Muhtar KENTin Başarı İçin Tavsiyeleri

Paylaş; başkaları da faydalansın!

“BAŞARIYI DEVAM ETTİRMEK YAKALAMAKTAN DAHA ZOR”

muhtar kent

Başarıyı devam ettirmenin yakalamaktan daha zor olduğunu belirten Kent, “Herkesin bir yerde sorumluluğu var. Başarıyı tekrarlayabilmek için bütün şartları yerine getirmek gerekir. Tekrarlamak çok daha zor. Hem stratejik, hem de uygulama açısından son 35 yılda tespit ettiğim tecrübeler bize bunu öğretiyor” şeklinde konuştu.

“KARİYERİMİN İLK 10 AYINI KAMYONLARDA GEÇİRDİM”

Atlanta’ da başladığı kariyerinde ilk on ayını kamyonlarda geçirdiğini belirten Kent, “Her sabah 04’de kalktım ve kamyonlara yükleyerek Coca Cola sattım. Böyle başladık kariyerime. Amerika’dan 1978’in sonunda gittim. İlanla bu işi buldum. Benim için çok önemli bir 9 aydır o, çünkü hiç bir zaman unutmadım o 9 ayı. Çünkü paranın esas el değiştirdiği yer o satışların olduğu nokta. Her şey orada başlıyor. Şişe satıldığı zaman herkesin oradan bir şey kazanması lazım. Oradan koptuğunuz anda her şeyden koparsınız. Bu gün halen piyasayı dolaşmadan büyük zevk alıyorum. Her hafta gittiğim yerde bunu yaparım” şeklinde konuştu.

“RİSK OLMAYAN YERDE BAŞARI OLMAZ”

Risk olmayan yerde başarının da olmadığını belirten Kent, 1997 yılında Türkiye’ye geri döndüğünü belirterek, “Türkiye’de yaklaşık 6 yıl çalıştım. O zamanda da Türkiye büyük bir atılım içinde idi. Bu atılımdan da yararlanarak bir Türk şirketinin nasıl dışa açıldığı benim için etkileyici idi. Genelde beynelminel geçişlerde nelerin önemli olduğunu ve vizyonun ne kadar önemli olduğunu anladım. Yönetim ve takım ile paydaşların da ne kadar önemli olduğunu anladım” dedi.

Üniversite bitirmenin şart olmadığının altını çizen Kent, “Özellikle karakter ve aile eğitimi çok önemli. Avrupa’nın en başarılı ekonomisi olan Almanya ve İsviçre’de şirket sahiplerinin çoğu üniversite bitirmemiş. Sürdürülebilir büyümede güven çok önemlidir. Başarının yolu gezegene iyi davranmaktan geçiyor. Yaptığınız ürünlerin kalitesi başarınızın garantisi değil. Şirketinizin karakterinin de bunda çok önemli bir yeri var. O emaillerde herkes sizden nasıl bahsediyor o çok önemli. Şimdi artık müşterilerinizin üzerinde iyi bir etki yaparak onların sizin hakkınızda iyi konuşmasını sağlamanız lazım” şeklinde konuştu.

Vizyonlarını insan kaynakları, ürün portföyü, üretkenlik, verim ve karlılık ve ortaklar üzerine kurduklarını anlatan Kent, iki yıl önce 100 milyar dolarlık cirolarını 200 milyara çıkarma hedefi ortaya koyduklarını belirti. Kent, bunu 10 yılda gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Kent, bunun için de bütün paydaşları içine alan bir vizyon çizdiklerini söyledi.

“İŞE EN ALTTAN BAŞLAMAK ÖNEMLİDİR”

İşe en alttan başlamanın önemine dikkat çeken Kent, “Hiç bir zaman yalnız yemek yeme, çünkü yemek senin için bir fırsat olabilir. Alçak gönüllü ol, zamanı iyi yönetmek çok önemli, çünkü dünyada en az olan kaynak zaman. Dikiz aynasına bakmaktansa cama bakmak, yani ileriye bakmak daha önemli. Ayrıca hayal kurmak çok önemli. Cesur olup, ekiple çalışan ve oyun kuranlar başarılı olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

3 Yorum

  1. Avatar İpek Gabralı 22 July 2015
    • Avatar Ömür OKUR 23 July 2015
    • Avatar Ömür OKUR 23 July 2015

Yorum yaz

Joker
Nasrettin Hoca Mertebesi Yükseltilen Eşek Hikayesi
Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Enflasyon Nasıl Hesaplanır, 2019 Enflasyon Sepeti
Joker
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
Çılgınlığın Ötesinde, In the Mouth of Madness
Ölümcül Sular, Crawl
Ritüel, Midsommar
Düşmanların En İyisi, The Best of Enemies