Labirent: Ölümcül Kaçış

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Niran Ünsallı Tesettür Yazısı
Her Fakir Türk Asker Doğar

the_maze_runner-posterBazı yöneticiler vardır, bunlar yöneticiliğini yaptıkları ekibin, takımın, şirketin, ülkenin mevcut vaziyetini korumayı kendilerinin başarısı sayarlar, yenilikler yapmak, geleceğe yönelik planlar hazırlamak onlar için çok uzaktır. Otoritelerini de zorbalıkla, kaba kuvvetle sağlamaya çalışmaktadırlar. Aykırı seslere, farklı düşüncelere tahammülleri yoktur. Koltuklarını kaybetmekten korkarlar, korkarlar ve hükmettiği ahali üzerinde de korkuyu hakim kılarlar.

Bazıları da vardır ki bunlara lider denir, şartlar ne kadar zor görünürse görünsün muhakkak bir çıkış yöntemi vardır diye düşüncesini hiç unutmaz ve o yolda, özellikle beyin takımı olmak üzere diğer insanlarında düşüncelerine önem vererek uygun adım yürümeye devam eder.

Şartların zor olmasına gerek yoktur, gerçek lider her şeyin düzgün olduğu dönemlerde dahi, düşmez kalkmaz bir Allah sözünü aklından an olsun çıkarmaz ve geleceğe dört bir koldan hazırlık yapmaya devam eder.

Müslümanlık toprak sınırlarını genişletmeyi hedefine koymuş Osmanlı İmparatorluğu’nu düşünelim; tahta en güçlüsü geçebilsin diye şehzadeler olayların bizzat içerisinde bulundukları sancaklarda sosyal bilimlerinden matematiğe, coğrafyadan astronomiye, tarihten yabancı dile, silah kullanmaktan diğer savaş sanatlarına… en iyi şekilde eğitim alıyorlardı, sarayın şatafatlı hayatı kendileri de saraylı olmalarına rağmen onların uzağındaydı. Bu Osmanlı İmparatorluğu’nu ve Müslümanlığı üç kıtada egemen duruma getirdi. Yabancıların gözünde korkulan bir durumdu. Padişah ölse dahi, yönetime geçen güçlü oğul alıp İmparatorluğu atalarının hedefi doğrultusunda yol aldırıyordu.

Ta ki; 1. Ahmet dönemine kadar, ta ki şehzadelerin sarayda analarının yanı başında kalana kadar, ta ki İmparatorluğun devamlılığını değil de, miras aldıklarının sadece zevkini çıkarmaya başlayana kadar…

Bu bir tarih yazısı değil bu kadar yeter:)

Filmde de korkunun egemenliği kırmak ve geleceği yönetenleri yetiştirmek için, tamamen bir ülkenin sahip olduğu değişkenliği anlatmak için örnek alınarak hazırlanmış değişken bir labirente kapatılan ve labirentte kalalım ya da bir şekilde labirentten çıkmamız lazım diyen iki kişi ve onların düşüncelerini sahiplenenlerin arasında geçen soluk soluğa mücadeleyi sanki kendiniz yaşıyormuş gibi izleyeceksiniz.

Filmin ana teması: Yaramazlık iyi bir şeydir.

Tüm yöneticilere ve yönetici adaylarına tavsiye ederim.

Benim Puanım: 10/10

IMDB Puanı: 7,1 / 10

Sinemalar.com Puanı: 8,4 / 10

Vizyon Tarihi: 19 Eylül 2014

Yapımı: 2014 – ABD

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gizem

Süre: 113 Dak.

Yönetmen: Wes Ball

Oyuncular: Dylan O’Brien, Kaya Scodelario ,Thomas Brodie-Sangster, Patricia Clarkson,  Will Poulter

Yapımcı: Wyck Godfrey, Marty Bowen

Diğer Adı: Labirent Koşucusu

Niran Ünsallı Tesettür Yazısı
Her Fakir Türk Asker Doğar
Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Çernobil, Chernobyl
Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot, Halis Karataş
T-34
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
S-400 Tek Sorunumuzdu, Aldık
Otopark Soygunu
Zam Bombardımanı
Locke
Mekong Operasyonu, Operation Mekong
Stockholm
Eerie