La Casa De Papel Öğretileri

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Arı Filmi, Bee Movie
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos

 • Büyük bir hedefin var ise hedefe giden yollarda olabilecek tüm her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlamak zorundasın.
 • Hedef büyükse, çok karmaşıksa, daha önce kimse tarafından denenmemişse, planlanması aylar hatta yıllar sürebilir… Sabırlı olmak lazım!
 • Ekibini, hedefin için hangi yeteneklere ihtiyaç duyuyorsan onlardan oluştur. Hiç bir eksiklik olmasın.

 • Eğer planların içinde insanlar var ise, insanların hangi olayda nasıl davranış sergileyeceğini de sezinlemek zorundasın; Bir problemin tek başına çok bilinmeyenli değişkeni insandır.
 • Aylarca tekrar tekrar gerçekleştirilen tatbikatlarda ne kadar başarılı olunursa olunsun; iş gerçekleştirmeye dönünce sorunların yaşanma olasılığı yüksektir.
 • Ekip için kurallar varsa, kurallar dışına çıkılması durumu içinde planların olması şarttır.
 • Ekip için kurallar ekip içindir; yani, liderinden tüm diğer bireylerine bütün kurallar her bir ekip üyesi için geçerlidir.

 • Hedefe varmak için plana harfiyen uymak, ekip liderine tam güven şarttır.

 • Lider de nihayetinde bir fanidir. Lider bir sürede olsa daimi de olsa ortadan kaybolduğunda, onun yerini doldurabilecek bir ikinci lidere ihtiyaç vardır. İkinci lider aldığı kararlar ile, belki lideri kurtaracak veya diğer geri kalanlar ile birlikte hedefi gerçekleştirecektir.
 • İnsanların işin içinde olduğu planlarda insanların güvenini sarsacak her hangi bir hareketten kaçınılmalıdır. Çünkü güven arka arkaya dik sıralanmış domino taşlarının önündeki tek taş gibidir. O yıkılınca diğerleri de zamanla kademe kademe yıkılır.
 • Şartlar ne kadar kötü duruma gelirse gelsin hedefi başaracağın düşüncesi hakkında en ufak tereddüt hissetmemelisin.

 • Lider sadece emretmez; lider ekip arkadaşları planı uygularken, eğer aksak giden yerler varsa, bu aksaklığa dur demek için, aksak giden ve hedefi saptıracak işi kendisi halleder.

 • Bazı insanların en zayıf noktaları kalpleridir. Ve bu zayıf nokta sevgi denen silah ile vurularak ölümcül hasarlar alması sağlanabilir. Ama iyi de olabilir…

 • Birileri, tek seferde milyonlarca lira para ile sadece bir araba alırken; milyonlarca kişinin birlikte ömürleri boyunca kazanacakları para bir araba etmemektedir. Adalet bunun neresindedir. Hangi kutsal kitapta bu yazmaktadır.
 • İnsanları karalamak en kolay şeydir. Yiğidi öldür hakkını yeme. Suçlu dahi olsa bir kimseyi yapmadığı şeylerle itham etme.
 • Devletlerin üst yönetimi için bazı insanların değeri maalesef diğer herkesten daha yüksektir. Buna karşı koy; Her insan eşittir.
 • Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için anlayışı içerisinde; ekibin bir parçasıyım diyen kişi, sözünde doğru ise, zamanı geldiğinde ekibin hedefe ulaşabilmesi için kendini feda edebilmelidir.
 • Ekipteki bir kişinin hayatı için de, eğer imkan ve zaman var ise ve ekibi hedeften alıkoymayacaksa, ekibin diğer bütün üyeleri birlikte hareket etmelidir.

Dizi beni Stocholm Sendromuna soktu. Yani suçlunun tarafına geçtim. Onlar hedeflerine ulaşsın diye onlara taraftar oldum.

Profesör,

Berlin,

Nairobi,

Tokyo,

Rio,

Denver,

Moskow,

Helsinki,

Oslo

ekibinizden bir parça oluyor.

Profesör gibi zeki olmak istiyorsunuz.

İçine düştüğü durumdan dolayı dedektif Raquel’e bir taraftan acırken, diğer taraftan hadi bize katıl diyorsunuz. “Yerinde olmak hiç istemezdim” diyorsunuz.

Arturo’yu unutmayalım; kendi hayatını devam ettirebilmek için başkalarına gaz verirken kendisi sürekli döneklik yaparak adam satan, pısırık, zevk düşkünü bir karakteri canlandırıyor…

Ekip yönetimi, hedefe odaklanma, baskı altında çalışma, arabuluculuk, şeytan ayrıntıda saklıdır gibi kişisel gelişim alanlarında insanı geliştiren bir dizi olarak tavsiyemdir.

Arı Filmi, Bee Movie
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos
Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Mustafa Kemal Atatürk Olmasaydı Olmazdı
Atatürk ve Çocuk Doğum Günü Posteri
Atatürk ve Eğitim, Sıradışı Öğretmen Ahmet Naç
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Kursk
Deli ve Dahi, The Professor and the Madman
Ölü Ozanlar Derneği, Dead Poets Society
Merak Etme Fazla Uzaklaşamaz, Don’t Worry He Won’t Get Far on Foot
Sınır, Border, Gräns
Kursk
Üstün Yaşam, High Life
Hayatımın Şarkısı, La Famille Belier
Mustafa Kemal Atatürk Olmasaydı Olmazdı
Yenilmezler Son Oyun, Avengers Endgame
Taraflı Basının Doğru Haber Üzerine Etkileri
İstanbul’da Yenilenecek Seçimin Anlattıkları
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov