Home / Bilgi Havuzu / Yol, Hız, Zaman, Ölüm Riski Arasındaki İlişki

Yol, Hız, Zaman, Ölüm Riski Arasındaki İlişki

Çok basit bir fizik matematik problemidir. HIZı V olan bir araç X km UZAKLIKı kaç T ZAMANda alır.

Formül şu şekildedir: ZAMAN = UZAKLIK / HIZ yani ZAMAN’ı kısaltabilmek için UZAKLIK sabit olacağına göre HIZı artırmalıyız.

Fakat şunu unutmamalıyız; biz her an duyu organlarımızın algıladıklarını farklı yorumlayabilecek ve yorulacak, refleksleri zamanla zayıflayacak insanız… altımızdaki de Allah yapımı olmadığından markası ne olursa olsun her an bozulabilecek mekanik elektronik birleşimi bir makine.

Ne zaman ne olacağı belli olmaz. Lastik patlar, araç rüzgardan hiç olmadık ters bir virajda savrulur, sürücü güneşten önünü göremeyip direksiyona ters hareket yaptırabilir.

Bu iki ölümlü nesnenin bir arada durması üzerine bir de hız eklendiğinde, her kademe hız ölüm riskinin de artmasına sebebiyet verir.

Rahmetli Kayınpederim İsmail OKUR, yıllarca şoförlük yapmış birisi olarak şunu söylemişti: “90 KM’nin üzerinde sürücü aracı kullandığını sadece zanneder, oysa araç tamamen kendi başına buyruktur”

Babamda hep şunu söyler “yavaş gelin, erken gelin”

Olsun 1 kaç saat geç gidilsin ama sağ gidilsin. Önemli olan budur.

Sözcü Gazetesinin Yol, Hız, Zaman, Ölüm Riski Arasındaki Bağlantı tablosunu aşağıda görebilirsiniz.

Sağ salim yolculuklar…

About Ömür OKUR

Avatar
Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *