Ömür OKUR » Kişisel Gelişim » Etçi Nusret’in Başarı Hikayesi

Etçi Nusret’in Başarı Hikayesi

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Etçi NusretEt pişirirken çekilen ve sosyal medyada paylaştığı, özellikle de tuzlama hareketi görüntüsü ile bütün dünyada üne kavuşan, yurt dışından bile jetleriyle sadece kendisinin pişirdiklerini yemeye gelen müşterileri olan Etçi Nusret (Nusret Gökçe) bu üne nasıl kavuştu.

Kendi ağzından okuyalım…

1983’te Erzurum’da doğdum. Bir maden işçisinin 5 çocuğundan biriyim… Daha 2 yaşındayken Erzurum’dan Darıca’ya taşındık ailece. İşi sebebiyle ancak 4-5 haftada bir gün görebildim babamı. Sadece en küçük kardeşim lise mezunu, onun dışında hiçbirimiz okuyamadık maddi sebeplerden dolayı. Darıca Faik Şahenk Ortaokulu’nu altınca sınıfta terk etmek zorunda kaldım.

  • Meslek hayatı?

Bostancı kasaplar çarşısında, kasap çırağı olarak başladım. Aynı anda 10 ustayla bir dakika boş durmadan çalıştım. Hiç senelik izin yapmadım, mesai gözetmedim. Günde 18 saat aktiftim.

  • Nusret Gökçe için kırılma noktası?

2007’de İstinye Park’ta kasap-restoran konsepti hizmete başladı. Bu oluşum beni heyecanlandırdı. 2008-2009’da ‘bu iş dünyada nasıl acaba?’ dedim. Arjantin, Amerika ve Japonya en iyisi oralara gitmeliydim.

  • Yabancı dil yok, bilgi yok ama cesaret var?

Fransız bir müşterim aracı oldu, son maaşım ve kredi kartından çektiğim 7 bin TL ile 2009 yılında Arjantin’e gittim. Üç ay boyunca çiftliklerde, kasaplarda, restoranlarda gezdim.

  • Türkiye’ye dönünce?

Maaşlı işime devam ettim. Çalıştığım kurumda tüm öğrendiklerimi sergilemeye başladım. ‘Lokum’u ilk ben yaptım. ‘Ceviz’i, ‘Kafes’i ilk bende yedi insanlar. Gittim geldim, sanki etin kimyası değişti. 2010’da Amerika’ydı hedefim. Vize başvurusunda bulundum ama hesabımda para yok, üstüme kayıtlı evim, mülküm yok, evli değilim. 4 kez reddedildim. Arjantin sonrası birkaç kez gazete ve dergide çıkmıştım. Görevliye onları okuttum, 3 aylık vize verdi. ABD’de yaptığım mönü New York Times’da yayınlandı. New York’un en önde gelen dört restoranında para almadan, kaçak çalıştım.

  • Türkiye’ye döndüğünde bekleyen bir iş yok ama?

Zaten niyetim kendi yerimi açmaktı. Çok teklif geldi. Mithat Erdem, eski bir dostumdu. Ben emeğimi koydum, o parayı. İsim ne olacak dedi, bir kağıda Nusret yazdım, ‘et’ kısmını ayırdım. ‘Parayı ver, kısa süre sonra sana bir para sayma makinesi alacağım, para sayacaksın’ dedim. 5-6 ay sonra tüm yatırım çıkmıştı. Payıma düşeni ödemiştim.

  • Başarmak?

İlk dükkanımda her akşam kapının karşısına geçer adımın yazdığı tabelayı seyrederdim. Dua edip, şükrederdim. Hala da şükrederim.

  • Doğuş Grubu ortaklığı ve ‘Şampiyonlar Ligi’?

2009 yılında şimdi D.Ream şirketinin CEO’su olan Levent Veziroğlu “Nusret çok iyi şeyler olacak” demişti. Geçen yıl da Doğuş Grubu’yla imzayı attık.

  • Hayatındaki değişiklikler?

Eskiden 1.800 lira maaşlı bir çalışandım şimdi adım altında 400 çalışanımız var. Şu an güzel bir noktadayım ve hala yükselmek için çalışıyorum. Yurt dışından jetleriyle yemek yemeye gelen müşterilerimiz var, bu büyük mutluluk.

Farklılığı ve ürünlerinin kalitesinin yanında; Nusret Gökçe Sosyal Medyayı iyi kullanıyor ve nerede ne reklam vereceğini biliyor. Acun Ilıcalı’nın, o günün en çok izlenenleri arasında zirve yapan yarışma programı Survivor’da boy gösterip kazanan ekibe et pişiriyor izleyen herkesin kafasında yer ediyor, Pablo Escobar’ın hayatının anlatıldığı dizide rol alabilmek için para ödüyor, Leonardo DiCaprio’yu restoranında reklam olsun diye ağırlıyor… Yani atalarımızın dediği gibi kaz gelecek yerden tavuğu da esirgemiyor…

Paylaş; başkaları da faydalansın!

About Ömür OKUR

Elektrik - Elektronik Mühendisiyim. Türküm Müslümanım Vatanseverim. Sinema yorumcusuyum. Bugünü dünün üzerine bir şeyler katmak için yaşıyorum. Kendi hayatımın yorumcusuyum: Gün içinde benim yaşadığım yada birilerinin yaşadığı olayların bendeki yansımalarını yazıyorum, başkalarının da hayatına bir şeyler katsın diye öğrendiklerimi paylaşıyorum.

Check Also

tecavüz

Eyy “Size Tecavüz Mubah” Diyen Cadı

Sen tecavüzün ne demek olduğunu bilmiyorsun. Ya da tecavüzü beyninde zevkli bir şey diye mi canlandırıyorsun …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *