Acemi ile Tecrübelinin Farkı

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Hangi meslekten olursa olsun o mesleği uzun süreden beri icra eden tecrübeliler ile daha yeni yeni icra etmeye başlamış acemiler arasında büyük bir fark vardır.

Ne kadar iyi eğitim almış olurlarsa olsunlar ve eğitimlerinin karşılığı verilmiş rütbe ile işe yeni el atmış acemilerin, uzun süreden beri sahada görev yapan astlarından öğrenecekleri çok şey olabilir.

Vatanın bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne, vatandaşın huzur ve güvenliğine yöneltilmiş ve yöneltilecek her türlü tehdidi, kendi canları pahasına da olsa alaşağı etmeye yemin etmiş Polis ve Asker şehitlerimize bakalım; Çoğunluğu daha gencecik ve çoğunluğunun rütbesi düşük…

Şimdiye kadar verdiğimiz şehitlerimizin bilgilerine http://www.ruhunaelfatiha.com/?s=şehit adresinden ulaşabilirsiniz…

Acemi polisin ve/veya askerin yanında kendilerinden daha tecrübeliler yok muydu?

Elbetteki vardı!

Eğer öyle olmasaydı işe iyice kurdun önüne kuzu bırakmak ama yememesi dua etmek gibi bir şey olurdu.

Peki neden genelde acemiler şehit oldu?

Tecrübesizliklerinden!

Ne kadar zor şartlarda tatbikat yapmış, poligonlarda ne kadar atış talimi yapmış ve bilgisayarda ne kadar savaş oyunu oynamış olurlarsa olsunlar riski olmayan bu ortamlar ile Azrail’in kol gezdiği gerçek ortam birbirinden çok farklıdır.

05 Ocak 2017 tarihinde İzmir Adliyesi’nde toplu kıyım yapmaya niyetlenmiş teröristleri fark eden Şehit Fethi Sekin ise tecrübeye yakın zamandaki en büyük örnektir; daha öncesinde teröristlerin tam istedikleri yerlerde patlatıp masum yüzlerce insanın ölümüne sebep oldukları bomba yüklü araç sahnesi bu sefer kahraman polisimiz Fethi Sekin’in tecrübesi ile araç ve araç içinde bulunanlardan şüphelenmesi sayesinde hedefe ve hedef saate varmadan önlenmiştir.

Fethi Sekin hem tecrübeli hem de gerçek bir polisti.

Üniversite mezunu olup iş bulamadığı için kendi ve/veya ailesinin geçimini sağlamak için polislik veya sözleşmeli subaylık yapanlar var…

Ailesinin durumuna katkı sağlamak için askerliğini yaptıktan sonra tezkere bırakanlar var…

Ailesinin durumuna katkı sağlamak için Uzman Çavuş olmayı tercih edenler var…

Hangisine gerçekten polis veya asker diyebiliriz?

Bende yedek subay olarak askerlik yaptım; bir kaç aylık eğitim akabinde en zor yerlere gönderilen güvenlik gücü mensuplarından karşılarındaki hainlere karşı zaiyat vermeden başarılı olabileceklerini düşünmek büyük bir iddiadan daha ileri gidemez.

En iyi tecrübe sahada elde edilendir ama önemli yerlerde en önde hem eğitimini almış hemde tecrübelilerin olması gerekmektedir. Acemi olanların ise onların bir kaç adım gerisinde bulunmaları gereklidir. Böylelikle hem öndekiler tecrübeleri ile tuzakların farkına varırlar hem de acemiler daha az zaiyat ile tecrübe kazanmış olurlar.

Böylece daha az şehit veririz; daha az annenin babanın eşin çocuğun sevgilinin göz yaşı akmış olur ve en önemlisi şehitlik layık olduğu anlama kavuşmuş olur!

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Çernobil, Chernobyl
Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot, Halis Karataş
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
S-400 Tek Sorunumuzdu, Aldık
Otopark Soygunu
Çocuk Oyuncağı, Child’s Play, Chucky
John Wick 3, John Wick Chapter 3, Parabellum
Fırtına Çocuk, Storm Boy
Locke