Home / Elektrik Piyasası / Hayvancılık Elektrik Faturasına Tarımsal Sulama Tarifesi

Hayvancılık Elektrik Faturasına Tarımsal Sulama Tarifesi

DAĞITIM LİSANSI SAHİBİ TÜZEL KİŞİLER VE GÖREVLİ TEDARİK ŞİRKETLERİNİN TARİFE UYGULAMALARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLARI’nın 5 maddesinin üçüncü fıkrası “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimlerinden alınan belge kapsamında faaliyette bulunan süt toplama merkezleri, büyükbaş besi işletmeleri, büyükbaş süt işletmeleri, küçükbaş işletmeleri, etlik tavuk kümesi, yumurtacı tavuk kümesi, damızlık kümesi, kuluçkahane işletmeleri ve seralarda bu abone grubuna dahildir.” şeklinde değiştirilmiştir.

  • 5. Madde Tarımsal sulama abone grubu’nu tanımlamaktadır.
  • Yani artık Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan belge alan hayvancılıkla uğraşanların Elektrik Faturaları – Ticarethane tarifesinden değil, Tarımsal Sulama Tarifesi’nden faturalanacaktır.
  • Peki bu Hayvancılık ile uğraşan kişinin faturasına ne etki edecektir?

Ocak ayı birim fiyatlarına baktığımızda

Ticarethane birim fiyatı: 57,2560 Kuruş,

Tarımsal Sulama birim fiyatı:  50,3908 Kuruş

Matematik hesabı yaptığımızda (57,2560 – 50,3908)/57,2560 = %12 indirim uygulanmış olacaktır.

About Ömür OKUR

Avatar
Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *