Tarihimizin Anahtarını Kaybederken…

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Salıver Düşüncelerini...
Priest Of Evil, Şeytanın Papazı

gelecek

Tarihimizi tam olarak öğrenmedik, öğrenemedik, öğretmek istemiyorlar, öğretmediler, bu gidişle de öğretilecek bir tarihimiz olmayacak.

Araştırmıyoruz; oysaki ne geniş coğrafyaya yayılmış, ne kadar şanlı ve şanlı olduğu kadar da; hani bir musibet bin nasihatten daha iyidir misali bize ibretlik dersler verecek, hezimetlerle de dolu bir tarihimiz var. Hem de bunlar söz ile değil, bizim yazılı olarak bugünlere gelmiş olmasına rağmen. Ama okuyan kim?

Ama diğer ülkelerin olmayan zaferlerini okumaya, dinlemeye, izlemeye bayılıyoruz.

Tarihimize bizden daha meraklılar, tarihimizi bizden daha çok araştırıyorlar, daha çok veri elde ediyorlar. Hani bir yarışçı yolu daha öncesinden biliyor ise, daha iyi kullanır ya işte onlar da bizim tarihimizi öğrenerek çıkarlarına nasılı uygunsa öyle kullanıyorlar.

Kimseler kendine vatandaş demesin, vatandaş vatanının tarihini bilen insandır.

Her şey aleyhimize işlemeye başladı, her şeyi sorgulayacaklar, en önemli zaferlerimizi, zaferlerimizin bildiğimiz veya bilmediğimiz kahramanlarını bile sorgulayacaklar. Herhangi bir olayın asıl geçmişini, gelişimini, nedenini herkese yalandan hikâye olarak yazacaklar, herkeste o raporu yazanın imzasındaki unvanına bakacak onaylarcasına kafa sallayacak evet “koskoca bilmem ne üniversitesinin koskoca uzun rütbelisi üstelikte hoca” yalan mı söyleyecektir. Suçlular mağdur, onlara haddini bildirenler zalim olacak.

Nedense kendi adlarının geçtiği yerlerin üzerini örtecekler, ortadan kaldıracaklar.

Hani özellikle uzak geçmişe tarih diyoruz ya; bu gidişle yakınımızda ki olaylarında üzerini giydirip, baştan sona aslını kaybetmiş makyaja bulanmış tarihi üzerimize salacaklar.

Zalim olacağız, zulmeden biz olacağız, barbar ilan edecekler, sömüren, süründüren olacağız, kendi savunmamız, kendi iç bütünlüğüz için isyancılara karşı yaptıklarımız bile günün birinde suç teşkil edecek. Yargılayacaklar, yargılanacağız, yüzlerinde gülümseme ile kalemlerini kıracaklar, idam hükmümüz verilmiş olacak, Sevr anlaşması yürürlüğe konulacak, paramparça olacağız…

Çanakkale’ de siperlerin bizden yana olan tarafında içki şişeleri bulunmuş, öyle diyor yabancı araştırmayı seven uzmanlar, bakalım kimler ve kaç kişi daha bunlara katılıp, oradaki kahraman şehitlerimizi ayyaş ilan edecek!

Salıver Düşüncelerini...
Priest Of Evil, Şeytanın Papazı
Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Çernobil, Chernobyl
Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot, Halis Karataş
T-34
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
S-400 Tek Sorunumuzdu, Aldık
Otopark Soygunu
Zam Bombardımanı
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Melek, El Angel
Alita, Savaş Meleği, Battle Angel
Hayvan Mezarlığı, Pet Sematary
Kraliçenin Corgisi, The Queen’s Corgi