Ömür OKUR » Bilgi Havuzu » Allah cc Nedir?

Allah cc Nedir?

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Allah

Alışkanlıktan, ne anlama geldiği idrak edilmeden ezbere söylenen sözlerin, yapılan ibadetlerin Allah nazarında değeri nedir?

Ben din alimi değilim; bu konuda bir şey söylemem hata olur ama ne anlama geldiği bilinerek söylenen sözlerin, yapılan ibadetlerin ve edilen duaların daha değerli olacağını düşünüyorum.

Söyleşilerde denk geliyorum Allah’ı andıktan sonra diyorlar ki; ce ce, si si.. hani ce ce yi anladım da [Türkçe yazıldığı gibi okunan, okunduğu gibi yazılan bir dildir ondan] si si ne oluyor bir türlü anlamadım [büyük ihtimalle İngilizce bildiğini ispatlamaya çalışıyor:) söyleyen]

Cc; Celle Celaluhu’nun kısaltmasıdır. Arapça olarak Allah Celle Celaluhu diyenlerde var ama onları da merak ediyorum derken ne dediklerini biliyorlar mı!

Neyse;

CC’nin açılımı Celle Celaluhudur ve o da “O’nun şanı ne yücedir” anlamına gelmektedir.

Allah ce ce (si si) denilerek Allah (O’nun şanı ne yücedir) denilmek istenmektedir. Hangisi daha güzel sizce?

Allah (cc) yi Türkçe dil bilgisi kurallarını kullanarak, asıl anlatılmak istenilen şekilde sıraya soktuğumuzda cümlemize şöyle başlarız “şanı yüce olan Allah”… ve devam ederiz.

Benim notum: Allah’ı, Hz. Muhammed’i, Kuranı Kerimi, hadisleri idrak edip uygulamak bizi şanı yüce olan Allah’ımıza hakiki kul kılar.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik – Elektronik Mühendisiyim.
Türküm Müslümanım Vatanseverim.
Sinema yorumcusuyum.
Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum.
Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

Kuranı Kerimde Müslümanların Özellikleri

Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *