Sağ Kola Sahip Olmanın Önemi

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Namaz Kılmayan Hayvandır
Seferdeyiz

Sağ kol

Takımında bulunduğunuz liderinizin sizden “sağ kolum” diye bahsetmesi ne kadar önemlidir değil mi! Sizin çalışma arzunuzu nasıl da kamçılar. Peki siz bir lidere “sağ kol” olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

3. Halife olan Hz. Osman’ın öldürülmesinden sonra 4. Halife olan Hz. Ali dönemi Müslüman alemi için iç karışıkların tavan yaptığı bir dönemdir. Çevresinde bulunanlar bir gün Hz. Ali’ye “Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer döneminde böyle iç karışıklıklar yoktu, ne oldu ki, sizin neyiniz eksik ki Müslüman alemi olarak biz bu tür sıkıntıları yaşıyoruz?”

Hz. Ali “O’nların döneminde çevrelerinde benim gibiler vardı, şimdi benim dönemimde siz varsınız… o yüzden!” diyerek lafı gediğine oturtur.

İnsan oğlu hata yapar! Ama az hata yapabilmek için çevresinde tecrübelerine, görüşlerine güvendiği ikinci adamlara ihtiyaç duyar. Onlar öyle ikinci adam olmalıdırlar ki; makam kavgası yapmadan liderliğini kabul ettikleri fikir doğrultusunda liderlerine, liderlerinin kör olduğu noktalarda göz, sağır olduğu noktalarda kulak, koku alamadığı noktalarda burun, hissedemedikleri yerlerde ten, tat alamadıkları yerlerde dil olabilmelidirler.

Her yöneticinin iyi bir sağ kola ihtiyacı vardır.

NOT: Yöneticiler de sağ kol olarak gördükleri, kendi koltuklarını sağlamlaştıran ikinci adamlarına hak ettikleri değeri vermeleri gerekir.

Namaz Kılmayan Hayvandır
Seferdeyiz
Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Çernobil, Chernobyl
Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot, Halis Karataş
T-34
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
S-400 Tek Sorunumuzdu, Aldık
Otopark Soygunu
Zam Bombardımanı
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Melek, El Angel
Alita, Savaş Meleği, Battle Angel
Hayvan Mezarlığı, Pet Sematary
Kraliçenin Corgisi, The Queen’s Corgi