Ömür OKUR » Kişisel Gelişim » Geliştiren Anne Baba, Doğan Cüceloğlu

Geliştiren Anne Baba, Doğan Cüceloğlu

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Çocuğumuzun gelecekte her alanda başarılı olabilmesi için eşimle birlikte elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Kendi gelişimimiz için eskiden kitaplarını okuduğumuz Doğan Cüceloğlu’nun şimdi de çocuk gelişimi ya da  daha doğru ifade ile bir ebeveynin iyi anne, iyi baba olabilmesi için yazdığı kitapları da okuyoruz.

Biliyoruz ki çocuğun iyi gelişimi için öncelikle anne babanın da kendini geliştiren olması gerekmektedir. Jenerasyon farkı diyorlar ya o yüzden. Bizi büyüten anne babamızın eski zamanı ile bizim çocuk büyüttüğümüz şimdiki zaman arasında her bakımdan büyük farklar var…

Doğan Cüceloğlu’nun Geliştiren Anne Baba kitabını okurken aklımda şampiyonluğu hedefleyen bir futbol takım canlandı. Şampiyonluğu hedefleyen bir takım; yani top toplayıcısından teknik direktörüne, kalecisinden forvetine kadar her şeyi ile bütün içinde olan bir takım. 

Sezon başlarında, sezon aralarında hep şahit olmuşuzdur takımın aksayan hangi bölgesi ise oraya transferler yapılır; gol mü atamıyor golcü alır, gol mü yiyor kaleci alır, oyun mu kuramıyor orta saha alır… Ama alınan futbolcular dünyanın en iyisi de olsa takıma katılan futbolcular, bir futbol takımı 11 kişiden oluşmaktadır. Eski takımın yeni oyunculara yeni oyuncularında eski takıma adaptasyonu ile ancak takım takım olur. Düzenli antrenman yaparak, kondisyonunu sürekli zirvede tutarak, hazırlık maçları yaparak birlikte oynamayı öğrenirler ve böylece şampiyonluğa giden yoldaki maçları kazanarak kupayı havaya kaldırabilirler…

Düşünün ki kalede en iyi kaleci var ve defans buna güvenerek gelen forvete müdahale etmek için nefes tüketmiyor gol mü yenmez?

Düşünün ki ileride dünyanın en iyi forveti var ona pas atamayınca gol mü atılabilir?

Çocuk bizim aile takımımıza katılan yeni bir takım oyuncumuzdur. Ailemizin mutlaka bir hedefi vardır, ailemize dahil ettiğimiz yeni takım arkadaşımızı ailemize adapte ederek birlikte oynamayı öğreneceğiz. Biz profesyonel o paf takımdan… O bizi örnek alacak! Biz onu o yapacağız.

Ben Doğan Cüceloğlu’nun tarzını çok seviyorum çünkü; başkaları gibi bilgiyi bu benim ülkeme uyar mı uymaz mı diye düşünmeden olduğu gibi ithal etmiyor; anlatılarını bu ülkede yaşayan herkes için geçerli kılıyor.

Anneyseniz alın okuyun.

Babaysanız alın okuyun.

Anneyseniz anneliğinizi sorgulayacaksınız.

Babaysanız babalığınızı sorgulayacaksınız.

Anneliğinizdeki hataları doğruya çevirerek doğru anne olacaksınız.

Babalığınızdaki hataları doğruya çevirerek doğru baba olacaksınız.

Birlikte doğru bir aile olacaksınız.

Teşekkür ederim Doğan Cüceloğlu.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

Tesla, Vladimir Pistalo

Özellikle karanlıkta, kesik olan elektrikler geldiğinde yanan ampul ile birlikte “Allah razı olsun şu Edison’dan” …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *