Araç Kiralarken Dikkat Edilecek Hususlar

Paylaş; başkaları da faydalansın!

rent car

Araba kiralayacaksınız ama parasını kiralayanın eline tıkır tıkır sayacağınız aracınızın seçimini en iyi nasıl gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorsanız,

Kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulacağınız,

Kendi tecrübelerimi ve arkadaşlarımın tecrübelerini bir araya getirerek aşağıdaki yazıyı hazırladım.

İyi seyirler!

– Mevcut yolcu sayınızdan başka gittiğiniz yerde araca birileri daha binecek mi?

( Bu seçim sizi ahh biraz daha genişini kiralasaydım da şunlarda bunlarda binebilseydi diye keşke düşüncelerine daldırmaz. )

– Gittiğiniz yerden ekstradan ne kadar daha ilave bagaj ile döneceksiniz?

( Mesela memlekete ailenizin yanına gittiniz, sizi boş mu gönderirler; şunu da al, bunu da koyalım, anneniz şunu kendi ellerim ile yaptım, babam şunu kendim yetiştirdim… diyecekler, siz de yer kalmadı diye geri mi çevireceksiniz? )

– Kiralık aracı kullanacağınız bölgenin coğrafik yapısı hakkında detaylı bilgi edinin. Köy veya yaylaya çıkmayı düşünüyor musunuz, yolları nasıl; asfalt, stabilize, çok viraj var mı? Sürekli inişli çıkışlı mı? Düz? vs.

( Spor bir arabanın şıklığına kapılıp yere yakın bir araba kiraladınız ama köy yoluna gideceksiniz diyelim altını hacamat edersiniz! )

– Ne kadar süreliğine araç kiralayacaksanız, bölgenin o süre zarfındaki hava durumunu gözden geçirin.

( Güneşe, sıcaklığa, havanın güzelliğine aldanıp tatiliniz için üstü açık ( cabriolet ) bir araba kiraladınız ama iki gün sonrasından itibaren bardaktan boşalırcasına yağmur yağmaya başlarsa… )

– Araç kirasına zaten ücret vereceksiniz, yakıt tüketimini gözden geçirerek daha fazla ekstradan para vermek zorunda kalmayın.

( Düz yolda gideceksiniz sürekli ama mesela 4×4 kiraladınız diyelim gitti ekstradan paracıklar. )

– Aracı teslim almadan önce arabanın dışarıdan tüm açılarından, altının, içinin, gösterge ekranının fotoğrafını çekin.

( Yoksa daha sonradan teslim sırası geldiğinde dikkat etmemişseniz, sizin ile ilgili olmayan kusurları bile size mal edebilirler. )

– Kiraladığınız aracın lastiklerini kontrol edin, bulunduğunuz mevsime uygun lastik olup olmadığına, lastiklerin kullanımdan dolayı yıpranıp yıpranmadığına dikkat edin.

( Yazın kar lastiği, kışında yaz lastiği kullanamazsınız, kabağa dönmüş lastikler ile de yol tutuşunuz önemli ölçüde azalır. )

– Aracın bagajındaki emniyet malzemelerinin tam olduğundan emin olun genellikle zincir bulundurmazlar, kış ayında iseniz zincir isteyin.

– Eğer bir kazaya karışırsanız kesinlikle resmi, iki taraflı tutanak tutun.

Geçici süreliğine de olsa kiralık aracınızı sanki kendi aracınızı kullanıyormuş gibi kullanın.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz