Başarıya Götüren Aile, Doğan Cüceloğlu

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Başarıya Götüren Aile Doğan Cüceloğlu Ön Kapak

Ben, Doğan Cüceloğlu’nu seviyorum ve bütün kitaplarını da severek okuyorum çünkü bu adam diğer psikologlar gibi değil. Bu adam bulunduğu coğrafyanın insanlarına yol göstermeye çalışan, mesleğini layıkıyla icra eden, tam olması gerektiği gibi tutum sergileyen psikolog gibi psikolog.

Bu adam, Doğan Cüceloğlu, anlatılarında EGO’sunu bir tarafa bırakarak anlatıyor. Şimdi diyeceksiniz ki nereden biliyorsun EGO’su olmadığını? EGOsu olup olmadığını bilmiyorum zaten anlatılarında diyorum DİKKAT! Jedi şövalyeleri dışında herkeste birazda olsa EGO vardır. Doğan Cüceloğlu gibi bir seviyeye erişen başka psikologlar anlatılarında mesleki terimlerle doldururlar. Onları sadece kendi meslektaşları anlayabilir. Başkalarına ise bir faydaları yoktur. Böyle yapmalarındaki amaç, karşısındaki insana “Vay be, adama bak” dedirtmektir.

Başkaları yabancı dilden kitap çevirir, kitaptaki bir karakteri alır çevresindeki insanlara ve şartlara uymasa dahi örnek olarak anlatır…

Ama Doğan Cüceloğlu senden, benden, bizden bahsediyor. Bizim yaşadığımız olaylardan bahsediyor, bizden bahsediyor.

Bu adamın kitaplarında Türk insanı var.

Hani eskiden Ufuk Ercan ikilisinin bir şarkısında olduğu gibi; “koçum benim be ne milletiz!” bize para etmez Jargon biz anlarız bizim kendi dilimizden.

Biz, bize yol gösterecek birisine ihtiyaç duyduğumuza göre cahil sayılırız. Biz yol gösteren kişinin seviyesine erişecek halimiz olmadığına göre erişmiş kişinin bizim seviyemize inmesi gerek değil mi! İşte Doğan Cüceloğlu bizim seviyemize ölçüsünde inen biri.

Allah’a şükürler olsun bir evladım var.

Annem de babam da; “anne baba olun; o zaman anlarsınız bizi” derlerdi, oldum ve şimdi onları daha iyi anlıyorum. Annem ve babamın tecrübeleri ile ben kendi zamanıma göre diğer arkadaşlarıma göre daha iyi eğitim aldım ve şimdi evladıma tecrübelerim ile yol gösterme sırası bende.

Tabi ki her şeyi tecrübe edecek zamanım yok. (Kimin var ki?) İnsan her şeyi tecrübe etmeye kalksa dünya zamanı buna az gelir. Hem öyle zaman geliyor ki; edindiğim bazı tecrübeleri de nasıl kullanacağımı bilemediğim oluyor. İşte burada usta birine danışmak gerekiyor…

D&R’da eşim ile gezerken gördük bu kitabı.

Biraz kurcaladık dedik ki bir birimize “anne babayız ve bu kitaba sahip olmalıyız.” Aldık. İnsan gelişimi konusunda baş ucu kaynağınız olacak ufkunuzu açan bir kitap.

Kitabı okuduğumda, kendi yetiştirilişimdeki doğrularla ve yanlışlarla karşı karşıya kaldım. Bazen kitabı dayadım göğsüme ve o an okuduğum bir cümle veya paragraf ile gözümde canlanan anıyı bir kez daha yaşadım. İçimden dedim ki evladıma dönüp; “Hiç korkma yavrum, geleceğin Allah’ın izni ile emin ellerde”.

Anneyseniz alın okuyun.

Babaysanız alın okuyun.

Çocuğunuza alın okutun.

Anneyseniz anneliğinizi sorgulayacaksınız.

Babaysanız babalığınızı sorgulayacaksınız.

Çocuğunuz çocukluğunu sorgulayacak.

Anneliğinizdeki hataları doğruya çevirerek doğru anne olacaksınız.

Babalığınızdaki hataları doğruya çevirerek doğru baba olacaksınız.

Çocuğunuz hatalarını doğruya çevirerek doğru çocuk olacak.

Birlikte doğru bir aile olacaksınız.

Doğan Cücelolu’nun Başarıya Götüren Aile kitabı ailenizin ufkunu genişletecek.

Başarıya Götüren Aile Doğan Cüceloğlu Arka Kapak

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Yorum yaz

Kitty Genovese Sendromu, Seyirci Kalma Etkisi
Kimi Takip Ettiğinize Dikkat Edin
Çernobil, Chernobyl
Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot, Halis Karataş
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı
Körlük, Jose Saramago
Susamam
Kaz Dağlarında Kaz Gibi Yolunmak
S-400 Tek Sorunumuzdu, Aldık
Otopark Soygunu
John Wick 3, John Wick Chapter 3, Parabellum
Fırtına Çocuk, Storm Boy
Locke
Mekong Operasyonu, Operation Mekong