Araç Muayenesi Neden Yapılır?

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Ters Yüz
Ölüm Ormanı, Backcountry

araç muayenesi

Aracımızla seyahat esnasında trafik polisi durdurdu.

  • Ehliyet, ruhsat….
  • Beyefendi aracınızın muayenesi yok.
  • Evet iş yoğunluğundan, biraz da ihmalkarlığımdan dolayı aksattım ama arabanın servis bakımları tam: her 15.000 kilometre de ya da her yıl arabanın servis bakımlarını yaptırdım.,

Yok efendim onlar geçerli değilmiş. Aracın malum yerde muayenesinin yapılması lazımmış.

Bir de ceza kağıdı tutuşturdu elime. Tam 88 Türk Lirası

Benim aracım fabrika çıkışından bu yana bende ve 4 yaşında. Dedim ki;

  • Şu geçen hurda görünümlü araçları neden durdurmuyorsunuz?

… Cevap yok. Bir hafta içerisinde ödersem %25 indirim varmış yani 66 Türk Lirası ödermişim cezayı. Hiç umurunda değil ben,m ne söylediğim görev sadığı polis memurunun. (Yapsın görevini yapmasın demiyorum ama!)

Gece karanlığa kaldık. Önümde, kendi şeridimde ilerlerken birden bir karartı belirti. Acı bir fren yaptım, arabayı hemen sola kırdım kendi gittiğim şeridimden çıktım, Allah’tan sol şeritte gelen araba yoktu. Yanından geçerken baktım ne arka farları ne ön farları yanan bir kamyon. O ceza geldi aklıma, ben mi layıktım o cezaya? Ve daha bir sürü trafikte olmaması gereken araba! Andım trafik polisimi içten içte…

Devlete karşı, bir vatansever olarak boynum kıldan ince ama keşke yasalar herkese eşit uygulansa!

Cezamı giderim paşa paşa öderim. Keşke Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızda bizim gibi kullanımlarının karşılığı fatura, vergi ve cezaları ödeseler ama NEREDE ülkeyi yönetenlerde o baba yürek?

Araç muayenesi neden yapılır?

Araç muayenesi, bir aracın trafiğe çıkış kabiliyetinin olup olmadığının tespiti için yapılır.

Peki araç muayenesi için bir yere bel bağlamak nedendir?

Ben aracıma önem veren birisiyim, markasının arkasında duran da bir servisim var; peki neden ekstradan para ödüyorum? Bir de aylık gecikmelerde muayene ücretinin %5’i kadarda cezası varmış ABOVVVVV dedim valla!

Geçir geçir daha daha OHHHHHH!

Aracın muayenesinin izledim.

Aracın ilk yardım seti var mı tam mı (ki arkadaşların kontrole giderken diğer arkadaşlardan geçici aldıklarına şahit olmuşluğum vardır), dikiz aynaları, kapılar açılıp kapanıyor mu, emniyet kemerleri, ön arka farlar çalışıyor mu aydınlatma yönleri doğru mu, sinyaller okey?, direksiyon tekerlekleri döndürüyor mu, silecekler siliyor mu, cam yıkama sistemi, fren, el freni tutuyor mu, lastikler dönüyor mu dönmüyor mu aşınmış mı mevsime araca uygun mu, egzozdan çıkan gazın ölçümü yapılıyor çevre için ne anlam ifade ediyorum… arada bir şey kaçırdım mı bilemiyorum. Ha birde ruhsatta yazan kontrol edilen araç ile örtüşüyor mu?

Bunlar güzel şeyler. Özellikle uzun yola çıkacak araçlar için çoğu sürücünün yaptırdığı ve trafik kazalarının önlenmesi için gerekli olan şeyler ama benim gibi belli periyotlarla aracını servise götüren birisi için fuzuli verilen para anlamına geliyor. Belli markaların kendi yetkili servislerine de araç muayenesi yapma yetkisinin verilmesinin daha adil olacağı kanaatindeyim.

Benim gibi düşünenler LÜTFEN görüşünü belirtsin.

Parayı geçtiğim yollardaki ağaç dallarından toplamıyorum ayrıca bu devletin fuzuli yükleri için sırtında taşıyan hamalı da değilim!

İyi yolculuklar…

NOKTA

Ters Yüz
Ölüm Ormanı, Backcountry
Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Çernobil, Chernobyl
Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot, Halis Karataş
T-34
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
S-400 Tek Sorunumuzdu, Aldık
Otopark Soygunu
Zam Bombardımanı
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Melek, El Angel
Alita, Savaş Meleği, Battle Angel
Hayvan Mezarlığı, Pet Sematary
Kraliçenin Corgisi, The Queen’s Corgi