Elveda Christopher Robin, Goodbye Christopher Robin

Paylaş; başkaları da faydalansın!

Winnie The Pooh kitabını ve/veya çizgi filmini bilir misiniz? Peki bu kitapta ve/veya çizgi filmde geçen olayların Alan Alexander Milne tarafından,  oğlu Christopher Robin Milne ile bir orman yürüyüşü yaptıkları sırada oynadıkları ve hayal güçlerini kullandıkları oyundan ilham alınarak yazıldığını biliyor musunuz?

Winnie The Pooh karakterleri:

Ayı: Winnie The Pooh, Kaplan: Tigger, Eşek: Eeyore, Domuz: Piglet, Tavşan: Rabbit, Kanguru: Roo

Alan Alexander Milne bir yazardır, 1. Dünya Savaşı’na katılmış, cephede savaşmış ve geri döndükten sonra savaşın üzerindeki etkisini atmayı başaramamıştır. Ansızın karşılaştığı bazı şeyler kendisini savaştığı siperlerde yaşadıklarına götürmektedir. Savaşın üst makamlarda bulunan insanlar yüzünden çıktığını ama ölenlerin masum olduklarını söylemektedir…

Savaşmanın kötü bir şey olduğunu anlatmak için bir kitap yazmaya girişiminden uzun süre geçmesine rağmen tek kelime giriş yazamamıştır. Karısı Dorothy de Sélincourt ilgisizlikten yakınmaktadır… Oğlu Christopher Robin Milne ilgisizlikten yakınmaktadır… Christopher Robin Milne bakıcısı Nou’ya emanetti.

Gün geldi Alan Alexander Milne ve Christopher Robin Milne evde bir başlarına kaldılar. Ne evin hanımı vardı ne de hizmetçi. Kendi ihtiyaçlarını kendileri gidermeye başladılar. Ormanda yürüyüşlere çıktılar. Konuştular. Christopher Robin Milne’in annesi zaten aldıkları oyuncakları seslendirmeye bayılıyordu. Çocuğun oyuncakları ile ilgili bir hayal gücü zaten vardı. Çocuk bu ormanda ayı var mı diye soru sordu. Babası ayı olmayan ormanda sonradan Winnie the Pooh olacak olan oyuncak bir ayıyı ağaca koydu. Ve oyun başladı…

Bir kitap yazmaya çalışan Alan Alexander Milne oğlunun benim için bir kitap yaz sözünden de ilham alarak, oğlu ile oynadığı oyunu kitap haline getirmeye başladı.

Çizim yapan arkadaşı ile kaldıkları ev ve evin çevresinde bulunan ormanı ve oyuncakları kitap için resmettiler… Christopher Robin Milne bile karakterlerin çizimlerine fikirleri ile destek oluyordu.

Yani baba ile oğlunun oynadıkları bir oyun o kadar nam saldı ki; dünyanın en sevilen çocuk kitabı ödülünü bile aldı.

Ama bu unvana ulaşırken her şey iyi gitmiyordu. Çünkü nam salan Christopher Robin Milne olmuştur. O herkes tarafından tanınıyordu. Ama kitabın yazarı olan babası Alan Alexander Milne para dışında bu namdan nasibini alamıyordu. Bakıcı Nou’nun dobra dobra konuşmasından sonra Alan Alexander Milne yaptıkları yanlışın farkına vardı ve kitabın devamını getirmedi. 

Christopher Robin Milne babasına şunu söylemiş “ben senden oyuncak, eğlence, para vb. istemiyorum; ben seni, ben babamı istiyorum.” Christopher Robin Milne bu kitabın ailesi ile kendisi arasında açtığı uçurumdan dolayı, kitap satışlarından gelen hiç bir parayı kabul etmemiştir.

..

Not: ne iş yapıyorsanız yapın, ne kadar yorgun olursanız olun, ne kadar kafanız kalabalık olursa olsun… çocuğunuza zaman ayırın; çünkü daha sonra siz onun çocukluğunu, o da sizin çocukken yapmadığınız babalığınızı özlemesin.

Bu filmi izlerken babanızla ve/veya çocuğunuzla geçirdiğiniz ve/veya geçiremediğiniz anlara duygusal bir yolculuk yapacaksınız!

Benim Puanım: 10 / 10

IMDB Puanı: 7,2 / 10

Sinemalar.com Puanı: 6,2 / 10

Yapımı : 2017 – İngiltere

Tür : Aile

Yönetmen : Simon Curtis

Oyuncular : Margot Robbie, Domhnall Gleeson, Kelly Macdonald, Geraldine Somerville, Nico Mirallegro, Will Tilston, Vicki Pepperdine, Alex Lawther 

Senaryo : Simon Vaughan

Yapımcı : Steve Christian, Simon Vaughan

Paylaş; başkaları da faydalansın!

2 Yorum

  1. learn this here now 26 February 2018
  2. News 26 March 2018

Yorum yaz

evlilik
Hz. Muhammed’in Evlilik İle İlgili Nasihatleri
dua
Hz. Muhammed Nasıl Dua Ederdi
barış
Hz. Muhammed ve İslamda Şiddet
Hz. Muhammed'in hayatı
BBC, Hz. Muhammed’in Hayatı, The Life of Muhammed, 3, Holy Peace, Kutsal Barış
Anıtkabir’de Atatürk’ümüzün Ruhuna Dua Ettik
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır
Atatürk Tarafından Kurulan Fabrikalar, Kurumlar ve Kuruluşlar
İndirim Kelimesine Tav Olmak AMA?
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Fahrenheit 451
John Doe: Adalet, John Doe: Vigilante
Havari, Apostle
Sevgili Diktatör, Dear Dictator
The Christmas Chronicles
Venom, Zehirli Öfke
Kültür ve Turizm Bakanı’ndan Ucuz Tatil Tüyosu
Türk Halkı da Sarı Yelek Giyer mi?
Devlet’in Bekası İçin…
İndirim Kelimesine Tav Olmak AMA?
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov
Mustafa Kemal, Yılmaz Özdil
Sözlü Dövüş Sanatı, Tongue Fu, Sam Horn
Kabil, Jose Saramago