Muhtar KENTin Başarı İçin Tavsiyeleri

Paylaş; başkaları da faydalansın!

“BAŞARIYI DEVAM ETTİRMEK YAKALAMAKTAN DAHA ZOR”

muhtar kent

Başarıyı devam ettirmenin yakalamaktan daha zor olduğunu belirten Kent, “Herkesin bir yerde sorumluluğu var. Başarıyı tekrarlayabilmek için bütün şartları yerine getirmek gerekir. Tekrarlamak çok daha zor. Hem stratejik, hem de uygulama açısından son 35 yılda tespit ettiğim tecrübeler bize bunu öğretiyor” şeklinde konuştu.

“KARİYERİMİN İLK 10 AYINI KAMYONLARDA GEÇİRDİM”

Atlanta’ da başladığı kariyerinde ilk on ayını kamyonlarda geçirdiğini belirten Kent, “Her sabah 04’de kalktım ve kamyonlara yükleyerek Coca Cola sattım. Böyle başladık kariyerime. Amerika’dan 1978’in sonunda gittim. İlanla bu işi buldum. Benim için çok önemli bir 9 aydır o, çünkü hiç bir zaman unutmadım o 9 ayı. Çünkü paranın esas el değiştirdiği yer o satışların olduğu nokta. Her şey orada başlıyor. Şişe satıldığı zaman herkesin oradan bir şey kazanması lazım. Oradan koptuğunuz anda her şeyden koparsınız. Bu gün halen piyasayı dolaşmadan büyük zevk alıyorum. Her hafta gittiğim yerde bunu yaparım” şeklinde konuştu.

“RİSK OLMAYAN YERDE BAŞARI OLMAZ”

Risk olmayan yerde başarının da olmadığını belirten Kent, 1997 yılında Türkiye’ye geri döndüğünü belirterek, “Türkiye’de yaklaşık 6 yıl çalıştım. O zamanda da Türkiye büyük bir atılım içinde idi. Bu atılımdan da yararlanarak bir Türk şirketinin nasıl dışa açıldığı benim için etkileyici idi. Genelde beynelminel geçişlerde nelerin önemli olduğunu ve vizyonun ne kadar önemli olduğunu anladım. Yönetim ve takım ile paydaşların da ne kadar önemli olduğunu anladım” dedi.

Üniversite bitirmenin şart olmadığının altını çizen Kent, “Özellikle karakter ve aile eğitimi çok önemli. Avrupa’nın en başarılı ekonomisi olan Almanya ve İsviçre’de şirket sahiplerinin çoğu üniversite bitirmemiş. Sürdürülebilir büyümede güven çok önemlidir. Başarının yolu gezegene iyi davranmaktan geçiyor. Yaptığınız ürünlerin kalitesi başarınızın garantisi değil. Şirketinizin karakterinin de bunda çok önemli bir yeri var. O emaillerde herkes sizden nasıl bahsediyor o çok önemli. Şimdi artık müşterilerinizin üzerinde iyi bir etki yaparak onların sizin hakkınızda iyi konuşmasını sağlamanız lazım” şeklinde konuştu.

Vizyonlarını insan kaynakları, ürün portföyü, üretkenlik, verim ve karlılık ve ortaklar üzerine kurduklarını anlatan Kent, iki yıl önce 100 milyar dolarlık cirolarını 200 milyara çıkarma hedefi ortaya koyduklarını belirti. Kent, bunu 10 yılda gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Kent, bunun için de bütün paydaşları içine alan bir vizyon çizdiklerini söyledi.

“İŞE EN ALTTAN BAŞLAMAK ÖNEMLİDİR”

İşe en alttan başlamanın önemine dikkat çeken Kent, “Hiç bir zaman yalnız yemek yeme, çünkü yemek senin için bir fırsat olabilir. Alçak gönüllü ol, zamanı iyi yönetmek çok önemli, çünkü dünyada en az olan kaynak zaman. Dikiz aynasına bakmaktansa cama bakmak, yani ileriye bakmak daha önemli. Ayrıca hayal kurmak çok önemli. Cesur olup, ekiple çalışan ve oyun kuranlar başarılı olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

3 Yorum

  1. İpek Gabralı 22 July 2015
    • Ömür OKUR 23 July 2015
    • Ömür OKUR 23 July 2015

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
İndirim Kelimesine Tav Olmak AMA?
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Fahrenheit 451
John Doe: Adalet, John Doe: Vigilante
Genç Titanlar Filmi, Teen Titans Go! To the Movies
A-X-L
Geceyarısı Ekspresi, Midnight Express
Alfa Kurt, Alpha
İndirim Kelimesine Tav Olmak AMA?
İsmet İnönü Döneminde Yapılanlar, Yiğidi Öldür Hakkını Yeme
McKinsey Ve Türkiye Gerçeği
Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır.
Mustafa Kemal, Yılmaz Özdil
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Kabil, Jose Saramago
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı