Baktığınız Açıya Göre Değişir

Paylaş; başkaları da faydalansın!

martin le-may

Martin Le-May tarafından Londra’da çekilen fotoğrafta küçük bir gelinciğin Avrupa ağaçkakanı üzerinde uçtuğunu görüyorsunuz.

Ne kadar dostane bir enstantane değil mi; çizgi filmlerdeki gibi adeta?

Ağaçkakan almış sırtına gelinciği, gelincikte bir sarılmış ağaçkakana bir yerden bir yere dostça yolculuk ediyorlar diyebilirsiniz!

Ama durum hiçte yukarıda anlattığım gibi değil.

Fotoğrafı çeken Martin Le-May anlatıyor;

Fotoğrafın genelinden uzaklaşarak kuşun yüzüne dikkatlice bakın; ağaçkakanın yüzündeki panik ifadesini fark edeceksiniz. Gelinciğin ağzını ise tam görmüyorsunuz; o sahnede kuşun üzerinde seyahat eder gibi görünen gelincik, aslında onu yemeye çalışıyor…

Le-May parkta yürüyüş yaptığın sırada bir anda panik halindeki kuşun feryadını duyduğunu söyledi. Sıra çekim fotoğraflar çektiğini belirten Le-May, gelincik ve ağaçkakan arasındaki mücadeleyi işte yukarıdaki gibi görüntüledi.

Le-May’in enstantanenin devamında gelinciğin kendisini ve eşini fark ettiğini ve dikkatinin dağıldığını, ağaçkakanın da bu anı değerlendirip kaçmayı başardığını belirtti.

Bana göre bu fotoğraf, bir olayın aslında ne olduğunu anlayabilmek için, olaya baktığımız açıyı değiştirmemiz gerektiğinin, tabiat ananın kendisinden kanlı canlı olarak insanoğlunun gözünün önüne serdiği güzel bir ispatıdır.

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz