Şahsınıza Özel Bilgileri Sakın Vermeyin!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Bilgi Teknolojileri Daire BaşkanlığıEmniyet Müdürlüğü, dolandırıcıların çeşitli yöntemler kullanarak aradıkları vatandaşların cep telefonlarında 155, 156 ve kurumlara tahsis edilmiş 444’lü gibi istedikleri numaraların gözükmesini sağladıklarını bildirdi.

Yapılan yazılı açıklamada, gelişen teknolojinin sağladığı imkanları kendi çıkarları uğruna kullanan dolandırıcı şebekelerinin yeni bir yönteminin daha deşifre edildiğini belirtildi.

Bu yeni dolandırıcılıkla vatandaşları arayan ve kendilerini özel bir bankanın güvenlik birimi yetkilisi olarak tanıtan kişilerin, aradıkları kişiden ismini verdiği bankaya ait kredi kartının olup olmadığını sorduğunu aktardı.

Vatandaşların, arayan kişiye güvenmediğini söylemesini üzerine söz konusu dolandırıcıların bu kez kurumlara tahsis edilmiş gibi gösterilen “0212 4440444” numaralı hattan arayarak güven oluşturduklarına dikkati çeken Emniyet Müdürlüğü, şunları kaydetti:

“Kendilerini, bankadan arandığını düşünün vatandaşlar, buna güvenerek T.C kimlik numarası, anne kızlık soyadı ve kredi kartının üzerinde bulunan kart numaralarının tamamını bu şahsa verdikten sonra telefonu kapatmaktadır. Ancak, vatandaşlar bir süre sonra durumdan şüphelenip hesaplarını kontrol ettiğinde veya bankaları ile irtibata geçtiğinde hesaplarından yüklü miktarda paranın değişik hesaplara ve isimlere transfer edildiğini, yani dolandırıldıklarını anlamaktadırlar. Dolandırıcılar, ‘Cep Voip’ gibi çeşitli programlar kullanılarak aradıkları vatandaşların cep telefonlarında, 155, 156 ve kurumlara tahsis edilmiş 444’lü numaraların gözükmesini sağlayarak kendilerine inandırıcılık sağlamaktadırlar. Dolandırıcıların, bu sayede istedikleri banka ve kart bilgilerini alarak emellerine ulaştıkları görülmektedir. Unutmamalı ki kredi kartı veren bankalar veya kuruluşlar sizlerden ayrıca banka bilgisi veya özel bilgilerinizi talep etmezler. Ayrıca 444′ lü veya 155 polis imdat telefon numaralarının başında 0212 veya 0155 gibi alan kodları veya sıfır bulunmaz. Eğer varsa bilin ki dolandırılıyorsunuz. Bu gibi numaralardan gelen çağrılara ve kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz.”

Emniyet Müdürlüğü bu ve benzeri durumla karşılaşıldığında en yakın kolluk birimine veya Cumhuriyet Başsavcılığına müracaatta bulunulmasını istedi.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
Atatürk’e Bu Kadar Saygının ve Sevginin Nedeni
19 Mayıs 1919 Ruhunu Unutmayalım
Hıçkırık, Hichki, Tourette Sendromu Filmi
Genç Karl Marx, Le jeune Karl Marx
Fatih Sultan Mehmed Olabilirsin
Düşünmek Suç Olamaz
Beyaz Diş, White Fang, Croc Blanc, Jack London
Saptırma, Distorted, Distortion
İşçi Bayramı, Başka Türlü Bir Aşk, Labor Day
Sofra Sırları
Wikipedia’ya Özgürlük
TBMM Kukla Tiyatrosu ?D
Ağrılı Minik Leyla’da Melek Olmuş, Ben Böyle Siyasete…
Süleyman Soylu Doğru Olanı mı Yapıyor?
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson
Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig