300: Bir İmparatorluğun Yükselişi

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Ya Kadınlar Olmasaydı
Nymphomaniac

çektikleri filmleri izliyorum da;  ( en son işte “300: Bir İmparatorluğun Yükselişi

Yorum: Bu filme nasıl yorum yapsam bilemiyorum, üzgünüm, hem de çok üzgünüm; kafir dediğimiz, gavur dediğimiz adamların gerçek veya uydurma ( burasını bilemeyiz çünkü tarihte olmuş olan tüm olaylar kulaktan kulağa bugüne gelirken üzerine abartı katılarak gelmiştir… ) tarihlerini, kahramanlıklarını, destanlaştırılmış öykülerini, mücadelelerini, mücadeledeki haklılıklarını, bu zaman dünyasında nefret ettikleri ülkenin atalarının ne kadar kötü olduklarını onlara sanki gerçekmiş gibi yapay senaryolar yazarak tüm dünyaya anlatmak için çektikleri filmleri izliyorum da;  ( en son işte “300: Bir İmparatorluğun Yükselişi” filmini izledim. )  çok üzülüyorum çünkü o filmler ile birlikte başkalarının kendi tarihlerine ne kadar saygılı davrandıklarını görürken diğer taraftan Göktürklerden beri yazılı olan tarihimizin parça parça filmini çekip bu günlere, geleceğe taşıyamıyoruz onların hepsini harbiden el birliği ile tarih sahnesine gömdüğümüzü hissediyorum.

Göktürkler, Çinliler ile mücadele, Dünyanın en büyük korkusu için çekilen bir set; Çin Seddi, Orta Asya’dan Türk Boylarının göçe başlamaları, boyların kendileri ile mücadelesi, Müslümanlığı kabul ediş, Malazgirt ile Anadolu’ya giriş, Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ( zaten her padişah, her vezir, her kumandan, hepsini bir bir anlatsan kıyamete kadar sürecek bir dizi serisi yakalanır ), Çanakkale Savaşı ( ölüme gözünü kırpmadan koşan kahramanların destanı ), bedeni tam gömülecekken biz, Türkleri ruhuna yeniden kavuşturan Kurtuluş Savaşı ( Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, Rauf Orbay, Kazım Karabekir, Kılıç Ali, Topal Osman, Çerkez Ethem, Demirci Mehmet Efe… ), Kıbrıs Barış Harekatı…

Ve başkalarının, asılları yerine uydurduğu, ya da gerçek ama işine geldiği yerlerini alarak filmlerini çektiği suni tarihimizi izleyip atalarımıza tüh tüh tüh yazıklar olsun diyoruz… Sözde Türk Tarih Kurumumuz, Kültür ve Turizm Bakanlığımız var ama hangi iş ile meşguller? Belli değil!

Kitaplarda yazılı tarihimiz; tarih arşivlerimiz belki de dünyanın en geniş arşivi ama ne okumayı ne de araştırmayı seven bir nesilde değil ki büyüyen zamane gençliğimiz. ( Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM bir konuşmasında Türk halkı için bizden bilim adamı falan çıkmaz, bizim halkımızdan olsa olsa ara eleman olur demişti; ilk duyduğumda sinirlenmiştim ama doğru söylediğini anladım; sadece tüketiciyiz biz, ne üretiyoruz ki! ) biraz paraya kıyıp tarihimizi izlesinler öğrensinler diye görselleştirsek daha iyi olmaz mı?

Fetih 1453 filmini çok beğenmiştim, devamı gelmesi gerekir. Türkiye Cumhuriyetini yöneten iktidarların bütçeden saçma sapan yerlere saçma sapan işlere de para ayırdıklarını hepimiz biliyoruz; biraz da bu tarihi çalışmalar için para ayırsalar geleceğimiz için bence daha iyi olur ve bu Anadolu toprağını bize emanet eden atalarımıza yetmez ama itibarlarını bir nebze de olsa geri iade edebiliriz.

Unutmayalım tarihini unutan milletler tarih sahnesinden kendisini bir şey zanneden elalemin çürük domates yağmuru ile uzaklaştırılırlar.

Benim Puanım: 10 / 10

IMDB Puanı: 7,4 / 10

Vizyon Tarihi: 07 Mart 2014

Yapımı: 2014 – ABD

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş

Süre: 102 Dak.

Yönetmen: Noam Murro

Oyuncular: Sullivan Stapleton, Eva Green, Lena Headey, Rodrigo Santoro, Hans Matheson

Senaryo: Zack Snyder, Frank Miller, Kurt Johnstad

Yapımcı: Zack Snyder, Jon Jashni

Diğer Adı: 300 Spartalı 2

Ya Kadınlar Olmasaydı
Nymphomaniac
Paylaş; başkaları da faydalansın!

1 Yorum

  1. Avatar my web 26 February 2018

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Atatürk ve Çocuk Doğum Günü Posteri
Atatürk ve Eğitim, Sıradışı Öğretmen Ahmet Naç
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Yaşam Mücadelesine Destek Vermek
Yeşil Rehber, Green Book
Bohemian Rhapsody
Bir Yıldız Doğuyor, A Star is Born
Velvet Buzzsaw, Kadife Testere
Mutlu Lazzaro, Lazzaro Felice
Müzik Kutusu, The Music Box, The Carillon
Bir Gün, One Day
Çanakkale Zaferini Kutlarken
Çamur At İzi Kalsın Siyaseti
Körlük, Jose Saramago
İmam Gaz Çıkarırsa Cemaat Pisler
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov
Mustafa Kemal, Yılmaz Özdil