Jedi Praxeum ile Yeni Jedi Düzenini meydana getirerek, yeni cumhuriyete koruyucu ve barışın bekçisi olarak hizmet etti. Jedi Mara Jade ile evliliğinden bir oğlan çocuk sahibi oldu Obi-wan Kenobi’yi onurlandırmak üzere Ben Skywalker adını verdi. Luke bir süre sonra resmi istek üzerine jedi düzeninin en yüksek dereceli Büyük Jedi Efendisi olmuştur.

Mace Windu

Star Wars Yıldız Savaşları Mace Windu

Yıldız Savaşları yeni nesil serilerindeki önemli karakterlerden biridir. Jedi Konseyindeki 10 jedi ustasından biridir. Usta Yoda gibi Mace Windu da çok bilge bir Jedi’dir. Bu karakteri Samuel L. Jackson canlandırmaktadır.

Üstat Yoda gibi, saygıdeğer bir Jedi Üstadı olan Mace Windu, aynı zamanda Yüksek Konseyin de yüce bir üyesiydi. Bilgeliği ve tecrübesi efsanevi olan Jedi üstadının sözlerinin çok büyük bir ağırlığı vardı.

Cumhuriyet’in son yıllarında Windu, zamanının çoğunu Coruscant’ta ki Jedi Tapınağı’nda geçirmişti. Düzenli olarak Yoda, ve konseyin diğer 10 üyesi ile beraber Güç’ün doğası ve Jedi Şövalyeleri’nin görevleri hakkında görüşmeler yapıyordu.

Moff Jerjjerod

Star Wars Yıldız Savaşları Moff Jerjjerod

Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü’nde yer alan İmparatorluk karakteridir. Moff Jerjjerod, İkinci Ölüm Yıldızı’nın komutanı olan Moff’tur. Lando Calrissian, Wedge Antilles ve iki asi pilotu, Ölüm Yıldızı’nı yok ettiklerinde Moff Jerjjerod da yok oldu.

Nute Gunray

Star Wars Yıldız Savaşları Nute Gunray

Ticaret Federasyonu’nun korkak ve açgözlü lideridir. Karakteri Silas Carson canlandırmıştır. Gunray, Neimoidia gezegeninde doğmuş bir Neimoidian’dır, sürüngen cildine benzer bir yüzü ve yılanlarınkine benzer göz yapısı vardır.

Obi-Wan Kenobi

Star Wars Yıldız Savaşları Obi Wan Kenobi

Aynı zamanda Ben Kenobi olarak da bilinir.

Eğitimini Yoda ve Qui-Gon Jinn ustalardan almış, Güç’ün yollarını Anakin ve Luke Skywalker’ın her ikisine de öğretmiştir. Bu yüzden Yeni Jedi Düzeni’nin temel taşlarının oturtulmasına dolaylı yoldan katkıda bulunmuştur. Jedi örgütü tarihinin Yoda’dan sonra yaşamış en büyük ustası, hayatı efsane olmuş bir savaşçı, Cumhuriyet Klon Orduları’nın yüksek generallerinden birisidir. Ona emanet edilen klon kumandan ise Kumandan Cody’dir.

İnançlı ve efsanevi bir Jedi Şövalyesi olan Obi-Wan Kenobi, galaksinin kaderinin belirlenmesine yardımcı olan uzun ve fırtınalı bir kariyere sahiptir.

Ayrıca Obi-Wan Kenobi tüm filmlerde gözüken karakterlerden biridir.

Padme Amidala

Star Wars Yıldız Savaşları Padmé Amidala

Yıldız Savaşları evreninde kurgusal bir karakterdir. İlk olarak Bölüm I’de Naboo gezegeninin genç kraliçesi olarak izleyici karşısına çıkmıştır. Padmé, Anakin Skywalker’ın gizli karısı, Luke Skywalker ve Prenses Leia Organa’nın annesidir.

