Darbe Nasıl Önlenir

Paylaş; başkaları da faydalansın!

15-temmuz-2016-darbe-girişimi

Yukarıdaki resmi aşağıda açıklayacağım düşünceme tezat kötü bir örnek olduğu için koydum.

Darbe; düşünülür ya da düşünülmez, girişiminde bulunulur ya da bulunulmaz, başarı ile sonuçlanır ya da sonuçlanmaz? Benim bahsedeceğim konu darbe girişimi başladıktan sonra olaylara nasıl müdahale edilir değil, darbe olmasına sebep olan faktörler nasıl ortadan kaldırılabilir…

Darbe, sadece ülke yönetimine bir grubun zorla sahip olması demek değildir, çalıştığınız iş yerinde, ortağı olduğunuz şirkette de aynı durumlarla karşılaşabilirsiniz, karşılaşıyorsunuz da…

Beğenmediğiniz, vasıfsız, tecrübesiz, işi bilmez ya da dışarıdan yeni gelmiş birisi makama, içeride bütün vasıflara sahip daha iyi birileri varken getirildiğinde, o içerideki kişiler ve ona yakın olanların bu durumu kabullenmediğine şahit olmuşsunuzdur.

Bu kişiler yeterli çoğunluğa ve düşünce birikimine ulaştığında eğer şartlarında kendi lehlerine olgunlaştığı kanaatine varırlarsa hoşlarına gitmeyen yönetim kademesini al aşağı edebilirler.

Bu tür yönetime karşı risk yaratacak düşünce örgütlenmelerine karşı yönetim görevden atmaya kadar giden göz korkutucu fiillere girişebilirler ama bu tür durumlarla karşılaşmaya mani olacak çözüm çok basittir.

Makamın anlam ve önemine göre makamların vasıfları belirlenip eş, dost, akraba, sınıf arkadaşı, kanka, pampa, bizim cemaatten, alnı secdeye varanlardan zarar gelmez, cami arkadaşı, toprağım falan değil de eğitimini almış, o makamdan önceki makama kadar olan aşamaları tırnakları ile kazıya kazıya geçmiş layık olanlar atandığı zaman, adaletli davranıldığı zaman darbeden kimse söz etmez… çünkü hak eden hak yemez görevini yapar.

Hem dinimizde de hak en önemli unsurlardan değil midir?

Haksızlığa uğramadığımız, haksızlığa uğratmadığımız hak ettiğimiz günler bizlerle olsun!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Joker
Nasrettin Hoca Mertebesi Yükseltilen Eşek Hikayesi
Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Enflasyon Nasıl Hesaplanır, 2019 Enflasyon Sepeti
Joker
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
Hızlı ve Öfkeli Hobbs ve Shaw, Fast and Furious Presents Hobbs and Shaw
Joker
Dostumun Yolculuğu, A Dog’s Journey
Zoom