Adamlar Bir Film Yapıyor Arkadaş!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

BLA_IT_1SHT_SLDRLK_3Adamlar bir film yapıyor arkadaş savaşlarının, savaş açtıkları yerlerin siyasi durumlarının, o yerlerde yaşayan insanların, hiç olmasa hiç bile bir şeycikler. Haklı gösteriyorlar kendilerini, ilan ediyorlar dünyanın muhafızı, orada yaşayanlar ölmeyi hak ettiler, hepsi suçlu, savaşan paralı askerlerinin ise her biri ayrı bir kahraman, onurlandırıyorlar da savaşçılarını bunun anısına, kendi bayrakları gönderde dalgalanmakta, şunun hatırasına diye de yazılar yazıyorlar bir de; sen gerçek olarak göresin diye… Büyütülmeyecek fındık operasyonları koskocaman harp olarak gösteriyorlar ayrıca, rezilliklerini kapatmak için haksızlığa uğrattığı ülkelerde filmleri ile kendisini haklı gösteriyor diğerlerini çirkin. Irak, Afganistan, Somali, Uganda, Vietnam… ne savaşlar, nice nice daha… Ayılıklar, arkada kalan sevdalar sevgililer, kırgın kalpler, göz yaşları kapitalizmin beşiklerinin filmlerinde, izleyenler de aynı duygular içinde. Ya haksızlığa uğrayanlar ne yapıyor, Ya biz ne yapıyoruz?

Adamlar dünya ile de yetinmiyor, diğer gezegenlere de sıçrıyorlar hiç görmedikleri, hiç bilmedikleri teknolojili uzaylılar ile savaşıyorlar, uzaylılar bazen aptal bazen gelişmiş zekalı ve güçlü, yine önemli değil orası; kazanıyorlar, yine galipler, çok fazla sayıda eğitimli askerlere ihtiyaçları yok; tek kişilik ordusu ile koskocaman gelişmiş birliklere meydan okuyorlar, kazanıyorlar, hep kazanıyorlar… Gönülleri de fethediyorlar bu arada, onlar yapıyorsa amaçları insanlık için, adalet namına, gelecek için, tüm herkes adına… Ya biz ne yapıyoruz?

Bilge Kağan’ ın öğütlerinden beri yazıyoruz. Sayısız zaferimiz var, sayısız cihangirimiz var, sayısız komutanlarımız, imparatorlarımız, kahramanlarımız oldu, arşivimiz zengin, tarihimiz dillere destan… Korkmuyoruz, gidiyoruz, bine biriz, savaşıyoruz, yeniyoruz, geri geliyoruz, savunmasını yapıyoruz, kaybetmiyoruz elimizde kalıyor. Ölüyoruz, öldürüyoruz… Bunları biz biliyoruz ama kime aktarabiliyoruz. Gelecekte bunları bu şekilde nasıl var edebileceğiz.

Yakın tarihten geriye gidelim ara ara; Zap Kampı Operasyonu… Kıbrıs Barış Harekâtı… Kurtuluş Savaşı… Çanakkale Savaşı… İstanbul un Fethi… Timur’ un fil ordusu ile Ankara Savaşı… Göktürklerin Bağımsızlık Savaşı… Ve daha nice nice savaş, savaşın içerisinde nice hayatlar, nice hayatların nice hikâyeleri, her biri ayrı bir filme bedel…

Pekâlâ, bu cevhere rağmen sinema sektörümüz, dizi sektörümüz ne durumda?

Her gün bir sürü leke atılıyor bizimle alakalı, geçmişimizle ilgili, filmlerini yapıyorlar hayali senaryo ile, adamlar izliyorlar dünyaya izletiyorlar, bu yalana inanıyorlar, bizlerden de inandırıyorlar birilerini, filmleri sadece görsel şov.

Ben yalan diyorum, Sen yalan olduğunu biliyorsun, diğerlerimiz olmadı böyle şeyler dese de hani, nerede kanıt, yapabildin mi tezi çürütecek, diğer ülke insanlarını kendi tarafına çekebileceğin bir film?

Yok yok yok; tarihini bilmeyen milletler tarih sahnesinden yok olmaya mahkumdur. Var mı sizce bir geleceğimiz; 18 Mart ta bile asılan bayrakların ne anlama geldiğini soran üniversite öğrencilerinin konuşmalarına kulak misafiri olurken!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum/Düşünce/Soru

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
Atatürk’e Bu Kadar Saygının ve Sevginin Nedeni
19 Mayıs 1919 Ruhunu Unutmayalım
Genç Karl Marx, Le jeune Karl Marx
Fatih Sultan Mehmed Olabilirsin
Düşünmek Suç Olamaz
Ben Tonya, I Tonya
15:17 Paris Treni, The 15:17 to Paris
Robosapien Rebooted, Cody
Genç Karl Marx, Le jeune Karl Marx
Kırmızı Kaplumbağa, The Red Turtle, La Tortue rouge
Anketler Ne Kadar Güvenilir
Taraflı Basın Kimin İşine, Nasıl Yarar?
İngiltere Para Verdi, Bizimkiler Nereyi Verdi?
Dış mihraklar, Araba lastiği, İktidar İlişkisi
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson
Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig