Sade Müslümanlık

Paylaş; başkaları da faydalansın!

5 parmak

5 şarta indirgemişler müslümanlığı; Kelimei şahadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, hacca gitmek. Başka hiçbirşey yok müslümanlıkta, bundan ibaret.  Bu beş şartta layıkıyla yapılsa bari, yok o da yok. Ama ilk emri oku Allah’ ın Hz. Muhammed’ e. bunlardan ibaret olsaydı eğer, bu ilk oku emri niye. Peki oku dedi, ama okuduğunu anlama da dedi mi. Yoksa anlayarak birşeyler yap! mı demek istedi.

Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enla Muhammeden Abduhu ve resuluhu. Ne demek bu bu haliyle, arapça kelimelerden oluşmuş bir arapça cümle. Kim anlar; araplar, başka; Arapça bilenler, başka?… Şöyle olsa daha iyi olmaz mı? Allah birdir, O’ ndan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed O’ nun kulu ve elçisidir. Anlaşılır olmalı, anlayabilmelisin, sana birşeyler katabilmeli.

Namaz kılmak, anlamadan, bilmeden, okudukların birşey çağrıştırmadan, yatmak kalkmak defalarca ne faydası vardır sana. Allah sana anlamadan ayetlerimi eğil kalk diyemi emretmiş yoksa, beni tanı, anla, bana hürmet et diye mi? Körü körüne yapmayacaksın ibadetlerini, eğer yaparsan alışkanlıktan dolayı, bir farkın kalmaz şu hani kafir dediklerinden.

Karnımız aç kaldı bir ay boyunca, ama gözümüz sağı solu kesti, aklımızda bin düşünce peydahlandı, küfür ettik en kapsamlısından, ellerimiz malum hareketler yaptı, gözlerimizin önüne geldi en abesinden ateşli sahneler dolu anlar, beddualar ettik… ve daha nice hareketler, düşünceler, sözler… Bozuldu mu orucumuz, yoksa oruç mu tuttuk zannettik sadece aç kalarak?

Zekatını verdiğin, elinde bulunan malvarlığın üzerinden, başkaları da nimetlensin diye senin hazinenden, dualarda alasın diye, Allah verdi, birazda olmayana diye düşündün, ya da verdinde sırf havan olsun diye, dedirtmek için; bak şu şuna şu kadar zekat vermiş diye. Hangisi daha makbul, hangisi hoş görünür göze?

Hacca gittinde, mübarek topraklara sırf şartı diye İslam’ ın, komşun açlıktan bitap düşmüş yatmakta evinde, işi gücü de yok, açlıktan ağzı kokmakta, sen tavaf ederken kabeyi çocuğu da hastalandı acil, aldı kucağına yalınayak, yetiştimek için koştu hastaneye, sen Peygamberimizin saklandığı mağaraya bakarken, o da doktorun gözlerine bakıyordu içinde tek dua, ne olur bir şey çocuğuna, sen taşlarken şeytanı o da elinde reçete yardımsever bir eczane bulmak için aranmakta idi… Farzedelim; hani “komşusu açken tok yatan bizden değildir”, diyordu Hz. Muhammed! Çok mu dini zorunluluğunu yerine getirdin, beyaz elbisen içinde, çok mu ak ak oldun, Hacerül Esved’ e bakarken, gördün mü cenneti.

İbaret midir sizce de Müslümanlık sadece, yoksa seni hayata getirilme gayene hizmet etmek için daha nice şeyler de barındırmakta mıdır, bu bilinçlice körleştirilmiş bu beş şarttan ?

Paylaş; başkaları da faydalansın!

1 Yorum

  1. Sheydosh 29 November 2011

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
Atatürk’e Bu Kadar Saygının ve Sevginin Nedeni
Fahrenheit 451
John Doe: Adalet, John Doe: Vigilante
Hıçkırık, Hichki, Tourette Sendromu Filmi
Genç Karl Marx, Le jeune Karl Marx
Kötü Merhametli, Bad Samaritan, No Good Deed
84 Yazı, Summer of 84
Ay Macerası, Capture the Flag, Atrapa la Bandera
Deadpool 2
Bugün Hediye Alan Yarın Emir Alır
Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu Değişikliği
Cumhurbaşkanlığı 30 Ağustos Resepsiyonu Menüsü
Ne Zannediyordunuz, Zenginleşeceğinizi mi?
Kabil, Jose Saramago
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Ölümlü Nesneler, Jose Saramago
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos