Cep Telefonu Hastalığı

Paylaş; başkaları da faydalansın!

cep telefonuSokakta, mahallede, caddede, köyde, ilçede, şehirde, dolmuşta, minibüste, otobüste, toplu taşınırken, tek sürerken, otururken, dururken,  yürürken, koşarken, kırmızı ışıkta beklerken, yeşil ışıkta son sürat geçer iken, topluluk halinde iken, yanında sadece biri varken ya da yalnızken, güneşli havada; sıcak kavururken, yağmur altında; sırılsılam ıslanırken, kar yağarken, soğuk tir tir titretirken, bir o yana bir bu yana rüzgar savururken, ama yine de vazgeçilemeyen, belli bir mevsime ait olmayıp dört mevsimde etkisini sürdüren, sabah, öğle ya da akşam belli bir vakti olmayan, kapalı ya da açık; etkisini zamana mekana göre kaybetmeyip, aksine sürekli artırma eğiliminde olan… ne zaman, nerede, nasıl, kiminle ortaya çıktı, etkileri nedir? konusunda da daha tam teşhis konulmamış, genç – yaşlı  ya da kadın – erkek ayırt etmeksizin yayılan bir hastalık peydah oldu; CEP TELEFONU; hiç düşürülemiyor ellerinden tıkır tıkır tıkır tıkır… hiç ayırılamıyor kulaklarından vızır vızır vızır vızır.

Ne buluyorlarsa o kadar yazacak, ne buluyorlarsa atılan mesajlarda o kadar okuyacak, ne buluyorlarsa o kadar konuşacak, ne buluyorlarsa o kadar dinleyecek.. Dersin hepsi başdanışman, uzman, alim…

Yaz desen; attığın mesajlarını, neler konuşuyorsun o kadar, eminim fındık kabuğunu doldurmayacaktır yazar ise eğer.

Herşeyin olduğu gibi bu teknoloji nimetini kullanmanın da bir adabı var. Öyle her yerde konuşarak çevrendeki insanlara rahatsızlık vermeyeceksin, öyle herşeyi ulu orta konuşmayacaksın, öyle her şeyi uzun uzun; lafı eveleye geveleye anlatmayacaksın, herkes seni duymak zorunda değil yüksek sesten bağırmayacaksın…  terbiyesizliktir bu, kendini küçültmedir, cahilliktir, toplu halde yaşamayla başlayan uygarlık içerisinde ki, medeniyetsizce bir davranış biçimidir.

Hastalığın yayılma hızı artıyor; bak çevrene, gör, kulak ver; ne kadar çok şey konuşturuyor, yazdırıyor bu hastalık… Ama, konuşulan – yazılan şeylerde bir cümle anlam yok!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz