Tünel, The Tunnel, Teo Neol

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Başarılı Güney Kore yapımı olan bu filmin yönetim koltuğunda oturanlar Güney Kore’de siyasi olarak hoş görmedikleri olayları beyaz perdeye taşımışlar.

Filmi izlerken ve/veya izlediğinizde benzer olayların Türkiye’mizde de gerçekleştiği ve “kader” anlayışı ile geçiştirilmeye çalışıldığı haberler gözünüzün önünden geçecek…

Mesela bir olay karşısında siyasilerin hemen olay yerinde bulunma gayretleri. Ne var ki bunda diyebilirsiniz ama siyasilerin orada olması işlerin hızlanmasını sağlamamakta onları korumak işi ve sürekli takip eden basın yüzünden işleri sekteye uğratmaktadır.

Ha bu arada basın demişken; basın haber peşindedir, habere ilk ulaşmanın peşindedir, haberi mümkün olduğunda uzatmanın peşindedir… Televizyonlarda da çokça rast geldiğimiz hali ile kaza yerlerinde kazazedelere yardım etmek yerine olayı fotoğraflamaya çalışan, videoya kaydeden bir sürü insan görmekteyiz. Bir şeyler vardır 112 acili bekleyin diye uyarılar etkili olmuş olabilir ama böyle durumlarda poz ya da sahne yakalamaya çalışmak hiç ahlaki değildir. 

Türkiye’mizde bir müteahhit nasıl para kazanıyor biliyorsunuzdur; işi müteahhit ihale ile alır, aldığı işi başka bir taşerona verir, o taşeronda işleri farklı farklı taşeronlara yaptırmaya çalışır. Devletin ihale ettiği işlere bir bakın bakalım ilk işe başlayan kim, işi bitiren kim, kaç tanesinde başlayan ile bitiren aynı? İnşallah bu yazıyı ileri ki bir zamanda okuyanlar şimdi böyle bir şey yok derler:)  

Tünellerden geçmek beni de her zaman korkutmuştur. Düşünsenize o deliğin yukarısında tonlarca ağırlığında toprak, taş ve kaya kütleleri var… Allah korusun, bir çökse alın size mezar:(

Bu filmden çıkarılacak dersler:

  • Devletin bir birim fiyat kitabı vardır, yani bir işin yapılabilirlik maliyeti; müteahhit eğer bunun çok altında bir fiyat teklif ediyorsa, bir yerlerden çalacaktır. (Çok yüksek teklif ediyorsa da sıkıntı vardır, devleti yonulacak kaz olarak görüyordur)
  • Müteahhit işini yaparken devletin tecrübeli deneticileri de o iş nasıl yapılması gerekiyorsa öyle yapılması için çaba sarf etmelidirler, hataya göz yummamalıdırlar.
  • Büyük olaylarda olayın sıcaklığını düşürmek için konu saptırmaları yapılabilmektedir. Söz konusu bir şeyin canı ise hiç bir şekilde o cana ulaşmadan başka bir şeylere mahal verilmemelidir.
  • Siyaset açığını kapatmak için felaketler esnasında ve sonrasında sadece demeç vermekten, fotoğraf çektirmekten ibaret değildir. Siyaset kötü olaylar olmadan uzmanlara danışarak öngörülebilen felaketler için önlem alan yönetim anlayışıdır.

İyi seyirler…

Benim Puanım: 8 / 10

IMDB Puanı: 6,9 / 10

Sinemalar.com Puanı: 8,1 / 10 

Yapımı : 2016 – Güney Kore

Tür : Aksiyon , Dram

Süre: 126 Dak.

Yönetmen : Seong-hoon Kim

Oyuncular : Ha Jung-woo , Bae Doona , Oh Dal-su , Nam Ji-hyun , Kim Hae-sook

Senaryo : So Jae-Won , Seong-hoon Kim

Yapımcı : Showbox – Mediaplex , Lee Taek-Dong

Paylaş; başkaları da faydalansın!
Tags:
Avatar

Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Blog Comments
Avatar

I simply want to tell you that I am just beginner to blogging and site-building and honestly enjoyed you’re website. Probably I’m planning to bookmark your site . You surely have amazing well written articles. Thank you for sharing your blog site.

Leave a Comment

Joker
Nasrettin Hoca Mertebesi Yükseltilen Eşek Hikayesi
Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Enflasyon Nasıl Hesaplanır, 2019 Enflasyon Sepeti
Joker
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
Çılgınlığın Ötesinde, In the Mouth of Madness
Ölümcül Sular, Crawl
Ritüel, Midsommar
Düşmanların En İyisi, The Best of Enemies