Winchester Gizemli Ev, Winchester Mystery House

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Dünyanın en sıradışı yapıları ile ilgili bir çalışmada denk gelmiştim. İnsan doğru olabileceğine imkan vermiyor ama biliyoruz ki dünya üzerinde sönmüş ateşten yaratılmış varlıklarda mevcut!

Önce Winchester ne ifade etmektedir ondan başlayalım.

Winchester markasının tarihi gelişimi:

Oliver Fisher Winchester ateşli silahların geleceğini gören ve levyeli tüfekleriyle bir imparatorluk kuran yaratıcı ve kararlı bir adamdı. 1810 yılında Boston’da doğan Winchester,ilk iş hayatına erkek gömlekleri üreterek başladı. Hizla büyüyen Ateşli silah endüstrisinin ekonomik potansiyelini görünce, Winchester yatırımcılar bulmaya ve gerekli kaynakları bulup biraraya getirmeye başladı. 1857 yılında Volcanic Repeating Arms Company nin çoğunluk hissesini Horace Smith and Daniel B. Wesson adlı kişilerden satın aldı.

Mucit Benjamin Tyler Henry ve Nelson King ile Winchester silah dizaynlarını geliştirmeye devam etti, ve 22 Mayıs 1866 yılında Winchester Repeating Arms Company doğdu. Takip eden 14 yıl boyunca Winchester yeni pazarlar buldu, yeni ürünler yarattı ve silahları için yeni fırsatlar aradı. Amerika batısının yerleşime açılması ve Avrupa ,yakın doğuda suregelen askeri çatışmalarla, Winchester silah ve mühimmatları için ilgi hep yüksek kaldı. Oliver F. Winchester 11 aralik 1880 yılında 70 yaşında New Haven, Connecticut da vefat etti. Oğlu William Wirt Winchester ı yerine yetiştirmişti fakat o da ertesi yıl mart ayında tuberkulozdan vefat etti.

Bu yıldan sonra Winchester Silah Şirketi William Wirt Winchester’ın eşi Sarah Winchester tarafından yönetilmiştir.

Dünyanın en enteresan inşaatlarından biri Winchester Malikanesidir. Sarah Winchester ölünceye kadar malikaneye Sarah Winchester’in çizimini yaptığı şekilde sürekli olarak oda ilave edilmiştir. 

Winchester Malikanesi Hakkında:

Yılda binlerce turistin ilgisini çeken bu malikane, 10.000 pencereden (52 tanesi gökyüzünü seyretmek için), 2.000 kapıdan, 47 şömineden, 40 merdivenden, 40 yatak odasından, 6 mutfaktan, 3 asansörden, 160 odadan oluşan devasa bir yapı.

Bu yapının baş mimarı ise 83 yaşında ölene kadar malikanesinde oturan ev sahibi, milyoner dul Sarah Winchester. 650 dekarlık bir alana yayılan bu evin yapımı, 1884 yılında başlayıp, Sarah Winchester’in öldüğü yıl olan 1922’ye kadar, tamı tamına 38 yıl sürmüş. Yapımında, tam zamanlı 22 usta marangoz, 18 hizmetçi, 12 bahçıvan ve yüzlerce inşaat isçisi çalışmış. Bu evin yapımı, San Jose şehrinde neredeyse bir sektör haline gelmiş hatta yeni başlayan demiryolu rayı döşeme planları, bu evin yapımı nedeniyle değiştirilmiş; malzeme ve eşya ulaşımını kolaylaştırmak için, demiryolunun evin yakınlarından geçmesi sağlanmış.

Evin yapım masrafları, metrekare-metrekare, Amerika’nın askeri beynini içinde toplayan Pentagon binasından bile daha pahalıya mal olmuş. Hal böyle olunca Sarah Winchester’ın çocukluğuna inmek istiyor insan. Bu kadar emek, para ve zaman harcanarak tamamlanan bir evin herhangi bir kapısını açıp duvara tosladığında “Home sweet home!” diyebiliyor muydu acaba?

Usta marangozlar her sabah Sarah Winchester ile bir araya gelip ,onun karaladığı planları inceleyip ya da tamamen aklında olan taslakları dinleyip işe başlıyorlarmış. Kör bir şekilde inşa etmekten farksız olan çalışma şekli içerisinde yol alıyorlarmış. Sarah Hanım gün içerisinde ya da ilerleyen günlerde fikrini değiştirince her ne yapıyorlarsa o işi yarım bırakıp başka bir işe atlamak zorunda kalıyorlarmış.

Matematikten hatırlayacağımız işçi problerindeki iş bitirme süresi maalesef merhum Winchester Malikanesi çalışanları için söz konusu bile değilmiş.Onlar inşaatın ne zaman biteceğinden bihaber her gün iş başı yapmakla yükümlülermiş.

Bunun sonucunda ise hiçbir yere ulaşmayan merdivenler, labirenti andıran koridorlar, yalnızca bitmemiş odalardan ulaşılabilen bitmiş odalar, çatıya uzanmayan yarım şömine bacaları, düz duvara açılan kapılar, bahçeye açılan ve merdiveni olmayan kapılar, güneş ışığını, gökkuşağına çeviren, 12 bin dolarlık süslemeli pencerenin, güneş almayan kuzeye bakan cepheye yerleştirilmesi, aynı görevi gören odalar (6 mutfak gibi) evi ilginç ve ilgi çekici yapan özellikleri olmuş.

Gelelim en merak edilen kısma 🙂 Bu malikane neden perili diye anılıyor, acaba Sarah Winchester bu evde otururken de perili miydi? Kötü ruhlar dolaşıyor muydu? Yoksa efsane yaratmak ve bu efsaneyi paraya çevirmek, şehrin ekonomisini canlandırmak için mi bir hikaye uyduruldu.

Sarah Winchester, bu bitmek bilmez inşaatın bütçesini ve mal varlığını ölen eşi William Wichester’ a borçlu aslında. William Wichester Winchester Tüfekleri’ nin üreticisiydi. En çok Kızılderilileri öldürmek için kullanılan bu tüfekler William’a bir servet kazandırdı. Öldüğünde karısına büyük bir miras ve korku bıraktı. Rivayete göre William’ ın ürettiği silahlarla öldürülen Kızılderililerin ruhları Sarah’ nın peşindeydi. Sarah bu yüzden malikanesini 7/24 meşgul edecek ve yıllarca bitmeyecek bir inşaat başlattı. Bu şekilde kötü ruhların ondan uzak duracağına inandı.

Duvara açılan kapılar ve penceler, hiçbir yere varmayan merdivenler sayesinde ruhları şaşırtıp başından savabileceğini düşünen Sarah Hanım; satın alındığında 8 odalık çiftlik evi, bittiğinde birçok bölümü kullanılmaz olan 160 odalık devasa bir yapı olan Winchester Malikenesi’nde 83 yaşında vefat edene kadar yaşamıştır.

Kaynak: http://yunus.hacettepe.edu.tr/~elcin.keles12/calismalarim/BBY262/web05/tarihce.html

Bu kadar bilgiden sonra şimdi de sinema filminden bahsedelim:

Öncelikle efekt uzmanlarının ellerine sağlık. Tüm efektler cuk diye tam yerine oturmuş. Öyle her Allah’ın dakikası korkutmaya çalışmıyor… Hayaletlerde aşırıya kaçan bir makyaj kullanılmamış. Korkutma sahnelerinden önce çok kişi tarafından bilinen mitler kullanılarak korkma anına izleyiciyi hazırlıyor. Filmin en karanlık sahnelerindeki renk uyumu bile çoğu filmden üstün…

Ve film ana tema olarak şu konuya odaklanıyor; Masum insanların ölümüne sebep olan silahları yaparak, bundan akıl almaz servet kazananlar kuş tüyü yataklarında rahat uyuyabiliyorlar mı? Hiç “Aman Allah’ım ben ne yaptım” sorusu ile kafalarını meşgul ediyorlar mı? 

Benim Puanım: 8 / 10

IMDB Puanı: 5,4 / 10

Sinemalar.com Puanı: 5,8 / 10

Tür: Biyografi , Fantastik , Korku

Vizyon Tarihi: 20 Nisan 2018

Yapımı: 2018 – ABD , Avustralya

Süre: 99dk

Winchester Gizemli Ev Filmi Oyuncuları: Helen Mirren, Jason Clarke, Sarah Snook, Finn Scicluna-O’Prey, Angus Sampson

Yönetmen: Michael Spierig, Peter Spierig

Senaryo: Michael Spierig, Peter Spierig

Yapımcı: Tobin Armbrust, Benedict Carver

Diğer Adı: The 13th Hour, Winchester: The House That Ghosts Built

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Joker
Nasrettin Hoca Mertebesi Yükseltilen Eşek Hikayesi
Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Enflasyon Nasıl Hesaplanır, 2019 Enflasyon Sepeti
Joker
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
Hızlı ve Öfkeli Hobbs ve Shaw, Fast and Furious Presents Hobbs and Shaw
Joker
Dostumun Yolculuğu, A Dog’s Journey
Zoom