Son çekilen üçlemenin II. ve III. filminde Padmé, Galaktik Senato’da Naboo gezegenini temsil etmektedir. Kraliçe seçildiğinde iki dönem görev yapmış ardından Senato’da Naboo’yu temsil etme önerisini geri çevirememiştir. Genç yaşı ve konumu dolayısıyla Padmé zaman zaman kendisi yerine dublörler kullanmıştır. Senatodaki temsilcisi Gungan ırkına mensup Jar Jar Binks’tir. Ablası Sola ile yeğenleri Ryoo ve Pooja’ya hayrandır.

Anakin’e delicesine aşık olan Padmé onunla evlenmiştir. Hamileyken Anakin onun doğumda öleceğini görmüş ve bunu engeleyebileceğini sandığı tek yol olan Güç’ün karanlık tarafına geçmiştir. Sonrasında Şansölye Palpatine’e katılarak Sith Lordu Darth Vader olmuştur. Anakin’in seçimi Padme’yi yaşama isteğinden koparmış ve doğum sırasında bilinçli ölüme itmiştir.

Sheev Palpatine

Star Wars Yıldız Savaşları Palpatine

Galaktik Cumhuriyet’in son Başkan’ı ve Galaktik İmparatorluk’un ilk İmparatoru olup aynı zamanda Darth Sidious olarak da bilinir.

Palpatine Barışçıl bir gezegen olan Naboo’da doğmuştur. Güçle olan bağlantısını Jedi’lardan önce sezen Muunlist Sith Lordu Darth Plagueis tarafından eğitilmiştir. Ustası ona Darth Sidious adını verir. Fakat ustasının yaşam yaratabilme gücü ile kendisinden çok daha güçlü bir çırak yaratabileceğini anlamış ve bu yüzden onu uykusunda öldürmüştür. Böylece Darth Sidious, Sith Düzenin başına geçer ve Darth Plaugeis’in sağlında gizlice yetiştirdiği Zabrak öğrencisi Darth Maul ile beraber, Darth Bane’in kurduğu İki Kuralı geleneğini devam ettirir. Darth Sidious’un daha sonraki çırakları sırasıyla, Darth Tyrannus (Kont Dooku), Darth Vader (Anakin Skywalker) olacaktır. Bunun dışında Sith Düzenine almadığı fakat ona gizli süikastçısı olarak hizmet edecek olan Mara Jade’i de bizzat kendisi yetiştirmiştir.

Plo Koon

Star Wars Yıldız Savaşları Plo Koon

Qui-Gon Jinn’in Jedi Konseyi’ne katılmasını isteyen, Jedi Ustası, Dorin gezegeninden, Kel Dorlu olup, Coruscant gibi fazla oksijenli gezegenlere gidebilmek için koruyucu gözlükler ve bir anti-oksijen maskesi takmalıdır.

Mükemmel Jedi güçlerini üst sınırlara çıkartan çok gelişmiş duyu organlarına sahiptir. Geneosis Savaşı’na giden ve kurtulan birkaç Jedi’dan biridir. Daha sonraki Klon Savaşları’nda General olarak görev yaptı.

Plo Koon, elektrik Yargılaması adı verilen bir Güç tekniğinde uzmandı. Aynı zamandada en çok kullanandı. Bu güç Sith’lerin kullandığı Güç Yıldırımı tekniğine benziyordu.Plo Koon emir 66 verildikten sonra ARC savaşçılarının açtığı ateşle gemisi patlamıştır.

Qui-Gon Jinn

Star Wars Yıldız Savaşları Qui Gon Jinn

Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike (Star Wars Epsode I: The Phantom Menace) filminde yer almıştır. George Lucas’ın yarattığı karakter Liam Neeson tarafından canlandırılmıştır. Kont Dooku’nun padawanı, Obi-Wan Kenobi’nin ustasıdır. Kraliçe Padme Amidala kurtarıp, uzay gemisindeki arıza nedeniyle Tatooine’ne iniş yapan Qui-Gon, orada Anakin Skywalker ile tanışır ve onun Jedi eğitimi almasını sağlar. Kendine has tavırları yüzünden Jedi Konseyi ile hep anlaşmazlığa düşer. Darth Maul tarafından öldürülür.

Yıldız Savaşları serisinin en ayrıksı Jedi’ıdır. Aslında George Lucas tarafından 60 yaşlarında, uzun beyaz saçlı biri olarak planlanmıştır. Ancak Lucas daha sonra bu fikrini değiştirmiştir. Karakter ayrıca Yıldız Savaşları’ın çizgi kitaplarında, video oyunlarında ve romanlarında da yer almıştır.

R2-D2

Star Wars Yıldız Savaşları R2-D2

Yıldız Savaşları’nda fıçı şeklindeki robottur. Yıldız Savaşları evrenindeki ana karakterlerden biridir. R2-D2’yi Britanyalı cüce aktör Kenny Baker canlandırmıştır.

Rune Haako

Star Wars Yıldız Savaşları Rune Haako

Nute Gunray’in teğmeniydi. Barışçıl gezegen Naboo’nun ele geçirilmesinde Nute Gunray’e yardım eden Haako iki Jedi Şövaleyesi Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi’nin Kraliçe Amidala’yı kurtarıp Anakin Skywalker ile Naboo Savaşı’nı kazanmasıyla Haako ve Gunray yargılanmaya gönderildi. Lord Sidious onlara gizlice yardım ederek Ticaret Federasyonu’nun başına tekrar getirdi ve Bağımsız Sistemler Konfederasyonu’na katıldılar. Geonosis Savaşı’nda tekrar kaçtılar ve Klon Savaşları’nın son günlerinde Grevious’un liderliğini Kont Dooku olmadığı için sorguladılar. Mustafar gezegenine kaydırılan, ayrılıkçı liderleri Sidious’un yeni çırağı Darth Vader katletti. Haako, toplantı odasında ayağı kayıp düştüğünde Vader’a kendini öldürmemesi için yalvardı ama Vader onu ışın kılıcıyla öldürdü.

Sarlacc

Star Wars Yıldız Savaşları Sarlacc

Tatooine gezegenine uyum sağlayıp yaşayan bir yaratıktır. Jabba the Hutt düşmanlarını Sarlacc’ın bulunduğu Cartoon Çukuru’na atarak, Sarlacc’ın düşmanlarını yiyişini izler.

Sarlacc, tamamen yerin altına gömülmüş, dışarıda sadece yaklaşık 3 metre kadarlık bin tane içeri dönük dokunaçlı ağzının içinde bir lokma yakalamak için körlemesine hareket eden büyük bir gaga ve onun içinde de güçlü bir dil bulunan ağzı bulunmaktaydı. Sarlacc avını 1000 yıl canlı tutabilir. Sarlacc avı ani bir hareket yapınca hemen yutar. Sarlacc, Jabba’nın favori yaratığıydı.

Savaş Droid’leri

Star Wars Yıldız Savaşları Savaş Droid

Ayrılıkçılar’ın standart askerleridir.İskelet görümündeki bu droidler, Klon Askerler’e karşılık olarak yaratılmış, ama klonlardan güçsüz olmuş, fakat yapılımları kolay olduğundan sayıları daha çok olmuştur. Yapılım yerleri Geneosis’tir.

Bu droidler çoğunluk aptaldırlar. Ama zeki olan türleri de yok değildir. Bu droidler ayrıca sakar ve komiktirler. Bu droidler liderlerinin emirlerine uyup, Düşmana saldırırken ateş edip durmadan ileri koşarlar.

Shmi Skywalker

Star Wars Yıldız Savaşları Shmi Skywalker

Anakin Skywalker’ın annesi, Watto’nun kölesi, Clieeg Lars’ın karısıdır. Qui-gon Jinn ve oğlu Anakin’nin tanışması Shmi’nin hayatında dönüm noktası oldu. Oğlundaki Güc’ün farkındaydı ve özgürlüğünü kazandığını, bir Jedi olacağını öğrendiğinde bunu reddetmedi. Watto’nun güvenine de sahipti. Watto O’ndaki kölelerin kaçmasını engellemek adına bedenlerine yerleştirilen bombayı Anakin’in gidişinin ardından devre dışı bırakmış ve uzun süre bunu Shmi’den saklı tutmuştu. Bu yüzden Shmi Anakin’in gidişine üzülenin sadece kendisi olmadığını düşünüyordu. Bu arada Clieeg Lars adlı bir çifti Watto’nun dükkânına gelmişti. O’nun nezaketi Shmi’yi etkilemişti. Gidiş gelişlerin sıklığı Watto’yu rahatsız ediyordu. Clieeg Lars, Qui-gon Jinn’nın gönderdiği gemiyi Watto’ya satarak Shmi’nin azat olmasını sağladı. Bir süre sonra da evlendiler. Shmi, ayrıldığı günden itibaren yeniden oğlunu görebilmenin özlemini duydu O’ndan haber alabilmenin yollarını aradı. Zaman zaman bunu başardı da. Ancak aradan geçen 10 yılın ardından bir gün Tusken Akıncıları tarafından kaçırıldı. Rüyalarında annasinin acı çektiğini gören Anakin O’nu kurtarmak için Tatooine’e geldiğinde ve Tuskanların kampına ulaştığınğa artık çok geçti. Shmi oğlunun kollarında -ama onu ölmeden son kez görebilidiği için mutlu- can verdi. Anakin onu kurtarmaya yetişemediği için kendini sorumlu tuttu ve kamptaki tüm yerlileri intikam uğruna katletti. Bu olay Anakin’in Jedi ilkelerine aykırı davranarak, Güçün karanlık tarafına doğru yol almasının başlangıcı sayılabilir.

Stass Allie

Star Wars Yıldız Savaşları Stass Allie

Jedi Şövalyesi Stass Allie,Galaktik Cumhuriyet’in alacakaranlık yıllarında Jedi Konseyi’ndeki Adi Gallia’ın kuzeniydi. Ona fiziksel olarak benzemekte ve aynı kültürün giysilerini giymekteydi. Galaktik Cumhuriyet’i tehdit eden Ayrılıkçı krizi sırasında, Stass Allie,Palpatine yönetiminin en iyilerine tavsiyeler verdi ve aynı zamanda Klon Savaşları’nı başlatacak ilk savaşta cesurca savaştı.

Klon Savaşları esnasında Allie Coruscant’taki Jedi Konseyi’nin saygıdeğer bir üyesiydi. Dış halkadaki Saleucami düşünce oraya operasyonların devam etmesi için atandı. Devriyedeyken Emir 66 yayınlandı. Klon askerler onu hain olarak tanımladırlar ve süratçisine ateş ettiler. Aracı patladı ve öldü.

Grand Moff Wilhuff Tarkin

Star Wars Yıldız Savaşları Grand Moff Tarkin

Star Wars’un dördüncüsü A New Hope filminde artık her şey tamamen Galactic Empire’nin kontrolünde. Tarkin Klon Savaşları döneminde General Piell’in komutasında yüzbaşıdır. Peter Cushing’in canlandırdığı karakter. İlk Ölüm Yıldızı’nın İmparator’dan sonra (Darth Vader’da bir rütbe yok) en ileri geleni. Karizması ve askeri yetenekleri geliştiği ve hatta Darth Vader’ı bile gölgede bırakabilen davranışları ile Büyük Moff unvanını almıştır. Kendine yakın askerleri bile Darth Vader’dan kurtarabilen bir şahsiyettir ki Amiral Motti olayı buna güzel bir örnektir. En büyük kusuru ise aşırı kibirli olmasıdır. İşte bu kibir kendisininde bulunduğu Ölüm Yıldızı’nın yok olmasına neden olmuştur. Ölüm Yıldızı yok olduğunda kendisi içinde can vermiştir.

Darth Vader

Star Wars Yıldız Savaşları Darth Vader

Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesi (Yeni Bir Umut, İmparator, Jedi’ın Dönüşü) ve serinin 6. filmi Sith’in İntikamı filmlerinde yer alan Yıldız Savaşları karakteri.

Filmlerde giysinin içindeki hâli David Prowse tarafından canlandırılmış ve James Earl Jones tarafından seslendirilmiştir. Jedi’ın Dönüşü filminde maskesiz hâli oyuncu Sebastian Shaw tarafından canlandırılmıştır. 2005’te çekilen son film olan Sith’in İntikamında ise Hayden Christensen bu rolde yer almıştır.

Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI’s 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak yer almıştır.

İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan ve yarı mekanik yarı insan olan Sith Lordu Darth Vader seride gücün kötü yüzünü yansıtan bir karakterdir. Galaktik İmparatorluk’un yöneticisi İmparator Palpatine’in (Darth Sidious) üçüncü çırağı olan Darth Vader’ın eski adı Anakin Skywalker’dır. 2000’li yıllarda çekilen sonraki üçlemede Skywalker’ın Jedi Şövalyesi oluşu ve Palpatine sayesinde Güç’ün karanlık tarafına geçişi anlatılır. Anakin Skywalker, Güç’ün karanlık tarafına geçtikten sonra Darth Vader olmuştur.

Yoda

Star Wars Yıldız Savaşları Yoda

İlk olarak 1980 yapımı The Empire Strikes Back adlı filmde yer almıştır. Serinin yayınlanan ilk üçlemesinde Luke Skywalker’ı korkunç Galaktik Imparatorluğuna karşı savaşması için eğitmektedir. Devam serisi olan ikinci üçlemede ise Jedi Konseyi başkanlığı ve yüksek rütbeli general olarak Klon askerlerinin komutası görevlerinde yer almıştır.

Star Wars Bölüm 7 Güç Uyanıyor’da karşımıza yeni çıkacak karakterler:

Finn

Star Wars Yıldız Savaşları Finn

Filmde karşımıza ilk olarak İmparatorluk güçlerinin tarafında çıkacak ancak daha sonra asilerin tarafına geçecek.

Rey

Rey

Jakku gezegeninde düşmüş gemilerden parçalar toplayan bir hurdacı.

Kylo Ren

KYLO REN

Star Wars’un yeni serisinin kötü adamlarından biri olan Kylo Ren, imparatorluğun yeni yapılanması olan “Yeni Düzen”in başındaki “Yüce Lider Snoke”dan emir alıyor.

Poe Dameron

Poe Dameron

Bir X-Wing pilotu olması dışında henüz bir şey bilinmiyor.

Yeni Düzen’in askerlerine liderlik eden Komutan Phasma gümüş bir Stormtrooper zırhı giyiyor. Komutan Phasma karakterine Game of Thrones serisinde Brienne of Tarth’ı canlandıran Gwendoline Christie hayat veriyor.

Captain Phazma

Captain Phazma

Yeni Düzen’in askerlerine liderlik eden Komutan Phasma gümüş bir Stormtrooper zırhı giyiyor. Komutan Phasma karakterine Game of Thrones serisinde Brienne of Tarth’ı canlandıran Gwendoline Christie hayat veriyor.

BB-8

BB-8

Orjinal serinin R2-D2’su varsa yeni serinin de BB-8’i var. BB-8, Rey ve Poe Dameron karakteri ile ilgisi olan bir droid.

Korsanlar

Korsanlar

 

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Joker
Nasrettin Hoca Mertebesi Yükseltilen Eşek Hikayesi
Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Enflasyon Nasıl Hesaplanır, 2019 Enflasyon Sepeti
Joker
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
Hızlı ve Öfkeli Hobbs ve Shaw, Fast and Furious Presents Hobbs and Shaw
Joker
Dostumun Yolculuğu, A Dog’s Journey
Zoom