Ömür OKUR » Günlük » Müslümandan Müsrif Olur mu?

Müslümandan Müsrif Olur mu?

Paylaş; başkaları da faydalansın!

israf

Araf suresinde Allah diyor ki; “Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz.”

Üzerinize afiyet geçen gün açık büfe bir şeyler yiyebileceğimiz bir yere gittik.

Aklınıza gelebilecek her yiyecek, her yiyecekten de bir sürü çeşit var…

Örneğin mevsimi, çobanı, patatesi, makarnası bir sürü salata… fıstıklısı, cevizlisi, fındıklısı, sadesi bir sürü kek… beyazından, arpalısından, kepeklisinden bir sürü çeşit ekmek… vs. vs.

Sınırsız çay ve işyerinin arada verdiği güne özel ikramlar…

Yemek aldığımız tezgâhların üzerinde de israfın kötü bir şey olduğuna dair afişler var.

Şirket bir kere aldınız, aldınız! İkinci kere kalkıp alamazsınız da demiyor hani.

Yiyebileceğimiz ya da tadının nasıl olduğunu merak ettiğimiz şeylerden aldık. Yedik. Bitirdik, baktık ki tatmin derecesinde doymamışız bir daha kaktık ve midemizdeki boşluğu dolduracak kadar aldık. Yedik, tabaklarımızı sildik süpürdük.

Yanımızdaki masa dikkatimizi çekti.

İnsanın kılık kıyafetine karışır bir insan değilim. Herkes ne hoşuna gidiyor ise, kendisini nasıl rahat hissediyorsa ya da yaşam görüşü ne ise ona göre giyinebilir.

Ama iş yaşam görüşü gereği kıyafet giyinen Müslümanın, Müslümanlığın gereği olan diğer bir şeyi yapmamasına sıra geldi mi burada dururum ve düşünürüm.

Yemek yiyenlerden; kadın türban denilen tessettürvari bir şeye bürünmüş, yüzünden ve ellerinden başka hiçbir yeri açıkta görünmeyen birisi. Erkek ise hacı gibi sakal bırakmış. Yani yolda yürürken nasıl davranış içerisindeler bilmiyorum ama uzaktan görseniz Müslüman bir aile intibahını sizde uyandırır…

Gözümüz doysun diye mi;

Önlerinde birkaç tane, her yiyecekten de bir kaçar tane konulmuş servis tabakları vardı. Görseniz açlıktan çıkmış zannedersiniz. Olabilir! Hadi yemeyi seven bir aile diyelim ama öyle değillerdi; masadan kalktıkları zaman, önlerindeki tabaklarının yarısı bile yenilmiş değildi. Karınları aç Gözlerinin doymasını mı istemişlerdi?

Sabit fiyatın karşılığı mı;

Hadi diyelim ki açık büfe yemeğin sabit bir bedeli var ve o bedeli işyeri sahibinden fazlası ile çıkartmaya çalıştılar. Ohh bu kadar şey koyduk önümüze, bu kadarcık para mı verdik düşüncesi içerisindeydiler?

Düşünceleri ne olursa olsun; yaptıkları israf.

Bu yazdıklarıma, bunu sadece bunlar mı yapıyor diye sinirli sinirli tepki veriyor olabilirsiniz! Taraflı düşünüyorsun diye de söyleyebilirsiniz!

Ama Elhamdülillah Müslüman’ım.

O yemek masasında öyle müsriflik yapan kim olursa olsun aynı düşünce içerisindeyim ama görüntüsü ile Müslüman görünüp uygulamasında Müslüman gibi davranmayanlara daha bir ifrit oluyorum. Hani altı hamam üstü şişhane diye uyumsuzluğa yakıştırdığımız bir tabir var ya dilimizde; bunların ki de bu tabire cuk diye oturan, görüntüsü ile yaptığı farklı olan cinsten insanlar.

Yazımı fazla uzatıp sıkıntı yaratmaktansa iki cümle ile düşüncemi özetleyeyim.

1- İsrafın her türlüsüne karşıyım.

2- Müslümanlık sadece şekil ile olan bir şey değildir.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

Kuranı Kerimde Müslümanların Özellikleri

Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *