Ömür OKUR » İnsanlık Suçu » Koskoca Dünya Bir Çocuğa Yurtluk Yapamadı

Koskoca Dünya Bir Çocuğa Yurtluk Yapamadı

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Bodrum’ un Akyarlar mahallesi Alihoca burnu yakınlarından Yunanistan’ın İstanköy (Kos) adasına kaçak yollarla geçmeye çalışan kaçakçıların içinde bulunduğu bot battı. Aşağıda cansız resimlerini gördüğünüz çocukta batan botta idi…

Servetlerine servet katmak için başkalarının yaşam haklarına tecavüz edenler bu fotoğraflara iyi bakın…

Yazıklar olsun ki; koskoca dünya bu küçücük çocuğa bir yurtluk yapamadı!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

Çocuklar Boyama Kitabı Değildir

Çocuklar boyama kitabı değildir, Onları en sevdiğiniz renklere boyayamazsınız! (Uçurtma Avcısı kitabından – Khaled Hosseini)

3 comments

 1. Yazıda cesedi sahile vurmuş çocuğun isminin Aylan olduğu öğrenildi. Bu çocuğun savaştan önce, kardeşi ile birlikte kameraya vermiş olduğu pozu da aşağıda görebileceksiniz.

  Yorum yapamıyorum.

 2. Bu olay üzerine Beşiktaş’ın Portekizli futbolcusu Ricardo Quaresma’nın Avrupa’ya hitaben yazdığı “Dostum” başlıklı mektubu.

  “Dostum; Hayal et… Çocuğun kollarının arasında. Ülkeni terk etmek zorunda kalmışsın. Savaştan ve açlıktan kaçıyorsun, gizlenmek zorundasın. Dünyada seni kabul edecek bir yer bulmak için umutsuzca kaçıyorsun. Baştan başlamak istiyorsun. Çocuğuna hak ettiği güzel hayatı sunmak için baştan başlamak istiyorsun.

  Şimdi hayalini sonlandır. Avrupa gerçeğini gör. Neler olup bittiğini. Savaştan kaçan çocuklar, aynı zamanda bizim de çocuklarımız. Onlar da bir gelecek ve daha iyi bir dünya hakkına sahipler.

  Bu sorunu çözmek bizim elimizde. Bunu önlemek için kayıtsız kalamayız.”

 3. Bu olay üzerine Şahan Gökbakar’ın yazdığı yazı…

  “BU İNSANLIK SENİ YAŞATAMADI”

  “Yıl 2015… Ülkemizin sahillerine ölmüş çocuklar vuruyor… Ne acı ve ayıp İNSANLIK için. Yazık sana minik adam. Ama bil ki, kıyıya vuran senin bedenin değil aslında. Hala din uğruna, mezhep uğruna, ideoloji uğruna, politika uğruna yerinden yurdundan vatanından edilen, kafaları kesilen, enselerine uykuda sıkılan, patlatılan, katledilen, nefretle yok edilen İNSANLIK vurdu karaya senile birlikte…Tüm çirkinlikler, vahşilikler, canilikler vurdu… Bütün musibetler, illetler vurdu karaya senin bedeninle… Halbuki o sahilde elinde kürek ve kova, kumla oynaman gerekirdi yaşıtların gibi. Kaleler yapman gerekirdi… Yaşaman gereken buydu minik adam. Olmadı… Olamadı… Bu İNSANLIK seni yaşatamadı………………”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *