300: Bir İmparatorluğun Yükselişi

Paylaş; başkaları da faydalansın!

çektikleri filmleri izliyorum da; ( en son işte “300: Bir İmparatorluğun Yükselişi

Yorum: Bu filme nasıl yorum yapsam bilemiyorum, üzgünüm, hem de çok üzgünüm; kafir dediğimiz, gavur dediğimiz adamların gerçek veya uydurma ( burasını bilemeyiz çünkü tarihte olmuş olan tüm olaylar kulaktan kulağa bugüne gelirken üzerine abartı katılarak gelmiştir… ) tarihlerini, kahramanlıklarını, destanlaştırılmış öykülerini, mücadelelerini, mücadeledeki haklılıklarını, bu zaman dünyasında nefret ettikleri ülkenin atalarının ne kadar kötü olduklarını onlara sanki gerçekmiş gibi yapay senaryolar yazarak tüm dünyaya anlatmak için çektikleri filmleri izliyorum da;  ( en son işte “300: Bir İmparatorluğun Yükselişi” filmini izledim. )  çok üzülüyorum çünkü o filmler ile birlikte başkalarının kendi tarihlerine ne kadar saygılı davrandıklarını görürken diğer taraftan Göktürklerden beri yazılı olan tarihimizin parça parça filmini çekip bu günlere, geleceğe taşıyamıyoruz onların hepsini harbiden el birliği ile tarih sahnesine gömdüğümüzü hissediyorum.

Göktürkler, Çinliler ile mücadele, Dünyanın en büyük korkusu için çekilen bir set; Çin Seddi, Orta Asya’dan Türk Boylarının göçe başlamaları, boyların kendileri ile mücadelesi, Müslümanlığı kabul ediş, Malazgirt ile Anadolu’ya giriş, Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ( zaten her padişah, her vezir, her kumandan, hepsini bir bir anlatsan kıyamete kadar sürecek bir dizi serisi yakalanır ), Çanakkale Savaşı ( ölüme gözünü kırpmadan koşan kahramanların destanı ), bedeni tam gömülecekken biz, Türkleri ruhuna yeniden kavuşturan Kurtuluş Savaşı ( Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, Rauf Orbay, Kazım Karabekir, Kılıç Ali, Topal Osman, Çerkez Ethem, Demirci Mehmet Efe… ), Kıbrıs Barış Harekatı…

Ve başkalarının, asılları yerine uydurduğu, ya da gerçek ama işine geldiği yerlerini alarak filmlerini çektiği suni tarihimizi izleyip atalarımıza tüh tüh tüh yazıklar olsun diyoruz… Sözde Türk Tarih Kurumumuz, Kültür ve Turizm Bakanlığımız var ama hangi iş ile meşguller? Belli değil!

Kitaplarda yazılı tarihimiz; tarih arşivlerimiz belki de dünyanın en geniş arşivi ama ne okumayı ne de araştırmayı seven bir nesilde değil ki büyüyen zamane gençliğimiz. ( Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM bir konuşmasında Türk halkı için bizden bilim adamı falan çıkmaz, bizim halkımızdan olsa olsa ara eleman olur demişti; ilk duyduğumda sinirlenmiştim ama doğru söylediğini anladım; sadece tüketiciyiz biz, ne üretiyoruz ki! ) biraz paraya kıyıp tarihimizi izlesinler öğrensinler diye görselleştirsek daha iyi olmaz mı?

Fetih 1453 filmini çok beğenmiştim, devamı gelmesi gerekir. Türkiye Cumhuriyetini yöneten iktidarların bütçeden saçma sapan yerlere saçma sapan işlere de para ayırdıklarını hepimiz biliyoruz; biraz da bu tarihi çalışmalar için para ayırsalar geleceğimiz için bence daha iyi olur ve bu Anadolu toprağını bize emanet eden atalarımıza yetmez ama itibarlarını bir nebze de olsa geri iade edebiliriz.

Unutmayalım tarihini unutan milletler tarih sahnesinden kendisini bir şey zanneden elalemin çürük domates yağmuru ile uzaklaştırılırlar.

Benim Puanım: 10 / 10

IMDB Puanı: 7,4 / 10

Vizyon Tarihi: 07 Mart 2014

Yapımı: 2014 – ABD

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş

Süre: 102 Dak.

Yönetmen: Noam Murro

Oyuncular: Sullivan Stapleton, Eva Green, Lena Headey, Rodrigo Santoro, Hans Matheson

Senaryo: Zack Snyder, Frank Miller, Kurt Johnstad

Yapımcı: Zack Snyder, Jon Jashni

Diğer Adı: 300 Spartalı 2

Paylaş; başkaları da faydalansın!

One Response

Yorum/Düşünce/Soru

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
Atatürk’e Bu Kadar Saygının ve Sevginin Nedeni
19 Mayıs 1919 Ruhunu Unutmayalım
Genç Karl Marx, Le jeune Karl Marx
Fatih Sultan Mehmed Olabilirsin
Düşünmek Suç Olamaz
Ben Tonya, I Tonya
Tahsilatçı, The Debt Collector
Gece Dünyayı Yuttuğunda, The Night Eats the World, La Nuit a Devore Le Monde
Stalin’in Ölümü, The Death of Stalin
Saplantı, Unsane
Değiştirme Zamanı
Hainler İle İş Birliği Yapanlar Kim?
Stalin’in Ölümü, The Death of Stalin
Sadece OY Kullanma, OYuna Sahip Çık, Hileye İzin Verme
Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson
Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig